Wpis z mikrobloga

od jakiegoś czasu robię sobie drzewo swojej rodziny ale utknąłem (,)

ostatnie odkrycie to akt ślubu z 1903 r. moich praprapra dziadków
dzięki niemu udało mi się uzyskać imiona i nazwiska ich rodziców (wygląda jakby przyjechali na śląsk za pracą) a także akt urodzenia brata praprapra dziadka (z 1871 r.)

niestety ani google ani https://geneteka.genealodzy.pl/ już nic nie pokazują

co dalej? gdzie szukać aby dojść jeszcze niżej?

#genealogia
  • 16
@mrOlii: 1903 to nie tak dawno. Musisz ręcznie przeszukać szukajwarchiwach bo w genetece wszystkiego nie ma. W guglu oczywiście też tego nie znajdziesz bo tam są skany a nie transkrypcje.
Aby dostać ślub, trzeba było przedstawić odpisy aktów urodzenia obojga małżonków. Trzeba sprawdzic w archiwum, czy dla danej parfii i danego roku zachowały się tak zwane alegata i tam powinny te odpisy być.

@mrOlii:
@yosemitesam: @fspl2: @vaknell2: tak wygląda ten akt (przepisane dzięki uprzejmości gościa, który to skanował - niestety te skany nie są dostępne do wglądu online w archiwum z Katowic)

5 lutego 1903 r w Rozdzieniu slub wzieli:

1. Gornik - Thomas Mrzyglod, kawaler, katolik, urodzony 13 grudnia 1878 na Rozdzieniu, tam tez zamieszkaly, syn zmarlego gornika Josepha Mrzyglod i jego zony Francisci z domu Rother, zamieszkalej na Rozdzieniu.

2. Franziska
Pobierz
źródło: comment_1617967217iBaPiMBjtSWGA3OKK2AUdN.jpg
@mrOlii: U mnie sprawdziło się kilka taktyk w takim przypadku:
- szukanie na chybił trafił po parafiach w okolicy;
- szukanie wskazówek wśród rodzeństwa;
- szukanie drugiego męża/żony wśród zstępnych;
@mrOlii Przede wszystkim nie wszystkie akty są zindeksowane w wyszukiwarkach, raczej malutka ich część! Genealogia to ręczne przeszukiwanie aktów rok po roku. Jak masz info gdzie i kiedy urodził się przodek to szukaj jego aktu urodzenia. Zobacz czy w momencie ich ślubu rodzice żyli czy nie - akty zgonu to też cenne informacje.