Wpis z mikrobloga

Osoba, która ma 6000 zł brutto na umowie o pracę zarabia ok. 4300 zł netto. Kuc jeszcze doda do tego koszty pracodawcy i wychodzi ok. 7200 zł. Wniosek kuce? Państwo na start zabiera 40%. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście jest to nieprawdą, bo pracodawca 4300 zł + 1200 zł (5500 zł) wrzuca w swoje koszty i z tego powodu płaci mniejszy podatek (czyli 5500 zł x 0,19 to jest ok. 1050 zł).

Realny, całkowy koszt zatrudnienia pracownika, który zarabia 6000 zł brutto w takim razie to ok. 6150 zł.

Teraz przeprowadźmy łatwy eksperyment - pensja nie jest obciążona żadnymi podatkami i składkami zdrowotnymi. Ten sam przedsiębiorca i ten sam pracownik.

Po usunięcie podatków ile dostanie pracownik?


Ale za to pracownik


Super interes, kucu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#antykapitalizm #praca #pracbaza #ekonomia #pieniadze #podatki #polska
  • 123
Po usunięcie podatków ile dostanie pracownik?

tyle samo - czyli 4300 zł netto, pracodawca skoro nie musi to nie zapłaci więcej


@Ignacy_Loyola: praca dla pracodawcy warta 7200 przy samodzielnym odprowadzeniu podatków stanie się momentalnie warta 4200.
Jak już tworzyć utopię to lepiej iść na całość i powiedzieć że dzięki zmniejszeniu kosztów pracy, pracodawcy płaciliby jeszcze mniej. Skoro praca w socjalizmie była warta 7200 to na wolnym rynku krwiożerczy kapitalista płaciłby nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Ale na b2b nie masz urlopu i płatnego L4, płatnych nadgodzin itd. Do tego odpowiadasz całym swoim majątkiem.


Dlatego napisałem "Pomijając inne różnice między UoP a B2B". Chodzi o to, że można obniżyć podatki i zwiększyć kwotę na rękę na UoP przy takich samych kosztach pracodawcy, a skoro tak, to on dalej mógłby zapewniać płatny urlop, co zresztą często nawet przy B2B nieoficjalnie ma miejsce.

Obniżka podatków nie miałaby wynikać z rezygnacji
@Ignacy_Loyola: Myślisz, że pracodawca nie wolałby zapłacić tych pieniędzy pracownikowi, który więcej zarabiając by lepiej pracował ? Skoro i tak tyle kosztuje go stanowisko pracownika, a jeszcze na tym zarabia.


@czupek: Bicz pliz xD Gdzie ty zyjesz. W większość pracodawców to #!$%@? janusze byznesu albo korpo traktujące nas jak białą kolonię. Do tego większość polaków ma mentalność niewolnika. Bez zmuszania odgórnie do przestrzegania określonych reguł zmienilibyśmy się w #!$%@?ą Somalię
To dlaczego polski programista zarabia 15 tysięcy złotych, a amerykański 15 tysięcy dolarów za tę samą pracę?


@Ignacy_Loyola: jak już ogarniesz odpowiedź na to pytanie tj prawo popytu i podaży to będziesz też wiedzieć czemu kasjer w Niemczech zarabia znacznie więcej od polskiego. Ale wtedy już nie będziesz socjalista.
@el009: wiesz ile kosztuje usunięcie wyrostka wraz z pobytem w szpitalu w ramach luxemedu? ok 10 tysięcy złotych. Jak masz pakiet platynowy to dostajesz zniżkę 15%. I teraz wyobraź sobie, że rodzinie z dochodem 8k netto trafia się taka typowa przypadłość. Będą jedli gruz lub zaciągali pożyczkę. Pakiety są fajne przy prostych rzeczach i badaniach.
@makaronzjajkiem: mogą pożyczyć w rodzinie, od pracodawcy albo wziąć kredyt, 10k to mała kwota. Ja na przykład od lat wrzucam do tej skarbonki i gówno dostaję w zamian. Dentysta prywatnie, po innych medykach nie chodzę. Jak chciałem skierowanie na test na covid jesienią to nie dostałem bo nie miałem kontaktu z osobą z zagranicy. Iksde.
Wysokie podatki mogą być uzasadnione tylko wysokim poziomem usług. U nas państwo zabiera 40% przy wypłacie
@el009: ile to płacisz na NFZ? Z tego co wymyśla mi księgowa to ja płace 381 złotych. To tak dużo? Zobacz ile kosztują prywatne pakiety lepsze niż standard. Już teraz kolejki w luxmedzie jak w publicznych przychodniach, a za dodatkowe badania trzeba płacić.
@Ignacy_Loyola Nie #!$%@?. I teraz też wiem. Jak pójdziesz do pierwszej pracy to co miesiąc będziesz otrzymywał pasek wypłaty.

Co miesiąc place 1430 zł ma zus i na lekarza specjalistę musze czekać kilka tygodni. Po złamaniu rzepki na rehabilitację czekałem 4 miesiące. Teraz siedzę na kwarantannie (kończy mi się 1 mają) w nocy mnie tak odbyt bolał, że spać nie moglem, jak myślisz kiedy się dostanę do proktologa? A i żeby nie