Wpis z mikrobloga

@panato: o nie, już ktoś pomyślał, że to ma być pytanie expert to expert, a to zwykłe pytanie tylko bardzo ogólnie związane z tematem, które zrodziło się w głowie randomowego mirka, który miał nadzieję, że ktoś mu na nie odpowie, bo dawno nie spotkał jakiegoś losowego webdevelopera na imprezie przy piwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@terwer358: super - Efekt Dunninga-Krugera sugeruje, że twoja odpowiedź będzie lepsza, niż innego Mirka, który pomyślał, że ten post nie jest wart jego eksperckiego czasu.

Nigdy nie zajmowałem się #webdev, ale jako dzieciak tworzyłem "stronki", chyba bardziej z samej ciekawości jak to się robi i chyba dlatego w mojej głowie zrodziło się takie pytanie:
Czy można powiedzieć, że większość dzisiejszych wysoce interaktywnych stron jak np. nowoczesne webowe przeglądarki poczty email
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tymeek: zależy jak rozumiesz strone internetową. Taki gmail pokazuje się w przeglądarce, wyświetla się za pomocą HTMLa, styluje z CSSa, modyfikowany jest JSem a dane dostaje z serwera. Jak na moje to jest strona internetowa, ot troche rozbudowana. Inni powiedzą ze aplikacja webowa bo taka skomplikowana, to nie ma znaczenia, to tylko kwestia umownej nazwy.
Tak samo to co się dzieje na serwie. W skrócie to jest to samo co dużo
Czy to ma jakiś sens? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tymeek: imho nie, raczej jest dokładnie na odwrót.
Klasyczna architektura php/html działa tak jak opisałeś. Klik powoduje że serwer(serwery) wyszukują dane, obrabiają je, generują stronkę i wysyłają efekt do ciebie.
Nowoczesne stronki pisane w rozmaitych javascriptach, takie jak ten przykładowy gmail, ograniczają działanie serwera do przygotowania i dostarczenia danych, natomiast reszta pracy w postaci opracowania i wyświetlenia tych
Nowoczesne stronki pisane w rozmaitych javascriptach, takie jak ten przykładowy gmail, ograniczają działanie serwera do przygotowania i dostarczenia danych, natomiast reszta pracy w postaci opracowania i wyświetlenia tych danych, odbywa się na twoim komputerze w twojej przeglądarce. (oczywiście to jest super uproszczony opis)


@kubako: wow, wielkie dzięki - poczytam coś w tym kierunku, bo mnie zainteresowałeś. nie zdawałem sobie z tego sprawy, że może to działać na takiej zasadzie.
chyba już
ograniczają działanie serwera do przygotowania i dostarczenia danych


@kubako: pod tym pojęciem może się kryt tona rzeczy - oczywiście ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Hav0c: oczywiście :) może być tak jak pisał @tymek, że całe farmy serwerów preparują jakieś skomplikowane dane (np dostępny dla całego świata google maps, z poprawianiem na bieżąco trasy względem korków itp.).

Ale trzeba dodać że ten fakt nie jest jedynie kwestią stron w nowoczesnych technologiach, bo stara strona w php mogła korzystać z tak samo skomplikowanych danych. Kwestia opracowywania danych to zupełnie inna bajka :)