Wpis z mikrobloga

@Hades667: Krishnamurti w sumie obaj; Jiddu i U.G. Na wschodzie bardzo dawno temu zajmowano się świadomością. Przed ludzkością stoi największe wyzwanie w dziedzinie nie tylko filozofii, czyli zbadanie twardego problemu świadomości, bez tego nie pójdziemy dalej. Oczywiście kosmiczne górnictwo, fuzja jądrowa mogą namieszać w duchowości współczesnego człowieka, przełamując niejako nihilizm, ale to dalej będzie antropocentryzm.
@biliard: Tak właśnie działa filozofia. Bierzesz od innych co ci się podoba, mieszasz tworząc swojego potwora Frankensteina i oznajmiasz światu, że stworzyłeś nową przełomową idee. Potem już tylko książki i kariera której zwieńczeniem jest wygodna posada na uniwerku. W międzyczasie ludzie czytają twoje dzieła myśląc, że rzeczywiście odkryłeś coś przełomowego. Po paru latach ktoś zrobi to samo z twoją fiozofią i tak to się już kręci w kółko.
@Al-3_x: Na tym polega wiwisekcja. Acz z tym osądem o, powiedzmy, braku kreatywności, to bym wstrzymał konie. To jeden z niewielu czynników constant. Wciąż widzę przestrzeń dla.

 i tak to się już kręci w kółko.

Oj nie byczq
@Hades667:
Kant i jego teoria poznania (w odniesieniu do sporów filozoficznych z przeszłości okazał się Kopernikiem filozofii)
Nietzsche za jego opis moralności, resentyment i ogólnie za to że przewidział przyszłość (bardzo motywująco-przerażające)
Baudrillard - teoria hiperrzeczywistości
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Hades667: Wittgenstein, chociaż bardziej fascynuje mnie jego osoba,
Mark Fisher, za opisanie mojego doświadczenia rzeczywistości społecznej;
Jaspers, za tzw. "źródło i cel historii";
Althusser, za "ideologie i aparaty ideologiczne państwa";
Kołakowski, bo mam sentyment do jego pokolenia, w gruncie rzeczy bardzo się zdezaktualizował, chociaż ciekawe są wyimki, różne smaczki nt. europejskiego chrześcijaństwa,. którego był znakomitym znawcą, czy krytyka stoicyzmu
Dostojewski za opis ludzkiego szaleństwa
Sebald, za filozofię samotności
Tony Judt, za