Wpis z mikrobloga

  • 12
826 + 1 = 827

Tytuł: Adept
Autor: Adam Przechrzta
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★★★★★★★★

Postanowiłem przeczytać całą serię Materia Prima przed premierą pierwszego tomu Materia Secunda (premiera 19 maja).
Adept jako książka ma dla mnie ogromne znaczenie, bo była to pierwsza książka, która na poważnie wciągnęła mnie w gatunek fantasy.

Książka opowiada o Olafie Rudnickim, który jest alchemikiem, członkiem gildii Srebrny Zamek i aptekarzem żyjącym w Warszawie pod zaborem rosyjskim. W kilku miejscach na świecie - w Berlinie, Petersburgu, Moskwie i Warszawie pojawiły się enklawy, tajemnicze miejsca o niezwykłej mocy z nietypową florą i fauną, która jest zabójcza dla ludzi. Granice każdej z nich są otoczone srebrnymi prentami, które skutecznie powstrzymują rozrost enklawy i demony przed wydostaniem się z niej i zrobieniem krzywdy mieszkańcom.
Olaf udaje się do enklawy po składniki alchemiczne i ratuje kilku rosyjskich żołnierzy przed śmiercią z łap demona. Porównuje swoje i ich naboje i odkrywa, że zawartość srebra znacznie się różni, przez co nie mogli zadać demonom żadnych obrażeń. Jednym z rosyjskich żołnierzy jest Samarin, oficer carskiej gwardii, który wdzieczny za uratowanie życia przedstawia Olafa swojej ciotce - Marii Wołkońskiej. Okazuje się, że ciotka i Olaf mają zbliżone herby rodowe, co czyni całą trójkę kuzynami.
Przyjaźń Samarina i Olafa prowadzi ich ku wielu przygodom i wspólnym odzwiedzinom enklawy. W jednej z takich wypraw do enklawy odnajdują nieprzytomną kobietę i postanawiają jej pomóc i zabrać ze sobą. Olaf opiekuje się nią w swojej aptece i odkrywa, że nie jest człowiekiem, a jednym z theokataratos - potężnych, starożytnym, nieśmiertelnych demonów.
Zawiera z nią pakt, który ma na celu chronić Olafa przed śmiercią. Anastazja Rudnicka, bo takie przybiera imię, pozwala Samarinowi i Olafowi rozwikłać wiele zagadek związanych z enklawą i tajemniczymi zabójstwami, zaginięciami warszawiaków.
Umiejętności Olafa stale się rozwijają, co prowadzi go do produkcji bardzo skutecznych leków i amuletów, w oparciu o Materia Prima, substancję pozyskaną z fauny i flory enklawy. Prowadzi go nawet do wyleczenia syna rosyjskiego cara pod nieobecność nadwornego lekarza - Rasputina.

Książka, która ogromnie mnie wciągnęła, mimo że czytałem ją po raz drugi. Jak wspomniałem wcześniej, "Adept" przekonał mnie do czytania książek fantasy i odkrycia tego gatunku, dlatego choć jest to bardzo dobra książka, ale nie wybitna, dla mnie jest niezwykle ważna.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
37/100
#bookmeter #czytamzwykopem #ksiazki #legimi
ali3en - 826 + 1 = 827

Tytuł: Adept
Autor: Adam Przechrzta
Gatunek: fantasy
Ocena: ★...

źródło: comment_1619945926SorNhY4ufNGeR2eakbRqRh.jpg

Pobierz
  • 6
@ali3en: O, nie wiedziałem, że cykl będzie kontynuowany, super ( ͡° ͜ʖ ͡°) A co to tej pierwszej trylogii to pierwsza i druga część trzymają bardzo wysoki poziom ale trzecia zamyka wszystko za szybko.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@a231: Zgadzam się, trzeci tom jest niestety gorszy od pierwszych dwóch. Mam nadzieję, że kolejne książki z tego uniwersum będą bardziej w stylu tych lepszych części, zobaczymy za niecałe 3 tygodnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)