Wpis z mikrobloga

Mama chce mi przelać pieniądze na konto. Łącznie 30 tysięcy złotych. Kazałem jej się wstrzymać bo obawiam się jakichś podatków od darowizny. Jak to obecnie wygląda? Najlepiej to gdyby dała mi w łapę te pieniądze, ale jest za granicą i nie mamy możliwości się spotkać przez jakiś czas.

Jaka jest kwota wolna od podatku która mogła by mi mama przelać? Już myślałem czy by nie przelała np mi, babci i cioci i one by mi dały hajs i w ten sposób bym nie musiał płacić żadnego haraczu? #finanse #podatki #pytanie
  • 16
@LZBNZ: lepiej tobie

W przypadku 0 grupy podatkowej wszystkie darowizny, bez względu na ich wartość, mogą być zwolnione z opodatkowania. Po przekroczeniu kwoty wolnej nadal można skorzystać ze zwolnienia. Otrzymanie darowizny od tej grupy osób wymaga jednak jej zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na druku SD-Z2. Obowiązek zgłoszenia powstaje po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, która dla grupy 1 (w tym grupy
@LZBNZ: więc albo przelew i zgłaszasz i przez 5 lat matka nic ci nie przelewa (ale np. ojciec albo babcia dalej może do limitu +-9k ), albo gotówka i czego nie ma w papierkach to nie isnieje