Wpis z mikrobloga

Potrzebuję rozjaśnienia w temacie #pompaciepla
Planuję instalację w domku 220 metrów, dobrze zaizolowanym (15cm styropianu), szczelne okna chociaż nie trzyszybowe, ale na minus kaloryfery zamiast podłogówki. Poprosiłem o wycenę i okazuje się, że koszt paneli 9,9 kwp + falownik Solar Edge (bo występują zacienienia) dla całego domu i świetnej pompy ciepła powietrze-woda to łącznie około 100 tysięcy. Pompa 14kw, nie pamiętam nazwy producenta. Coś na B.
Zwrot z takiej inwestycji po zbyt wielu latach, żeby się opłacało. Pytanie do kogoś kto się zna, ile ciepła bym potrzebował w domku tak zaizolowanym - jaką inną inwestycję mogę rozważyć

#fotowoltaika #pv #pompaciepla
  • 33
@hostelowiecpl: podobny metraż 20cm, 3 szyby. 8kW byłaby akurat do -20. Mam 10kW gruntową.
Co do kosztów:
- pompa 30-35tys
- montaż z 3-10tys
- wymiennik gruntowy 20tys (przy powietrznej nie trzeba)
- fotowoltaika 10kWp (dla gruntowej 8kWp) to koszt 4-5tys/kWp
- podłogówka 15-22tys

Ceny powyższe to takie jak mi się wydaje że teraz są. Ja np za pionowy wymiennik dałem 17tys z dokumentacja

A teraz jak zredukować koszt? można robić
Sorry za lekki chaos, ale dziś mam poddenerwowanie ciągłym myśleniem nad tym co wybrać.

@zibizz1: Dzięki za pomoc. Na gruntowej się nie znam i trochę mnie przeraża to co powiedział handlowiec - "można nie trafić dobrze i nie znaleźć wody pod ziemią" WTF?
Samemu na pewno nie chcę. Podłogówka na pewno nie wchodzi w grę, bo mam już dość remontów w domu i tu pojawia się pytanie: skoro podłogówka 20 tys
@hostelowiecpl: powietrze woda, LG therma. Kaloryferom starcza 40 stopni. W buderusie płacisz za markę.
Panas LG, Samsung, wszystko da rade za cenę 70% Buderusa.

Wychodzi że ta 14 u Ciebie to tak prawie dobrze...
@hostelowiecpl:
To juz zależy jaki masz horyzont czasowy, u mnie założyłem że dom będę użytkował 50lat:D, postanowiłem sobie że maksymalny czas zwrotu to 20lat, zrobiłem excela i sobie liczyłem rzeczy:P szacowałem stratę do gruntu, przez szyby, ramy, przez rekuperacje itp. Przykład taki że zmiana z białego styro na czarny 33 to było 900zł i wyszło mi że 50zł/ sezon mniej będę płacił i wziąłem czarny. Najgorsze że jedna decyzja potem ma
@hostelowiecpl: Odezwij się do innych instalatorów od PC. Na twój metraż te 14 KW powinno być Ok. Koszt montażu PC to około 30-35k. Mówimy o LG lub Panas bo Buderus to płacimy za markę, panele możesz zamontować w kolejnych latach.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hostelowiecpl: nie patrz na moc cieplną napisaną na obudowie urządzenia, bo to moc nominalna czyli taka, kiedy jest generowana w optymalnych warunkach. Nijak ma się to do pracy w warunkach zimowych - jako przykład Panasonic T-CAP 9kW niezależnie od warunków zawsze ma moc maksymalną 9kW (nawet przy - 20), a Panasonic HP 9kW przy - 20 st. C ma coś koło 4.5kW (o ile mnie pamięć nie myli).
Optymalny dobór robi
@Mateos2: Pewna inwestycja ze stopą zwrotu 100% w 10 lat, a później korzyść to dobra inwestycja (nie słaba, nie średnia, nie bardzo dobra. Po prostu dobra
@zibizz1: Z Twojego tekstu wynika ogrom wiedzy. Podziwiam. Postawiłbym piwa, albo świetną flaszkę, albo równie świetny bimber, żeby spotkać się z Tobą na żywo (ja dojeżdżam) i pogadać w temacie do czasu aż alko szarpnie mocniej (wtedy przechodzimy na róźne luźne tematy, a mam
Pewna inwestycja ze stopą zwrotu 100% w 10 lat, a później korzyść to dobra inwestycja (nie słaba, nie średnia, nie bardzo dobra. Po prostu dobra


@hostelowiecpl: 10 lat to typowa gwarancja na fotowoltaike, a pompa ciepła śmiem twierdzić że może tyle nie pozyc.
Nie zakładał bym że zamontowany sprzęt pożyje dużo dłużej bez inwestycji w serwis.

Montujac fotowoltaike w swoim domu wyszedł mi czas zwrotu niecałe 4 lata, a pompa 3
@Mateos2: Ten zwrot PC to porównujesz do pieca na eko groszek gazu czy zwykłego kopciucha? Dlaczego jest przekonanie ze jakiś system ogrzewania ma się zwracać? Kupując pralkę liczysz kiedy się zwróci?
@Nobel210: Kupując zmywarkę można przeliczyć kiedy się zwróci. Kupując PV można przeliczyć kiedy się zwróci. Inwestując w dobre szkolenie można przewidzieć kiedy się zwróci. I, jeśli praliśmy ręcznie a kupujemy pralkę automatyczną również po jakimś czasie następuje zwrot.
@Mateos2: A co jeśli pompa ciepła ma 10-letnią gwarancję? Wiesz, że telewizory te nowe mają dwuletnią gwarancję i mówiło się jeszcze niedawno: "te nowe to sie po tych dwóch latach zara popsujo i so obliczone specjalnie że zaraz sie popsujo. Nie to co stary telewizor Rubin co 20 lat chodził"
@hostelowiecpl: zapraszam, znam się na wszystkim, kontakt na priv

@Nobel210: Jeśli jedno źródło kosztuje X a drugie o takim samym komforcie Y. To różnica musi się zwrócić. TO nie kominek który się raczej nie zwraca. System grzewczy też ale względem siebie już można mówić że się zwracają. Z tego powodu np nie warto dopłacać 1tys zł do A+++ lepiej wziąć A++ bo ten tysiąc się nigdy nie zwróci a takie
@hostelowiecpl: Jestem autoryzowanym instalatorem Nibe więc na tym sprzęcie będę operował. Co do audytu to wykonuje ale nie będzie on konieczny w oficjalnej formie jeśli budynek nie posiada aktualnego. Zazwyczaj wyliczam go na podstawie realnego zapotrzebowania.
A co jeśli pompa ciepła ma 10-letnią gwarancj


@hostelowiecpl: i ile kosztują przeglądy co roku?
Termet ma 7 lat gwarancji ale koszty przeglądów to tyle co nowy kocioł. Wolę nowy kocioł niż gwarancję