Wpis z mikrobloga

#prawopracy #prawo #praca #pytanie


czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy.”

Hej! Co w przypadku takiego zapisu i sytuacji, w której często kończę pracę po godzinach? Pracuję w firmie, w której początkowo nie było mowy o nadgodzinach. Niestety, w praktyce wyglada to inaczej, bo Zdarza mi się kończyć po 22. Mam dostać premię uznaniową, kilka procent od wynagrodzenia, ale to nijak ma się do moich nadprogramowych godzin. Czy mam prawo oczekiwać wypłaty za te nadgodziny? Jak to w praktyce wyglada? Będę wdzięczna za każda podpowiedz :)
  • 17
  • Odpowiedz
@Gonia21: pytanie jest dlaczego są nadgodziny, poniewaz nadgodziny powinny byc zlecone przez przelozonego i tylko wtedy sa one platne/odbiera sie za nie czas wolny.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sheta: Firma generuje takie zapotrzebowanie, z tego co wiem nadgodzina to również sytuacja, w której można uznać, ze pracodawca wie o tym, ze pracownik zostaje dłużej i nie wyraża sprzeciwu. Więc jest to dokładnie taka sytuacja
  • Odpowiedz
Czy mam prawo oczekiwać wypłaty za te nadgodziny? Jak to w praktyce wyglada?


@Gonia21: nadgodziny to czas pracy przepracowany ponad przeciętny czas pracy czyli 40+h jeśli je przepracowałaś możesz domagać się od pracodawcy dodatek do wynagrodzenia za ten czas co do zasady wynosi100 albo 50%stawki godzinowej (60% w przypadku braku możliwości wyodrębnienia stawki godzinowej) - jest to uzależnione od kilku czynników np w jakiej porze była wykonywana praca ponad wymiar, w
  • Odpowiedz
  • 0
@pp53: Odpowiedź poziomu szefa próbującego „wyruchać” właśnie ludzi, którzy próbują coś zrobić z kiepską sytuacją. Dzięki, czuję się zmotywowana ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@eltanol3000: ta premia uznaniowa to wg nich tak z dobrego serca, za zaangażowanie w prace ;) podsumuję i zgłoszę się do szefa. Ma prawo odmówić mi wypłacenia nadgodzin?
  • Odpowiedz
@Gonia21: odmówić teoretycznie nie może, bo wynagrodzenie jest podstawowym prawem pracownika, ale możliwe że to zrobi-a ty w zamian możesz pójść do sądu pracy i od strzałą wygrasz xD

  • Odpowiedz
Może odmówić a czy to zgodne z prawem to inna kwestia. Ludzie często robią rzeczy do których nie mają prawa. Natomiast jeżeli odmówi a Ty uważasz że masz prawo do nadgodzin to zostaje sąd pracy. W takim wariancie pytanie czy jesteś w stanie udowodnić że pracowałaś w godzinach nadliczbowych oraz dobrze by było jak pisała Sheta mieć jakąś informację od przełożonego abyś została po godzinach.
  • Odpowiedz
@Gonia21: Jest tak jak eltanol3000 napisał, https://serwiskadrowego.pl/2020/11/jak-w-2021-r-obliczac-wynagrodzenie-za-godziny-nadliczbowe-kalkulator/ - ten materiał możesz potraktować jako uzupełnienie tej wypowiedzi.
Premia to premia, za przepracowane nadgodziny przysługuje Ci wynagrodzenie sciśle określane przez ustawę, a nie premia. Jeżeli chcesz tylko przeczekać to zbieraj w pracy następujące kwity:
1) Raport z godzin przepracowanych w miesiącu
2) Odcinek wynagrodzenia na którym będą dokładnie podane konkretne składniki wynagrodzenia, w tym premia.
Po zakończeniu stosunku pracy idź do pracodawcy i
  • Odpowiedz
Aczkolwiek często ludzie nie lubią problemów i pismo od prawnika byłoby wystarczające żeby wszystko ładnie wypłacił bo nie będzie chciał bujać się z sądem.
  • Odpowiedz
@Gonia21: sytuacja w ktorej pracownik nie wyrabia sie ze swoja praca w ciagu 8h lub sam zostaje dluzej niz 8h moze pod to nie podpadac. Ważne jest abyś sprawdził regulamin zakładu pracy i cos jest w nim wskazane jako nadgodziny. Nie, nie czekaj z tym do ustania stosunku pracy, bo nadgodziny muszą byc wyplacane w danym okresie rozliczeniowym ( który powinien byc wstazany w regulamini pracy). A same nadgodziny przedawniaja sie
  • Odpowiedz
@Gonia21: przygotowuj się do zmiany miejsca pracy. Te 8h/dobę nie wzięło się z powietrza. Długo tak nie pociągniesz, styrasz się i będziesz zmieniał pracę bez sił i motywacji do nowej.
  • Odpowiedz