Wpis z mikrobloga

Po ponad rocznej przerwie powracam do tagu #papieze
Przypominam - na tym tagu pojawiają się ciekawostki dotyczące papieży XX wieku.
Dziś druga część ciekawostek o Piusie XII (Eugenio Maria Pacelli) - papieżu w latach 1939-1958.

1. Był utalentowanym śpiewakiem, posiadał czysty, donośny głos. Zainteresowani mogą posłuchać, jak śpiewa prefację pod tym linkiem.
2. Konklawe, które wybrało Piusa XII na papieża, okazało się wielkim rozczarowaniem dla Francuzów. Gdy protodiakon ogłosił imię nowego Ojca Świętego (dominum Eugenium), zgromadzeni na Placu św. Piotra francuscy pielgrzymi zaczęli podskakiwać z radości i wykrzykiwać nazwisko Tisserant!, sądząc, że papieżem został znany francuski kardynał Eugene Tisserant. Chwilę później ich nadzieje zostały rozwiane, gdy padło nazwisko Pacelli.
3. Gdy kardynałowie udawali się procesjonalnie z Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej na konklawe, przyszły papież potknął się i upadł. Jeden z idących obok purpuratów, pomagając mu podnieść się, miał powiedzieć: „Oto Następca Chrystusa... na ziemi”.
4. W 1949 roku obłożył ekskomuniką wszystkich katolików będących członkami partii komunistycznych.
5. Wybór kard. Pacellego oznaczał kilka swego rodzaju „premier” w dotychczasowej praktyce konklawe. Był on mianowicie pierwszym sekretarzem stanu, wybranym na najwyższy urząd w Kościele, od czasu Giulio Rospigliosiego – papieża Klemensa IX (1667-69), pierwszym kamerlingiem od czasu Vincenzo G. Pecciego – Leona XIII (1878-1903), pierwszym kurialistą od czasu Bartolomeo A. Cappellariego – Grzegorza XVI (1831-46) i wreszcie pierwszym Rzymianinem na tronie papieskim od Emilio Altieriego – Klemensa X (1670-76).
6. Potocznie kojarzony jest z konserwatyzmem, prawdą jest jednak, że dokonał kilku ważnych reform liturgicznych. Z polecenia papieża reformowano obowiązujący w Kościele od 1563 ryt trydencki wprowadzając do Mszy św. liturgię słowa w językach narodowych. W tłumaczeniach zaczęto odchodzić od Wulgaty, na rzecz ponownego tłumaczenia oryginalnych tekstów. Z czasem zezwolono na wprowadzenie kolejnych elementów narodowych w sakramentach świętych.
7. W 1954 poważnie zachorował. Stan zdrowia pogorszył się do tego stopnia, że papież nie mógł nic jeść. Spodziewano się rychłej śmierci, jednak organizm wytrzymał chorobę i Pius XII pożył sobie jeszcze cztery lata.
8. Był pierwszym kardynałem w historii, który odbył podróż samolotem.
9. Był też pierwszym papieżem, który odwiedził Stany Zjednoczone (oczywiście przed wyborem na Tron Piotrowy).
10. Za jego pontyfikatu prowadzono w Bazylice Św. Piotra …wykopaliska archeologiczne. Ich celem miało być odnalezienie grobu Piotra Apostoła.

Poprzednie odcinki znajdują się na tagu #papieze - zachęcam do obserwowania!
#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Horkheimer - Po ponad rocznej przerwie powracam do tagu #papieze
Przypominam - na ty...

źródło: comment_1618003567maVyVPYbRo9O5VXgfJ5S30.jpg

Pobierz
  • 30
@Rad-X: wystarczy uczestniczyć / obejrzeć na YT obecnie (dopiero dzięki Benedyktowi XVI) odprawiane msze w rycie vs. to co serwują (szczególnie) polscy duchowni w mszy posoborowej (a reforma sobor 2 była możliwa przez to co zrobił ten papież.) - > z uroczystego duchowego przeżycia zrobiono szopkę która się podoba głównie prostym ludziom, wieśniakom. Oczywiście nie ma co winić wiernych bo wina leży w księżach którzy pochodząc głównie z wioch przenoszą te
@Singularity00: nie uczestniczyłem w mszy po łacinie, jak to wyglądało z kazaniami? Koniec końców musiało to trafić nawet do najzwyklejszego chłopka roztropka.

Jeżeli by przekaz był niezrozumiały to by się słuchało mszy niczym piosenki Era - Ameno, uniesienie jest, ale sensu nie ma
@Rad-X:
Uczestniczę regularnie w mszach trydenckich. Wygląda to tak:
-kazanie po polsku (kazanie nie jest zresztą częścią mszy, jest czymś jakby odrębnym - moze być nawet na końcu mszy, po wszystkim)
-w trakcie kazania czytane jest tłumaczenie lekcji (dzisiejsze "pierwsze czytanie", drugiego nie ma) oraz ewangelii
-mogą być pieśni po polsku, jako "dodatek" do obowiązkowych śpiewów łacińskich
@Rad-X: zależy - z tego go wiem oryginalne msze miały polskie kazania, reszta po łacinie. Teraz zależy od księdza ale często robi się msze w r.t. bez kazania bo to ma być msza (modlitwa do Boga) a nie słuchanie księdza.
@Rad-X:
dzisiaj to by nie przeszło. Jak ktoś chodzi na msze trydenckie, to raczej robi to świadomie, z własnej chęci. Masa osób ma ze sobą mszaliki, można śledzić tekst.
Dawniej, gdy msze trydenckie były normą (przed soborem) to pewnie by przeszło, bo mało kto oprócz księdza i ministrantów znał łacinę. Ale wówczas powtórzę argument @Singularity00 - nie chodzi o to, żeby wierni coś rozumieli, bo msza jest bardziej "dla Boga". Analogicznie
@Rad-X: tu nie chodzi o to co by preferował Bóg tylko o język liturgii; wszystko było przez wieki dopracowane, stworzone po łacinie i „brzmiało godnie” a potem zrobili z tego szopkę żeby było miło i wesoło zamiast poważnej liturgii.
Zreszta to nie jest tylko kwestia języka bowiem msza trydencka to nie jest po prostu msza po łacinie tylko coś zupełnie innego od mszy posoborowej która tez przecież jest odprawiana po łacinie
@Singularity00: pytanie wtedy czy nie lepiej wtedy dokonać schizmy, lub jak greko-katolicki być nieco odrębnym.

Bo takie wybiórcze podejmowanie zaleceń soboru, żadnej stronie nie służy.
Po co sobór skoro i tak każdy rzepkę skrobie po swojemu