Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
#religia #katolicyzm #swieta #wiara
Skąd wśród katolików nienawiść do Judasza? Jego imię jest synonimem nikczemności, zdrady a przecież to jedna z najważniejszych pozytywnych i tragicznych postaci w lore katolickim.

Ten, który Mnie zdradzi—dodał Jezus—siedzi teraz razem ze Mną przy stole. Ja, Syn Człowieczy, muszę umrzeć, zgodnie z Bożym planem. Marny jednak los tego, kto Mnie wyda.

Judasz po pierwsze nie miał wolnej woli, był dla niego plan, który miał wykonać dla "większego dobra". Nie zdradził nikogo tylko wykonał swoją część planu wskazując Jezusa. Po drugie jak można zdradzić, w klasycznym znaczeniu tego słowa, kogoś, kto wie co się stanie?
Jezus dokładnie opisał w powyższym zdaniu plan:
1. Zostanie wskazany żolnierzom
2. Umrze (ale tylko na chwilę)
3. Judasz popełni samobójstwo
(4. Zmartwychwstanie i odleci w niebo - tego nie powiedział ale wiedział, że zmartwychwstanie, znał w końcu plan).
Wiedział, kto go "zdradzi" ale specjalnie tego nie powiedział, żeby nie doszło do powstrzymania. O braku wolnej woli Judasza świadczy to, że dowiedział się, że Jezus go rozgryzł a mimo to nie zaprzestał realizacji planu - niby swojego, a nie był przecież debilem. Jezus sam go wybrał do swojej dwunastki.

To ja się pytam #!$%@? kto "umarł za nas"? Judasz, który został wykorzystany jak szmata i pozostawiony samemu sobie aby popełnić samobójstwo (grzech jeden z cięższych) z wyrzutów sumienia? Czy Jezus, który niby umarł ale wiedział, że to chwilowe bo i tak będzie żył w nieskończoność.
  • 6
@jos: Nie ma sensu w doszukiwaniu się logiki w czymś, co jest wiarą.
Nawet jeśli smoki będą się pojawiały w tych wierzeniach, to i tak wszystko będzie w porządku (patrz: święty Jerzy).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@paktomagik: i nie przyszło mu do głowy, żeby odpuścić gdy dowiedział się, że Jezus zna jego plan w momencie, w którym Jezus powiedział, że zna jego plan?

Szykujesz się do "zdradzenia" kumpla, który jest poszukiwany. Siedzisz z nim i z resztą kumpli, on mówi, że zna przyszłość i że go sprzedasz, mało tego, dodaje, że spotka cie za to kara. Tobie nie zapala się lampka, że coś tu grubo śmierdzi i
@jos Nie mam pojęcia co myślał i czuł Judasz przed zdradą i ty też nie wiesz, więc nie dopowiadaj sobie jakichś historii. Nie wiesz też jakby wyglądała historia Jezusa bez zdrady Judasza, więc również nie ma sensu mówić, że można było lepiej.
@jos: Zdajesz sobie, że Ty nie wymyśliłeś tego, tylko jest sporo komentarzy, ba, jak przeczytasz Ewangelię św. Jana to Jezus nawet nie tyle wiedział, tyle sam go posłał, a Judasz się na to zgodził. Tutaj też dochodzi sporo kwestii- Judasz mógł być Jezusem rozczarowany, wolał Barabasz jako wyzwoliciela narodu nie pamiętam jak się nazywał komentarz tego niemieckiego biskupa, ale tego znajdziesz mnóstwo w sieci też szustak miał film o tym i
@jos: a no i jeszcze ze wszystkich osób tylko Piłat, Herod i Judasz powiedzieli, że Jezus jest niewinny. Więc takich rzeczy nieoczywistych jest sporo, polecam któryś z dłuższych wykładów Szustaka właśnie, jeśli nie chce Ci się czytać komentarzy.