Wpis z mikrobloga

@Turbo_: Większość tych firm to fejki, podpisujesz umowę, stawiają farmę, i 10tys z hektara wypłacają. Bajki. Gdyby nie upadłość po roku, przeniesienie umowy na inną firmę która wprowadza swoje "wynagrodzenie". Na koniec zostajesz z coroczną opłata za zmianę funkcji terenu z rolnego na przemysłowy, zerowe wynagrodzenie za wynajętą ziemię, a po 25 latach musisz sam utylizować panele. A nie daj Boże, żeby odpowiedzialność za panele jeszcze została na tobie. To co
@papasmerf3737: @papasmerf3737: No dobra, a czy któryś z was w ogóle miał doświadczenia z takimi firmami? Przeczytałem fora, mniej więcej wiem czego się obawiać, przed podpisaniem umowy skorzystam z usług doświadczonego prawnika. Teraz szukam osób które maja OSOBISTE doświadczenia z takim przedsięwzięciem
@Turbo_: chopie, kto ma mieć jakieś wieloletnie doświadczenie jak to przecie dopiero od niedawna wszystko startuje.
Ja sam czekam aż kolega założy dwuhektarową farme i dopiero bede coś myślał u siebie, ale i tak nikt nie wie co będzie za 10-20 lat
@papasmerf3737: ah rzeczywiście jedna xd wiem ze większość firm to pośrednicy którzy podpisują umowę i maja 2 lata na znalezienie inwestora + zbierają dokumenty. Jak im się nje uda to najwyżej stracą czas ¯\_(ツ)_/¯
@Turbo_: słuchaj, cholera wie czy to sie zacznie na szeroką skale. Jak na razie szał na to jest i o ile panele na dachu pokrywające zużycie i wyrównujące rachunki ma sens, tak te farmy to nie wiem czy to jest jakiś biznes. Jak kolega wyżej pisał z dzierżawą to jest cholerne ryzyko.
Chyba że stawiasz sam, to pod warunkiem że dostaniesz kredyt, a nie wiem jak z tym jest, raczej trzeba
@kapitan_kielon: tak, na chwile obecna można zarobić 250/350 k z 1-1,5 ha. Ja się na tym w ogóle nje znam wiec nie ma mowy o inwestycji, zostaje dzierżawa. A i tu jest duże ryzyko. Jednak próbuje, za duże pieniądze żeby od razu odrzucić taka szansę
@Turbo_: kupilem 5 gruntow rolnych, zainstalowalem juz 50 KW na jednym polu, teraz bede instalowal 50KW na kolejnych polach.
Oplaca mi sie to bardziej od wynajmowania mieszkan, wiec teraz bede sprzdawal swoje mieszkania i robil farmy.

Co chcesz zrobic? Zainwstowac kase czy wynajac pole?
@Turbo_: to wszystko zalezy od Twojej gospodarnosci.

Kupno 24 arow, ogrodzenie, konstrukcja, robocizna, inwerter, geodeta, jednym slowem cala inwestycja pod klucz took 80 tys.
Trzeba tylko zaznaczyc, ze konstrukcje zaprojektowalem sam, panele wzialem uzywane, a stal na ogrodzenie byla z demontazu.
@Turbo_: spoko, chyba najprosciej bedzie sie zdzwonic.

Przy 50KW jestes zwolniony z pozwolenia nabudowe lub zgloszenia. Na mocy ustawy o OZE jestes tez zwolniony z oplat za przylaczenie.
W praktyce to skladasz jeden wniosek o przylaczenie mikroinstalacji i mozesz zaczac budowe na polu bez pytania kogokolwiek o zdanie.

Na poczatku to najwazniejsze, zeby wyslac wniosek o przylaczenie do sieci, bo czeka sie 16 miesiecy :(