Wpis z mikrobloga

Kolejny odcinek serii ciekawostek o papieżach XX wieku przed nami. Tym razem bohaterem będzie Paweł VI.
PS. Wrzucam raz jeszcze, gdyż był jakiś problem z tagiem #papieze - wpis się na nim nie pojawił, a przynajmniej ja nie widziałem.
--------------------
1. Paweł VI, wł. Giovanni Battista Encrico Antonio Maria (uff!) Montini, ur. 26 września 1897 do 6 sierpnia 1978. Papież od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978. Dewiza: In nomine Domini (W imię Pańskie).
2. Był ostatnim papieżem, który po wyborze został koronowany. Na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego zszedł ze stopni tronu papieskiego, podszedł do ołtarza i położył na nim tiarę na znak zrzeczenia się tego symbolu "starego papiestwa". Tiara została wystawiona na aukcji charytatywnej, którą wygrali katolicy amerykańscy.
3. Był pierwszym papieżem, który latał samolotem. To on zapoczątkował zwyczaj papieskich pielgrzymek - jako papież odwiedził m.in. Stany Zjednoczone, Izrael, Indie, Turcję czy Ugandę. W 1966 roku chciał przylecieć do Polski (by uczcić tysiąclecie istnienia państwa polskiego), ale ówczesna władza nie zezwoliła na jego przybycie.
4. Gdy słyszy się "zamach na papieża", najczęściej ma się na myśli strzały Ali Agcy do Jana Pawła II na Placu św. Piotra. Ale Paweł VI również był ofiarą zamachu - podczas wizyty na Filipinach w 1970, pewien boliwijski malarz-surrealista (chory psychicznie) usiłował zabić papieża, wbijając mu kordzik w okolice serca. Na szczęście rana nie była ciężka - papież zdecydował się kontynuować pielgrzymkę.
5. To on "odpowiada" za wygląd dzisiejszej mszy św. Za jego pontyfikatu wprowadzono "Novus Ordo Missae", czyli "mszę posoborową". Wprowadzono języki narodowe, uproszczono liturgię, "odwrócono" księdza od ołtarza w stronę ludu.
6. Mówi się, że Paweł VI miał najbardziej prokomunistyczne poglądy wśród papieży XX wieku. Nazywany był "papieżem robotników", jako arcybiskup Mediolanu odwiedzał zakłady pracy, poruszał problem sprawiedliwości społecznej. To najprawdopodobniej z powodu swoich "lewicujących" poglądów papież Pius XII odmówił mu kapelusza kardynalskiego w 1952 roku - kardynałem kreował go dopiero Jan XXIII, niemal natychmiast po śmierci Piusa XII.
7. Niech nie zwodzi was myśl, że skoro Paweł VI miał poglądy lewicujące i był postępowcem w sprawach kościelnych, to pewnie miał podobne stanowisko w sprawach np. rodziny. Wręcz przeciwnie - w encyklice Humanae Vitae ostro potępił antykoncepcję, aborcję oraz związki pozamałżeńskie.
8. Ciekawe są pogłoski, że podczas konklawe 1958 (a więc to, które wybrało Jana XXIII) choć Montini nie był jeszcze kardynałem - otrzymał kilka głosów. Podobno głos na niego oddał wybrany podczas tego konklawe Jan XXIII (PS. kardynałowie nie muszą głosować na kandydatów spośród siebie).
9. To on zlikwidował Indeks Ksiąg Zakazanych.
10. Był najbardziej "papieżogennym" papieżem XX wieku. Kreował kardynałów Lucianiego (Jan Paweł I), Wojtyłę (wiadomo) i Ratzingera (wiadomo).

Poprzednie odcinki znajdują się na tagu #papieze - zachęcam do obserwowania!
#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Horkheimer - Kolejny odcinek serii ciekawostek o papieżach XX wieku przed nami. Tym r...

źródło: comment_1618248967r7Zf1n14T1mWFI6SAi2jyw.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Trebeliant: Chyba już teraz wiem, skąd wzięło się to słynne wykopowe "Białek, napraw tagi". Po raz drugi wrzuciłem wpis i nadal nie widać go na tagu... No cóż, mam nadzieję, że to żaden problem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Horkheimer: Bonusowa ciekawostka. Istnieje teoria spiskowa, wedle której papież Paweł VI został w w latach 70 zamordowany albo uprowadzony, a jego miejsce zajął uzurpator - sobowtór. Hipoteza ta jest całkowicie bezpodstawna, a jednak niektórzy w nią wierzą. W komentarzu "dowód" na poparcie tej hipotezy w postaci fotografii "prawdziwego" Pawła VI i jego rzekomego sobowtóra (ten ma mieć haczykowaty nos i inny kształt uszu).
Horkheimer - @Horkheimer: Bonusowa ciekawostka. Istnieje teoria spiskowa, wedle które...

źródło: comment_1618249713LMYb16rtiARoQpiZcsaWkr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz