Wpis z mikrobloga

Największa wada kapitalizmu nie jest aspekt ekonomiczny, a społeczny. Człowiek w kapitalistycznym państwie rozwiniętym, w którym jego troski są zaspokojone i nie ma nad sobą szlanego sufitu braku technologii, infrastruktury, biedy etc. Ma powszechny dostęp do edukacji, wiedzy, informacji itd.

Nie ma zatem filozoficznego motywu podtrzymania społeczeństwa. Nie wierzy w naród, Boga, społeczność lokalną. Szeroka dostępność dóbr czysto konsumpcyjnych i trudność osiągnięcia dóbr pierwszego rzędu takich jak schronienie sprawiają, że mimo, iż nie głoduje to robi sobie wyścig do grobu, pracując jak wół i licząc na to, że uda mu się uzbierać wystarczająco dużo kapitału by umrzeć posiadając te dobra.

Jeżeli chcesz nie jeść kostek rosołowych na obiad i pracować w Januszeksie to musisz mieszkać w ogromnej algomeracji. W tej ogromnej aglomeracji nieruchomości są bardzo drogie, więc ogromną część stosunkowo niskiego przychodu przeznaczasz na zapewnienie sobie czegoś tak podstawowego jak dach nad głową. Ochłapy, które ci zostały przeznaczasz na napędzanie konsumpcji i kupowanie Sturbucksa, Maca czasami nowych butów Nike za 300 ziko. Środowisko często jest ci obce, więc relacje międzyludzkie jakie tam prowadzisz, często są tylko zawodowe.

Innymi słowy system zmusza cię do migracji za chlebem i nie pozwola na uformowanie komórki społecznej. Nie stać cię na to, żeby pozwolić sobie by zostać wśród bliskich, przyjaciół etc. Nie pozwala też na to by zapuścić korzenie w nowym miejscu zamieszkania. Albo żyjesz jak prol, którego stać tylko w dużych ilościach na to czego nie potrzebuje, albo żyjesz jako biedak czego nikt nie chce.

To powoduje totalny rozkład komórek społecznych. Człowiek 21 pierwszego wieku spędza większość życia albo w pracy, albo dojeżdżając do pracy, a najmniej czasu mają ludzie pracujący w korporacjach, którzy są często najmniej pożyteczni społecznie i dodają najmniej realnej wartości do gospodarki. Nie założy rodziny, bo go niestać na dom albo hipotekę. Nie spotka się ze znajomymi, bo wraca do domu #!$%@? robotą i nie ma na to często siły.

To jest największa wada kapitalizmu. Nie to, że biznesmen zarabia więcej, niż robotnik, tylko to że redukuje życie człowieka do wyścigu do grobu, w którym sensem życia jest tylko jak największa konsumpcja. To dlatego mamy taki kryzys klimatyczny, bo cała populacja nie tyle przeżera więcej, niż potrzebuje bo to jest znak dobrobytu, ale stara się przeżreć tyle ile może. To dlatego mamy kryzys demograficzny, bo wszyscy młodzi ludzie są zajęci tym wyścigiem zamiast formować komórki społeczne.

Tego się nie da utrzymać. To jebnie w ciągu najbliższych dwóch dekad. I wtedy będziemy musieli niestety stanąć twarzą w twarz z faktem, że mimo, iż jest to bardzo przyjemne to społeczeństwo oparte na konsumpcji dóbr to społeczeństwo, które robi sobie wyścig do grobu i w końcu samo się wygasi.

Będziemy musieli przyjąć ten fakt na klatę i nauczyć się w końcu czerpać szczęście z relacji międzyludzkich, komórek społecznych, rodzin nawet jak będziemy musieli obalić system lub zbiednieć.

#antykapitalizm #bekazprawakow
  • 80
  • Odpowiedz
nawet jak będziemy musieli obalić system lub zbiednieć


@RzutKamieniem: jeszcze bardziej? o #!$%@?....

Po mojemu zbiednieć musi Dominika Kulczyk i Janusz Korwin Mikke itp ludzie.
  • Odpowiedz
@M_xxx: Dominika Kulczyk nie będzie miała tak dużo pieniędzy jak dzisiaj, bo jej bańka spekulacyjna pęknie i będzie gówno warta. Reszta kapitału będzie szła na utrzymanie dzisiejszych 40-latków i 50-latków, którzy przez realia socjoekonomiczne nie reprodukowali się wystarczająco by wyprodukować tyle potomostwa, które by zdołało ich utrzymać i komfortowo żyć.

Nie zrobisz redystrybucji bogactwa, bo nie długo bogactwo zacznie się po prostu kurczyć. Będziemy musieli przyzwyczaić się do tego, że
  • Odpowiedz
@RzutKamieniem: > Człowiek 21 pierwszego wieku spędza większość życia albo w pracy, albo dojeżdżając do pracy

No dobra, a co człowiek robił w poprzednich wiekach? Czym różniła się jego egzystencja, prócz tego, że więcej czasu spędzał na unikaniu śmierci głodowej, czy innych chorób? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bida była taka, że rodzice sprzedawali dzieci do innych gospodarstw, żeby te pracowały i bóg wie, co
  • Odpowiedz
@Szpaqowsky: Tak, bo zmiana warunków życia chłopów była tylko i wyłącznie owocem kapitalizmu, a nie rewolucji technologicznej, która zmieniła produktywność XD Zawsze lubiłem tą fałszywą dychotomię.

Poza tym umiesz czytać ze zrozumieniem, czy sobie wycherrypickowałeś zdanie i udajesz mądrego? To zdanie zostało wypowiedziane w kontekście i jak go nie rozumiesz, to zapraszam do podstawówki, bo trzeba walczyć z analfabetyzmem.
  • Odpowiedz
@Tyraxor: Polecam posłuchać wywiadów z panem Harrym Dentem na ten temat. Typek ma najbardziej efektywny model na przeidywanie cyklów ekonomicznych obecnie, i jako jedyny z większych ekonomistych przewidział kryzys lat 90 w Japonii.

Jak się go posłucha to wiele końców się łączy ze sobą. Np. elity promujące masową migrację nie po to, by unicestwić białą rasę, ale po to by uratować współczesny model konsumpcji i odroczyć jego upadek tak bardzo
  • Odpowiedz
jeszcze bardziej? o #!$%@?....


@M_xxx: To jest złożone. Wielu antykapitalistów stawia się w opozycji do konsumpcjonizmu. Więc może to oznaczać na przykłąd używanie jednego telefonu przez 10-15 lat. I będzie się je naprawiało, a nie wymieniało na nowe. I myślę że jest to bardzo uzasadnione, bo przedmioty nie zmieniają się znacząco. Może to oznaczać nie jedzenie mięsa. Może nie być czegoś takiego jak prywatny samochód. Wiem że dla wielu jest
  • Odpowiedz
@Szpaqowsky: ale co ty tu wyrzygujesz xD czy w którymś miejscu op napisał, że kiedyś było lepiej? Obiecali nam wolność, a żyjemy tak samo #!$%@?ąc, tylko jeszcze z kryzysem klimatycznym na horyzoncie. Dziękujemy panie kapitalizm.
  • Odpowiedz
@Szpaqowsky: Model kapitalizmu był stosowany już w Niderlandach przed rewolucją przemysłową. Takie pajacy jak ty uważają, że leseferyzm to jedyne źródło progresu technologicznego, jakoby jedyną motywacją ludzi do progresu było zarabianie pieniędzy, a nie upraszczanie sobie życia.

Kiedy powstała maszyna parowa w Anglii 90% populacji to byli chłopi i ziemska arystokracja dalej istniała. Internet został stworzony przed Reaganomiką, która obecnie rządzi światem w czasach Keynesizmu i regulacjonizmu. Pierwszy człowie w kosmosie był z ZSRR, a pierwsza rakieta zdolna do lotów między kontynentalnych jak i silnik rakietowy to owoc prac Narodowych Socjalistów.

Wmówiliście sobie bzdurę, że gdyby nie kapitalizm to nie byłoby jakiegokolwiek rozwoju technologicznego w imię przekonania, że korelacja oznacza
  • Odpowiedz
@Tyraxor: może dlatego, że nie bardzo rozumiem, o czym #!$%@??
Ja sobie ciężko pracuje, moja praca daje mi satysfakcje i poczucie bezpieczeństwa.
Znajduję czas na wakacje, mam sporo czasu wolnego, ponieważ umiem zarządzać swoim czasem.
Żyjemy w świecie, w którym nie ma nic za darmo, ale też nie jest tak, że się nie da.
Więc może zamiast srać posty i użalać się nad światem, weźcie się #!$%@? do roboty i
  • Odpowiedz
Co to ma być, socjalizm januszowski?

Wiem że dla wielu jest to ciężkie do przełknięcia, ale nie utrzymamy tej konsumpcji bez jakiegoś cudu technologicznego


@Tyraxor: Tę "konsumpcję" cały czas zwiększamy. Właśnie między innymi dzięki coraz lepszej technologii.
  • Odpowiedz
może dlatego, że nie bardzo rozumiem, o czym #!$%@??


@Szpaqowsky: nie rozumiesz, więc wyzywasz? nieźle xD
Zużywamy środki naszego pięknego globu w tempie którego nie jest w stanie udźwignąć nasza planeta przez więcej niż kilka dekad, a ty mi mówisz, że mam sobie pracować i zarządzać czasem, i będzie gituwa xD jak renkom odjął
  • Odpowiedz
@Szpaqowsky: Ale twoje doświadczenie jest anegdotyczne, a nie ogólne. To jesteś ty, a reszta społeczeństwa będzie się borykała z problemami systemu. Ile z twoich znajomych zdołało sobie odłożyć na mieszkanie? Ile byłoby wstanie przyjąć na klatę niespodziewany wydatek rzędu 5 tys. złotych? Bo statystyczny Polak nie może.

Ja studiuje na kierunku bardzo nakierowanym na korpo i w moim krótkim życiu pracowałem w bardzo pracochłonnych i ciężkich zawodach, żeby sobie odłożyć
  • Odpowiedz
@M_xxx: kuc? chyba dzisiaj nie srałeś
a co jest złego w pracy? albo inaczej: co kolega proponuje w zamian? co powinienem robić w czasie, który poświęcam na pracę? uczyć się tańczyć? czytać książki? pisać wysrywy na wykopie?
No bo patrz, ja pracuję i mam na to wszystko czas ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz