Wpis z mikrobloga

#koronawirus #ekonomia #gospodarka #bekazpisu #niebieskiepaski #uniaeuropejska #wykop

Obowiązkowe szczepienia, wykluczenia dla niezaszczepionych, miliony na propagandę, "zielone paszporty" i masa innych rzeczy narzuconych z góry. Dla wykopka wcale nie zamordyzm. Gdyby to robił Polski rząd to jak najbardziej, ale że to narzucane przez Unie, to już nie XD

Ciekawe czy do 2030 czeka nas likwidacja własności prywatnej. Ktoś coś o poniższym screenie się wypowie?

źródło: https://twitter.com/wef/status/849459333486317568
źródło: comment_1620283319ABZsBrQcZLaeWzsNl6hIyy.jpg
  • 38
Internet przedmiotów, jak to brzmi dystopijnie


@taktoto: Ale to już się dzieje. Lodówka czy pralka sterowana smartfonem. Brzmi wygodnie? Tylko potrzebuje połączenia z Internetem. Jesteś na zakupach, ale zapomniałeś co masz w lodówce, a czego nie masz? Kamera wewnątrz lodówki da ci podgląd na smartfonie. Tylko wszystko musi być połączone z Internetem. Po to właśnie powstało 5G. 4G w zupełności wystarcza do typowych zastosowań.
No i spoko, tylko dlaczego oni chcą to robić na siłę i wzynaczyli sobie dead line? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Chuseok: Jak nie wiadomo o co chodzi, to... wiadomo o co chodzi. Pieniądze. I to wyłącznie w cyfrowej formie.
@Adwokat_Boga: zobacz co robi espressif - tanie mikrokomputery z wifi i BT, koszty dramatycznie niskie. Dałem za esp32 jakieś 20 pln na ali a jestem klientem detalicznym. Przygotowanie zmodyfikowanej wersji pcb pod konkretny produkt to dla nich będzie pestka i jeszcze bardziej zbije koszty. To wkrótce będzie wszedzie
To wkrótce będzie wszedzie


@kmiocinio: Zgadza się. Bo wygoda, bezpieczeństwo i prestiż. Raz klient zostawiał zadatek 10 tys. i zrobił to zegarkiem zbliżeniowo bez potwierdzania pinem. Dla mnie wyglądało to żenująco. Wrażenie zrobiłoby, gdyby miał na ręce jakiś mechaniczny szwajcarski za 100k, a zapłacił dwudziestoma banknotami 500-złotowymi. No ale wygoda i bezpieczeństwo...
Dlatego np. bronie krypto jak niepodległości


@kmiocinio: Nie jestem w temacie, ale nie wygląda mi to zbyt bezpiecznie. Tak naprawdę wystarcza... potężny rozbłysk słoneczny i całą elektronikę masz spaloną. Prawdopodobnie pieniądz papierowy też by wtedy stracił wartość, bo doszłoby do chaosu i ludzie ograbiali by sklepy z żywnością i rowerami. Pompy na stacjach benzynowych bez prądu by nie działały. Nowsze samochody z komputerami pokładowymi nawet z paliwem by nie odpalały.
Oczywiście
źródło: comment_1620289594FbquqCZbAtXLKg77hpY690.jpg
@Adwokat_Boga: ALe tak samo niezabezpieczony przed tym jest obecny system bankowy. MAsz niby gotówkę, ale cała kasa leży na koncie. Odpowiedz sobie co się stanie jak padna wszystkie serwery w przypadku takiego wybuchu. Krypto ma 3 najważniejsze zalety - jest anonimowy, jest zdecentralizowany i ma charakter deflacyjny. Patrz uważnie co się będzie działo za jakiś czas, spodziewam sie ostrwej nagonki w mediach i zmanipulowania idiotów bzdurnymi argumentami przeciwko krypto. Politycy nie
MAsz niby gotówkę, ale cała kasa leży na koncie.


@kmiocinio: No ja w tej chwili mam 2 tys. w papierze, co teoretycznie pozwoliłoby mi się wyżywić przez kilka miesięcy (jedząc bardzo tanio, bo normalnie to gdzieś z 2,5 miesiąca). W takich Stanach, zwłaszcza w Teksasie, mają o tyle fajnie, że mają w uj broni i mogą sobie upolować choćby jakiegoś kojota. My musielibyśmy zastawiać wnyki i inne pułapki. Ryby w rzekach
@Adwokat_Boga: Jesteś pewien, że kilka miesiecy? Zobaczysz jak wywali nam inflację po otwarciu gospodarki. NBie dość, że idioci z pisu drukują z powietrza to mamy jeszcze zerwane łańcuchy dostaw na całym świecie i cena surowych materiałów poleciała w kosmos. Za chwile te 2K może być warte tyle co nic. Tak kończy sie dostęp polityków do drukarek. zobacz co się dzieje już w Turcji. A my jesteśmy obecni drudzy na świecie jeśli
@Sok_Mandarynkowy: przecież to jest prognoza, a nie "my potężni żymianie wam to zrobimy"
Nikt nie chce zakazać własności prywatnej, chodzi o to że kwestią czasu jest przejęcie rynku przez sharing economy, zastąpienie produktów usługami
@kmiocinio: myślałem że podstawowym założeniem ekonomii klasycznej jest przyjęcie każdego uczestnika rynku za racjonalnego gracza. Jeżeli to będzie opłacalne (a sharing economy robi sporą przestrzeń na optymalizację), to tylko głupi w to nie wejdą

Z resztą usługi już wypierają produkty. Przykład? Streaming. Nie muszę kupować płyty Rammstein by ich posłuchać, wystarczy że mam konto na Spotify.
@kmiocinio:
Nie pozbycie się własności
Porzucenie własności na rzecz usług pod warunkiem że są bardziej opłacalne niż produkty jest racjonalne
To jest pełne zdanie. Gdzie tu jest absurd?
@Emerkaes: heh to pięknie brzmi na papierze. Wiesz jak to się skończyło np w przypadku Adobe? Poczytaj sobie fora grafików. To jest racjonalne z punktu widzenia korpo, napewno nie końcowego użytkownika. Cena nie jest jedynym kryterium. Swoja drogą cena i tak robi się astronomiczna juz po ugruntowaniu takiego systemu
@Emerkaes: brednie i kompletnie nie trafione porównanie. Z ciekawości ile masz lat? To nie jest przytyk, po prostu będac młodszym tez tak myślałem a rzeczywistość pokazała mi jakie to naiwne
@kmiocinio: a ja ci pokazałem kontrprzykład ze Spotify. Jest jeszcze Netflix. Po woli rozrasta się cloud gaming.
Przypadek że była taka implementacja idei X która nie wypaliła nie determinuje że idea X ssie pałę

Z resztą, ja #!$%@?ę, staram się w tym wątku wytłumaczyć że to prognoza, a nie jakieś machlojki szarych eminencji. Nie mi oceniać czy prognoza jest trafna, bo nie jestem ekonomistą, ale mi oceniać dorabianie do tego teorii
@Emerkaes: Gościu ale to że to się sprawdza w przypadku piosenek nie znaczy, ze się sprawdzi w każdej branży :D Popełniasz sam błąd który wytykasz. Dałem Ci konkretny przykład tego jak to sie skończyło w przypadku specjalistycznych narzędzi, i to samo będzie z innymi produktami. Ja pracowałem przy tworzeniu i wdrozeniach takich produktów i wiem po co i w jakim celu sie to robi. BTW - ja jestem ekonomistą z wyksztalcenia,
@kmiocinio: jak najbardziej jestem gotów się zgodzić że cały rynek nie zostanie przejęty przez te rozwiązania w ciągu kilkudziesięciu lat, a może nawet nigdy, być może jedynie w gęsto zaludnionych miastach

Ad 2 akapit
Po pierwsze, moje kryteria budowania przekonań dosyć nisko sytuują relacje ludzi z internetu
Po drugie, nie wiem jak korupucja/lobbying ma się do mojego problemu z tym że #!$%@? artykuł publicystyczny robiący prognozę jest podstawą do robienia teorii
źródło: comment_1620293545UVPp8ZHLUjfR8uMnFeqL6Z.jpg
@Emerkaes:
Nie ma sensu dyskutować. Ten nagłówek artykułu to ostateczny dowód na spisek i w żadne dyskusje tego nie zmienią!1 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To nic, że przejście na usługowy model jest coraz popularniejsze i Klienci sami to wybierają. U mnie w firmie usługi chmurowe dla firm rosną o kilkadziesiąt procent rdr od lat. Klienci sami wolą zapłacić abo co miesiąc i w razie czego się zwinąć