Wpis z mikrobloga

Czy jest jakaś podstawa prawna nakazująca opłaty za utrzymanie nieruchomości dla osób indywidualnych przed powstaniem wspólnoty mieszkaniowej?

Zarysuję sytuację:
Odebrałem klucze do mieszkania tydzień temu. Podpisałem tylko odbiór. Deweloper najął firmę do zarządzania nieruchomością do czasu zawiązania wspólnoty. Opłaty wyszły dziwnie wysokie (i nie zgadzam się z nimi). Czy oni mają w ogóle jakąś podstawę prawną żeby to ze mnie ściągnąć?

#prawo #deweloperka #mieszkanie
  • 5
@ZasilaczKomputerowy: przeczytaj umowę deweloperską, na 100% masz tam mniej więcej taki zapis:

9.1.1. odpłatny zarząd nieruchomością (wykonywanie czynności

administracyjnych we własnym zakresie lub powierzenie ich na mocy

odrębnej umowy osobie trzeciej) od dnia przekazania Budynku B2 do

użytkowania sprawować będzie Spółka lub wskazany przez nią podmiot –

do czasu podjęcia przez Wspólnotę Mieszkaniową uchwały o powołaniu

zarządu bądź uchwały o zawarciu umowy o administrowanie z wybranym

przez siebie podmiotem, -------------------------------------------------------------


A
@Drmscape2: Dobra tego jestem świadom. Pytanie tylko czemu naliczają opłaty za wywóz śmieci (200 zł) za pusty lokal w którym nic nie ma. Z tego co wiem da się normalnie w spółdzielni załatwić, że jak jest pusty lokal to za wywóz śmieci płaci się 0. To że zarządzają nieruchomością to wiem, ale chyba nie jest tak, że ich decyzje są niepodważalne?
Pytanie tylko czemu naliczają opłaty za wywóz śmieci (200 zł) za pusty lokal w którym nic nie ma.


@ZasilaczKomputerowy: W pierwszym okresie gdy dużo mieszkań jest wykańczanych mogą być w to wliczone kontenery na odpady budowlane. Całe części wspólne osiedla są pewnie jeszcze wykańczane, to tony gruzu, kleju, ziemi i opakowań.
I jeszcze oczywiście pytanie jaki jest system rozliczania śmieci w twojej gminie, może tyle płacisz na podstawie powierzchni na przykład
@ZasilaczKomputerowy 200 zł za wywóz na początku to kontenery. Normą są nawet większe opłaty. To też często zaliczki więc za pół roku kwoty będą rozliczone przez administratora. Nie zdziw się, jak naliczą opłaty za ogrzewanie części wspólnych lub inne abstrakcyjne. Zazwyczaj na spokojnie da się to wyjaśnić. Zdziwi Cię też cena prądu za czas remontu na taryfie budowlanej. Także miej rigcz i nie pruj się o kilkaset zł na pierwszym zebraniu wspólnoty.