Wpis z mikrobloga

#rolnictwo #geoportal

Jak to jest z ewidencją gruntów?
Jeśli dany fragment jest oznaczony jako N (Nieużytki) to oznacza też, że może należeć do rolnika czy nie? Chcę to wiedzieć, by wiedzieć czy na takiej dzikiej trawie z chwastami, na której nikt nigdy niczego nie sieje, można zostawić auto na parę godzin czy nie wolno.

Druga sprawa, jeśli wg ewidencji gruntów jakiś odcinek jest oznaczony jako dr (droga), to taką drogą polną może jeździć każdy? czy ona wtedy też należy do rolnika czy nie, bo być może ktoś wymyślił, że pas oznaczony w ewidencji jako droga, ma być dla każdego, np. by kilku rolników, którzy mają pola koło siebie, mogli tą drogą sobie dojechać na pole itd i jakiś Janusz rolnik nie może tego zagrodzić?

I ostatnia sprawa, jeśli w ewidencji jakiś fragment obszaru oznaczony jest jako np. Łąka lub Nieużytki lub grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi, to czy rolnik ma prawo te obszary zaorać i sobie uprawiać coś? Zazwyczaj ludzie tam niczego nie uprawiają, ale znam wyjątki np. nad jeziorem jest fragment przy jeziorze oznaczony jako "grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi" (bo jezioro wylewa wiosną i obszar ten sięga np. 10 metrów od jeziora), a za nim jest obszar oznaczony jako Nieużytki, a rolnik sobie te wszystkie obszary zaorał i uprawia coś i ciekawi mnie czy łamie jakieś przepisy.
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gobi12: a w jakim celu są oznaczane dane obszary w ewidencji gruntów, skoro ktoś może sobie tam robić wszystko? Jaki wtedy jest sens istnienia zaznaczonych obszarów na mapie Polski, z gruntami o odpowiednim oznaczeniu? Byłoby prościej zrobić literkę P jako "prywatne" i po sprawie, a tak to co, geodeta jakiś sobie jeździ co x lat na dany obszar i sprawdza czy wyznaczona działka jako Nieużytki lub Droga, faktycznie jest tym,
  • Odpowiedz
@Hamza: Nie możesz sobie robić wsyzstkiego, chociażby postawienie domu wymaga odrolnienia terenu - o ile wczesniej był jako R. Od tego zalezy cała masa rzeczy, bonitacja rolnicza, dopłaty itd.
  • Odpowiedz
@CherryJerry: ogólnie pytam o te rzeczy, bo jeżdżę na ryby na różne jeziora, szukam dojazdów i chciałem sugerować się mapą z ewidencją gruntów i tam gdzie jest pas oznaczony jako dr (droga), to zastanawiałem się czy mam prawo wtedy dojechać do jeziora taką drogą czy nie wolno mi, a skoro już nad jeziorem jakiś fragmencik jest oznaczony jako Nieużytki lub Łąka, to byłem ciekaw czy tam auto może stać przy
  • Odpowiedz
@Hamza: No to tak nie działa, działka to działka, zawsze ma właściciela - albo prywatnego, albo państwowego - i tym się kieruj. Wskazanie drogi jako dr na mapie ewidencyjnej nie oznacza, że możesz traktować ten fragment jako publiczny. Z reguły drogi publiczne stanowią osobne wydzielenie i są np. własnością gminy. To jest temat - rzeka.
  • Odpowiedz
@CherryJerry: a w jakim serwisie lub apce mógłbym sprawdzić czy dana droga polna jest państwowa czy prywatna? i tak samo chciałbym sprawdzić czy jakaś mała, dzika łąka z chwastami sięgająca 10 metrów od brzegu jeziora jest państwowa czy prywatna

w apce geoportal jest wszystko pięknie oznaczone, ale chyba nie ma tam opcji sprawdzenia czy dana działka prywatna czy państwowa, a to bardzo ważne dla mnie
  • Odpowiedz
@Hamza: Tak łatwo to chyba nie ma, część gruntów da się wyświetlić pod warstwą "Grunty skarbu państwa" - tam sprawdzisz niektóre łąki czy należą do np. KOWR czy lasów państwowych, ale nie ma tam wszystkiego. Są geoportale powiatowe lub gminne, tam czasem znajdziesz dane o własności.
  • Odpowiedz
@CherryJerry: w którym miejscu jest ta wartwa "grunty skarbu państwa"?
i dziękuję, trochę mi rozjaśniłeś sytuację, szkoda, ze tak banalnie nie można wszystkiego sprawdzić
  • Odpowiedz
@Hamza: Właściciela działki możesz sprawdzić pobierając wypis danej działki, albo mając numer księgi wieczystej do której jest wpisana ta działka. U mnie zawsze bierzemy wypisy jak analizujemy jakiś teren, tutaj prócz sprawdzenia listy dróg pod zarządem gminy, sprawdzenia statusu drogi w studium gminy ablo wykazie, to więcej chyba nie doradzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@CherryJerry: dzięki, nie znalazłbym tego bez Ciebie, szkoda, że ten filtr nie nakłada czegokolwiek na miejsca, które znam i wiem, ze są państowe (przynajmniej jedno takie miejsce teraz sprawdziłem), być może inny filtr dopiero wyłapie to
  • Odpowiedz