Wpis z mikrobloga

Mirki,

Chcę wybudować wiatę do 25m2, przyległą do istniejącego budynku gospodarczego.
Niestety nie jestem w stanie oddalić się z nią o 3m od granicy działki, max na jaki mogę sobie pozwolić to 1.5m.

Czy w tym przypadku muszę składać o pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy w zupełności wystarczy?

#budownictwo #budowadomu #architektura
  • 16
@Norskee: Z tego co czytam to taka konstrukcja musi być oddalona od granicy 3m.
Dlatego chcę to jakoś zgłosić, żeby nie mieć w przyszłości problemów.
@MlLF: ja myśle tak: Chcesz zbudować coś co ma 25m2? Chcesz. Zgłoszenie jest do 35m2 i to na 2 takie obiekty na działce. Mozliwe ze zaliczyłbym jakaś mapkę poglądowa. Jeśli ci odrzuca wniosek, to znaczy ze nie wolno i chyba wtedy musiałbyś z kimś obeznanym z tematem pogadać.
@MlLF: @kajak98:
- Po pierwsze, sprawdź czy na Twoim terenie obowiązuje MPZP i czy w nim nie ma zapisów dotyczących tego typu budowli.
- Wiaty do 50m2 możesz postawić dwie na każde 1000 m2 działki. Bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa: 2) wiat o powierzchni zabudowy do 50
@Gonzzo: Dziękuję za odpowiedź, widziałem te wszystkie zapisy.
W moim MPZP nie ma informacji o tego typu budowlach i niestety ma to być miejsce parkingowe.
Będę próbował pierwsze zgłosić bez odstępu od granicy a potem jak nie przejdzie dam 1.5m.
@MlLF: Tak jak napisałem, nie musisz nic zgłaszać - jeżeli to będize wiata (bez miejsca postojowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
A jak zgłosisz od razu w urzędzie, że to miejsce postojowe, to nikt tam tego nie przepuści. Bo to niezgodne z prawem.

Jeżeli chcesz zupełnie legalnie mieć tam miejsce postojowe, to albo odsuniesz się od granicy 3m, albo poprosisz sąsiada, żeby tam też sobie zrobił miejsce -
Dzięki @Gonzzo za odpowiedź :)

- albo nic nie zgłaszasz, budujesz i nie parkujesz. - odpada bo muszę tam parkować
- albo nic nie zgłaszasz i odsuwasz się 3m od granicy z miejscem postojowym. Możesz parkować. - nie mogę się odsunąć 3m bo zostanie mi metr miejsca
- albo zgłaszasz i kłamiesz, że tam nie ma miejsca postojowego. Nie dostaniesz sprzeciwu bo wiata nie wymaga zgłoszenia - sąsiad zrobi foty i udowodni,