Wpis z mikrobloga

Potrzebuję rozjaśnienia w temacie #pompaciepla
Planuję instalację w domku 220 metrów, dobrze zaizolowanym (15cm styropianu), szczelne okna chociaż nie trzyszybowe, ale na minus kaloryfery zamiast podłogówki. Poprosiłem o wycenę i okazuje się, że koszt paneli 9,9 kwp + falownik Solar Edge (bo występują zacienienia) dla całego domu i świetnej pompy ciepła powietrze-woda to łącznie około 100 tysięcy. Pompa 14kw, nie pamiętam nazwy producenta. Coś na B.
Zwrot z takiej inwestycji po zbyt wielu latach, żeby się opłacało. Pytanie do kogoś kto się zna, ile ciepła bym potrzebował w domku tak zaizolowanym - jaką inną inwestycję mogę rozważyć

#fotowoltaika #pv #pompaciepla
  • 33
Pompa ciepła jak lodówka, komu w ciągu 10 lat popsuła się lodówka? A jak się popsuła to naprawa ile % nowej kosztuje?


@zibizz1: mi się zepsuła po 5 latach. Diagnoza - nie da się naprawić.
:)
@zibizz1: spróbuj zadzwonić do dowolnego chłodziarza i powiedzieć że chcesz żeby naprawił lodówkę no frost ....
Pompa ciepła hewalex też po 7 latach zaczyna mieć jakieś problemy z wydajnością...
Kolejna będzie chińska na dobrych komponentach za 3 pięćdziesiąt
Instaluję tylko powietrzne (mój region niestety pod gruntowe jest problematyczny) w niskich temperaturach tzn? urządzenia, które założyłem i mam pod opieką mają szczątkowy udział grzałek a w tej zimie do -20 dawały radę. Jeden klient miał awarię ale z powodu przepięć w sieci spaliło termostat dodatkowej grzałki i wybiło zabezpieczenie. Inny klient z monoblokiem f2140 zadzwonił pochwalić się wynikami 10zł dziennie za ogrzewanie w regionie pod Krakowem. Wydajność przy niskich temperaturach jest
@piterszoniusz: Taki LG oszukuje i wkłada mocniejszą spreżarkę i ogranicza ją, przez co pompa mało traci mocy. A Nibe szczególnie te mniejsze tracą sporo mocy i mają słaby COP. Te 12-16 jeszcze ujdą.
Patrząc na f2040 ​taka 16(najsprawniejsza) ma COP 2.8 przy A-7W35
a THERMA-V LG podaje COP przy A-7W35: 3.50

To prawda że biorąc np taką 12 do mojego domy miałbym przy -7 9kW a przy -20 6kW więc było
@zibizz1:Nie śledziłem dokładnie zachowania pompy przy -7 ale powinno być tak jak piszesz. W Nibe płacisz głównie za jakość urządzenia. najstarsze, które zakładałem mają już 9lat i nikt nie wydzwania z awariami, klienci śpią spokojnie a ja nie latam od domu do domu. Większą moc sprężarki teoretycznie można wymusić ale nigdy nie widziałem takiej potrzeby i oczywiście nie zalecam na gwarancji takich zabaw.
@zibizz1:Potwierdzam, stopniominuty są naprawdę udanym pomysłem. A wracając do porównań to efektywność sezonowa u vaillant i nibe to różnice procentowe. W nibe nie musimy też płacić dodatkowo za każdy kolejny bajer do sterownika bo wszystko jest już na start gotowe do rozbudowy.
@hostelowiecpl dom stary docieplony prawie 200m. Foto z solaredge wyszło 42k. Pompa 14kw (chociaż mam wątpliwości czy trzeba aż tyle) 38k. Robione pół roku temu.

W większości mam grzejniki. Podłogowki jest 10proc. Pierwsza zimą bez problemu, a bywały mrozy po 18stopni. Grzałka załączyła się kilka razy w najmrozniejsze noce. Gdyby nie miał foto, to koszty pracy samej pompy w sezonie oceniam na oko na porównywalne do węgla, poniżej 4k.

100k trochę dużo.