Wpis z mikrobloga

Jak robicie kopie zapasowe plików? Jakich roziwiązań używacie? Po prostu macie wpięty na stałe jeden dysk na backup i na nim robicie kopię jakimś programem co jakiś czas? Zastanawiałem się nad kupieniem dwóch dysków (po 250GB) i stworzeniu macierzy RAID 1, ale czy jest sens?

  • 16
  • Odpowiedz
@Potezny_Odyniec: Domowy NAS. Pliki trzymasz lokalnie, tylko synchronizujesz sobie jakieś ważniejsze foldery z NASem i wtedy masz już pliki w dwóch lokacjach. Dodatkowo możesz jeszcze trzymać w chmurze (onedrive,gdrive), ale to już ryzyk, że ktoś Ci te dane będzie podglądał ;)
  • Odpowiedz
@Potezny_Odyniec: Wszystkie bieżąco używane rzeczy to OneDrive - z zasady wszystko trzymam na nim, jest pakiet 1TB wraz z Office 365 za 100-400zł rocznie więc nic, tak samo też przesyłane pliki z tel. Nic nie ma szans przepaść nigdy + wersjonowanie + pliki nie są przetwarzane jak robi to np. Google.

A do tego mam własny właściwie serwer z dyskami (bez RAID ale docelowo do tego wrócę w autorskim NASie) a
  • Odpowiedz
@Potezny_Odyniec: Nie super serwer w formacie U w szafie rackowej ale po prostu w PC który pracuje cała dobe i tak - realnie jako serwer. Docelowo chce jednak NAS typowo w formacie serwerowym czyli własnym pełnoprawnym serwerze + replikacja w innej lokalizacji czyli drugi taki sam pod innym adresem.

Co ciekawe taką replikacje można osiągnąć nawet NASami komercyjnymi zwykłymi jak tymi urządzeniami Synology. Tam RAID minimum 1 i już jesteś kryty
  • Odpowiedz
Dzięki. Warto kupić jakiś używany NAS z olxa?

@Potezny_Odyniec: Spokoooojnie, to są maszyny które potrafią pracować dekadami - sam miałem Synology ponad 10 lat i tyle. A w praktyce możesz zastosować tam harmonogram uruchamiania czyli skracasz wtedy realny jego czas pracy, zwłaszcza dyski nie mają nabijanego bezcelowo "przebiegu".

Tak właściwie w czym taki NAS będzie lepszy od robienia po prostu kopii na dysk bezpośrednio wpięty do komputera?


@Potezny_Odyniec: Jeśli NAS
  • Odpowiedz
Czy mogę zrobić macierz RAID 1 w PC i wtedy będę miał 2 kopie backupu? Czy nie lepszą opcją by było robić kopie rotacyjnie?


@Potezny_Odyniec: RAID 1 oznacza że 2 dyski twarde pracują w parze jako klony - jeśli sprzętowo 1 padnie to zawsze jest 2 (dlatego nie stosuje sie w takich konfiguracjach dysków takich samych - warto dwa różne żeby uniknąć np seryjnego problemu jakiejś produkcji) - w NASach to
  • Odpowiedz
raid to nie backup ()


@grafixautozine: @frex: @Potezny_Odyniec: Nie piszę o tym wprost ale prawdę mówiąc to też forma backupu przecież. Dotąd tutaj pisałem o tym w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa w obrębie urządzenia (w PC, NASy praktycznie wszystkie mają RAIDy). Nie bez powodu sie rozpisuje tam wszędzie o tym że kolejnym krokiem jest wręcz replikacja w innej lokalizacji. Wspominałem nawet o wątku ryzyka
  • Odpowiedz
@krajzega:

No i jaka metoda backupy jest najlepsza żeby uchronić się przed ransomware?


Nośniki jednokrotnego zapisu, czyli płyty DVD-R lub BD-R.
  • Odpowiedz