Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć, pytanie do osób na b2b. Dostałem propozycję pracy od firmy znajdującej się za granicą, to była by moja pierwsza praca bez jakiegoś polskiego pośrednika.

1) czy taki sposób płatności za faktury jest ok? W obecnej firmie płacą mi 20 dni po wystawieniu, tutaj po okresie 3 msc będzie to 2.5 msc. Czy to oznacza że firma ma słaba płynność finansową i mogę się obawiać że po prostu kiedyś mi nie zapłacą a ja będę 2.5msc pracy w plecy?

2) w razie sporu, chociażby gdyby nie zapłacili tej faktury albo spóźniali się z jej płatnością jak dochodzić swoich praw?

3) na co zwrócić uwagę by nie obudzić się z ręka w nocniku?

#programowanie #programista15k #b2b #programista7keuro

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60806228274de8000a9a20e9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Cześć, pytanie do osób na b2b. Dost...

źródło: comment_1619036672GBtDJ9U9U2QIdGvA3KCjea.jpg

Pobierz
  • 18
@AnonimoweMirkoWyznania: "chcącemu nie dzieje się krzywda". Osobiście nie poszedłbym na to ale każdy powinien to sam oceniać.

1. to jest ryzyko, z zasady przyjmuje się że ostatniej faktury nie dostaniesz i statystycznie to się niestety sprawdza. Ja ogólnie nie bawię się w okresy rozliczeniowe powyżej 2 tyg z tego powodu.
2. "masz za krótkie ręce żeby mnie sięgnąć" - tak mi jeden Holender powiedział. Stawką było 12k eur. Usiłowałem dochodzić przez
OP: @keton22: @zibizz1: @FortunaHej: @rurarz: w ostatnim podpunkcie jest napisane że mogą spróbować odejść od tej zasady i zrobić wyjątek jeżeli mi zależy. Też uważam że 2.5 msc na płatność to niepoważna propozycja. Myślę że zaproponuje 1-2 tygodnia. Od pewnego czasu próbuje znaleźć remote pracę w euro co nie jest takie łatwe. No ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana.

Serio zagraniczni kontrahenci nie wypłacają należności
Januszerka z płatnościami to tylko u nas.


@AnonimoweMirkoWyznania: moje osobiste doświadczenie jest takie że januszyzm jest wartością uniwersalną i ogólnoludzką.
Nawet w kulturze anglosaskiej gorzej bo oni będą próbować x razy 'dałoby się taniej, mam chory projekt' jak im mówisz że nie. Ich się uczy że tego typu optymalizacja jest przejawem że są 'smart' (cwani, zaradni nie koniecznie uczciwi, tak to przynajmniej tłumaczą).
Znaleźć Polaka za 10% stawki - smart, wymyślić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: mi kiedyś jedna firma z UK powiedziała, Ok chcemy Cię ale przez najbliższy rok pracujemy 7days/week bo jesteśmy w fazie dynamicznego wzrostu. Powiedziałem że mam do zaoferowania tylko 5 dni i zrezygnowali.
@AnonimoweMirkoWyznania: To tylko oferta, bez umowy ciężko cokolwiek stwierdzić (np. kto i na jakiej podstawie weryfikuje te godziny pracy? Definicje godzin pracy, kar umownych i terminów itd.). W dodatku wziąłbym kancelarię prawną z kraju pracodawcy, prawnik polski nie będzie znał ich prawa o ile nie kończył tam edukacji i na ich miejscu bym się nie przejął też polskim radcą.
@AnonimoweMirkoWyznania: w życiu nie zgodziłbym się na dłuższy okres rozliczeniowy niż dwa-trzy tygodnie. Nie ważne czy PL czy zagranica. Zagranica to nawet gorzej, lepiej trzymaj się max dwóch tygodni.
Weź też po uwagę to, że w UE będziesz miał zero VAT-u więc jeżeli jesteś vatowcem to nic sobie nie odliczysz.
No i jak ktoś pisał - do sprawdzenia umowy bierz prawnika.
Jak tam masz z dniami wolnymi? Wiadomo, że to B2B
ElfickaSamica: @ajgoron: @mch0588: zgodzili się na 2 tygodnie płatności, czekam wciąż na draft

Trochę kicha z tym vatem, jak sobie policzyłem to przy kupnie samochodu, laptopa, telefonu (to wszystko będę kupować w najbliższych miesiącach) wyszło by z 10k zwrotu, do tego ze 100 zł na msc za benzynę i eksploatację.

No ale... Obecnie w złotówkach mam połowę tej stawki więc chyba nie ma co płakać z tym vatem. Raportowanie
@AnonimoweMirkoWyznania: wiadomo, tu akurat rachinek jest prosty i tak jak piszesz, jeżeli będziesz miał dwa raxy tyle netto co teraz to nie ma co patrzeć na vat. Zapytam z ciekawości - każde wolne czy to święta czy wakacje to po prostu bezpłatne, tak?
OP: @ajgoron: wątpię że cokolwiek będzie płatne, pewnie kwestia negocjacji, ale defaultowo raczej firmy nie chcą dopłacać do dni wolnych i świąt. W obecnej robocie nawet za świętą nie płacą, w firmie której robię miałem do wyboru
UoP,
b2b na ryczałcie czyli stała kwota niezależnie od tego ile miesiąc ma dni + 25 dni wolnego,
b2b liczone godzinowo ale każda nieobecność jest niepłatna

Na UoP wychodziło że 3.5k mniej na
@AnonimoweMirkoWyznania: od niemartwienia się karami są ubezpieczenia. Gdybym miał kary pow. 100 tys. PLN wpisane w umowę to na 100% bym kupował.
Odnośnie tego wolnego - właśnie zależy jak się podchodzi do tematu, w Twoim przypadku się sprawdza to git.