Wpis z mikrobloga

Czy szczepionka AstraZeneca powoduje zakrzepicę?

Cała ogólnoświatowa akcja szczepień od początku wiązała się z szeregiem kontrowersji. Poczynając od po raz pierwszy wprowadzonej szczepionki mRNA Pfizera po podstawowy wątek jakim jest brak badań długoterminowych nad wpływem szczepionek.

Szczepionka AstraZeneca.
Szczepionka ta bazuje na wektorze wirusowym. Pierwszym składnikiem jest DNA kodujące białko kolca S (trzy białka S1 oraz S2->HR1 i HR2) za pomocą którego wirus Covid-19 przyczepia się do receptora ACE2 i wnika do komórki zakażając ją. Kolec S jest białkiem powierzchniowym wirusa wywołującym też odpowiedź immunologiczną organizmu jak również miejscem przyczepienia przeciwciał zwalczających wirusa.

Drugim składnikiem jest wektor czyli szympansi adenowirus pozbawiony możliwości replikacji (po zakażeniu komórki nie namnaża się). W adenowirusie znajduje się DNA kodujące kolec S które po wniknięciu do komórki zostaje bazą do produkcji białek kolca S wirusa Covid-19. Kompletne kolce S migrują na powierzchnię komórki będąc początkiem odpowiedzi immunologicznej, części budujące kolec S również są prezentowane na powierzchni komórki bezpośrednio dla limfocytów Th. Ponadto sam fakt zakażenia komórki przez adenowirusa włącza DNA-PK alarm uruchamiając kaskadę interferonu3 dodatkowo wzmacniając odpowiedź immunologiczną.

Trzecim składnikiem jest sekwencja liderowa tkankowy aktywator plazminogenu (t-PA) służy ona wydajnej sekrecji powstającego antygenu na zewnątrz komórki, co zwiększa jego immunogenność. t-PA wspomnę na końcu tekstu.

Tutaj zakończę krótki opis szczepionki. Zainteresowanych poszerzonym opisem odsyłam do artykułu.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/health/oxford-astrazeneca-covid-19-vaccine.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Oxford%E2%80%93AstraZeneca_COVID-19_vaccine#Vaccine_platform
https://elifesciences.org/articles/00047
https://en.wikipedia.org/wiki/Innate_immune_system
https://www.imm.ox.ac.uk/about/blog/sensing-viruses-the-alarm-system-in-our-cells
https://www.imperial.ac.uk/news/117532/dna-sensor-sounds-alarm-when-viruses/

Covid-19 i zakrzepica.
Już na początku pandemii naukowcy zwrócili na przypadki zakrzepicy u chorych na Covid-19, wstępne badania wskazują na hiperaktywną odpowiedź immunologiczną na zakażenie i wiążąco się z tym burzę cytokin. Cytokiny są białkami odpowiedzialnymi za wzrost, proliferację i aktywację komórek systemu odpornościowego, indukują też odpowiedź zapalną.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7646037/
https://news.northeastern.edu/2021/02/08/covid-19-can-affect-the-blood-its-spike-protein-may-be-the-culprit/

Receptor ACE2 i płytki krwi. Wykazano, że pacjenci z COVID-19 mają podwyższoną średnią objętość płytek krwi, nadczynność płytek krwi, co korelowało ze spadkiem ogólnej liczby płytek krwi. Wykrywalny RNA Covid-19 w krwiobiegu był związany z nadpobudliwością płytek krwi u pacjentów w stanie krytycznym. Kolec S wirusa wiązał się z receptorem ACE2 na płytkach krwi co wzmacniało ich aktywacje ułatwiając uwalnianie czynników krzepnięcia, wydzielanie czynników zapalnych i tworzenie agregatów leukocytów i płytek krwi co skutkowało tworzeniem zakrzepów.

https://jhoonline.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13045-020-00954-7#Sec20

Receptor ACE2 i RAAS (układ renina–angiotensyna–aldosteron) układ hormonalno-enzymatyczny, w skład którego wchodzą: renina, angiotensyna i aldosteron. Układ ten kontroluje objętość krążącej w ustroju krwi i stężenia jonów sodowych i potasowych w płynach ustrojowych. Występuje we krwi jako układ działający w całym organizmie lub lokalnie, między innymi w mięśniu sercowym, ścianach naczyń krwionośnych, nerkach.
Jak wykazano w zwierzęcym modelu Covid-19 może hamować ekspresję ACE2 poprzez internalizację, uwalnianie i regulację w dół. Jako, że receptor ACE2 odpowiada za równowagę układu w kierunku Ang-(1-7) brak tego receptora powoduje przesunięcie w kierunku Ang II powodując zwiększenie stanu zapalnego. Ang-(1-7) są inhibitorami stanu zapalnego oraz zmniejszają ciśnienie krwi, zaś Ang II stymuluje mediatory prozapalne i zwiększa ciśnienie krwi.

https://www.nature.com/articles/s41371-020-00459-3
https://phmd.pl/api/files/view/116988.pdf
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-22696-1_13

Receptor ACE2 i ściany naczyń. W przypadku zaistnienia wiremii (wirusy w naczyniach krwionośnych) innym możliwym mechanizmem (lub jednym z wielu) może być wiązanie kolca S z receptorami ACE2 na komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych, co powoduje uszkodzenie komórek budujących naczynia krwionośne, może powodować zwężenie naczyń i aktywację wewnętrznego szlaku krzepnięcia co ostatecznie skutkować będzie tworzeniem się skrzepów krwi.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7644431/

Interleukina-6 IL-6 jest wielofunkcyjną cytokiną, która reguluje odpowiedź immunologiczną, hemopoezę, odpowiedź ostrej fazy i stan zapalny. Ekspresja IL-6 jest wysoka i przejściowo nieregulowana w prawie wszystkich patofizjologicznych stanach zapalnych. IL-6 jest zaangażowany w utrzymanie stanu chorobowego, poprzez promowanie przejścia od ostrego do przewlekłego zapalenia. IL-6 działa poprzez receptor IL-6R oraz β-receptorową glikoproteinę 130 (gp130) która znajduje się m.in. na błonie komórkowej płytek krwi co może być istotne w trombogeniczności. Wyniki badań IL-6 na krzepniecie krwi wskazują na przyśpieszone tworzenie się niestabilnych skrzepów. Podobny wpływ wykazywały IL-1β oraz IL-8. Interleukina 6 jest też najważniejszą cytokiną wpływającą na ekspresję czynnika tkankowego aktywującego krzepnięcie. Kolejne badania wskazały iż kolec S poprzez receptor ACE2 aktywuje makrofagi indukując masowe uwalnianie IL-6 i TNF-α.

https://www.nature.com/articles/srep32188
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1046/j.1365-2141.2001.03061.x
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7114322/

Proteina S (PS) jest białkiem znajdującym się w osoczu krwi, jako kofaktorem aktywowanego białka C uczestniczy w degradacji czynników krzepnięcia krwi Va i w szczególności VIIIa. W przypadku zakażenia Covid-19 indukowane są cytokiny prozapalne wczesnej odpowiedzi (IL-6, TNFα, IL-1β itp.) Które aktywują kaskadę krzepnięcia poprzez stymulację ekspresji czynnika tkankowego. Czynnik tkankowy prowadzi do tworzenia trombiny na szlaku TF-VIIa. Trombina wytwarza skrzepy, które wnikają do tętnic w płucach i powodują powikłania zakrzepowe i niedotlenienie. Niedotlenienie również indukuje IL-6. Jednocześnie trombina nasila stan zapalny i przyspiesza produkcję cytokin, rozwija się burza cytokin. Zarówno burza cytokin, jak i niedotlenienie regulują w dół poziom białka S, prowadząc do koagulopatii.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7485709/
https://www.news-medical.net/news/20200917/Researchers-identify-cause-for-thrombosis-in-COVID-19-patients.aspx

Autoprzeciwciała. Zakażeni Covid-19 z nieprawidłowościami w krzepnięciu krwi wykazywali podobieństwa do pacjentów z autoimmunologiczną chorobą krzepnięcia, zespołem antyfosfolipidowym (APS). Dalsze badania przeciwciał antyfosfolipidowych w próbkach surowicy od 172 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wykryło przeciwciała w 52% próbek.

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2775690

Wnioski
Przy takiej liczbie różnych mechanizmów wywołujących zakrzepicę i wielu przypadkach zgonów wskazujących na zakrzepicę zakażonych Covid-19 zastanawiające jest czy naukowcy opracowujący szczepionki wzięli pod uwagę wpływ białek kolca S na ryzyko podwyższenia krzepliwości krwi. Trochę dziwi mnie przy takiej ilości niewiadomych dotyczących mechanizmów zakrzepicy w przebiegu zakażenia Covid-19 brak przeciwwskazania przy szczepieniach tak na "wszelki wypadek." Znajdują się w rubryce przeciwwskazań informacje o zaburzeniach krzepliwości ale związane z niską krzepliwością mogącą nieść niebezpieczeństwo krwawienia po szczepieniu. Nic o zakrzepicy w przypadku której jeżeli mówiąc o Covid-19 może wskazywań na jedną z najistotniejszych chorób towarzyszących wielu zgonom zakażonych.

Z początku czytając budowę szczepionki byłem zaskoczony obecnością (t-PA) uznając, że jest tam sekwencja kodująca to białko, jednak po przeczytaniu zdania ponownie zaskoczenie minęło, znajduje się tam tylko sekwencja liderowa. Tkankowy aktywator plazminogenu jak brzmi nazwa wskazuje aktywuje plazminogen do plazminy która jest enzymem... rozpuszczającym skrzepy. W informacjach dochodzących z wielu krajów, z Polski. Jak i swojego podwórka praktycznie 95% osób po szczepieniu przechodziło stan wskazujący na stan zapalny (stan podgorączkowy, dreszcze, ból mięśni, ogólne rozbicie) teraz pytanie czy jest to typowa odpowiedź na substancje zawarte w szczepionce czy jest to stan zapalny wywołany odpowiedzią immunologiczną na kolec S, lub nawet wiążącą się z tym hipotetycznie zakrzepicą. Z pewnością w łatwym sposobem wykrycia ewentualnej zakrzepicy lub zdementowania plotek jakoby szczepionka AstraZeneca powodowała zakrzepy byłyby trzy badania:

1 morfologia krwi (by określić ilość płytek krwi)
2 ilościowe badanie D-dimerów (są to fragmenty powstałe po rozpuszczeniu zakrzepów)
3 aktywność czynnika krzepnięcia VII (nadczynność wskazuję na zakrzepicę)

Ktoś chętny by się przebadać po szczepieniu 1 czy 2 dawką?( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najlepiej takie badania byłoby przeprowadzić przed szczepieniem i po szczepieniu w czasie rozwinięcia stanu zapalnego. Ponadto sekcje zwłok wszystkich którzy po przyjęciu szczepionki zmarli by wykluczyć powody zgonu jak zator płucny, zator żył wieńcowych czy udar mózgu oraz ogniska zakrzepów w naczyniach.

Trochę paranoicznie to brzmi by mieć udokumentowaną historię choroby lub wynik sekcji. Jednak należy przypomnieć co wiąże się z paniką i szybkim wprowadzaniem szczepień bez badań długoterminowych. Świńska grypa H1N1 w 2009 i szczepionka Pandemrix stosowana w europie która doprowadziła do rozwinięcia się narkolepsji u wielu młodych ludzi. Szwecja dopiero w 2016 zatwierdziła ustawę regulującą kwestię odszkodowań.

https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/221171,narkolepsja-i-szczepienie-przeciwko-grypie-pandemicznej

Zaznaczam, że nie jestem praktykującym naukowcem i ten tekst opieram na swobodnych przemyśleniach, chęcią analizy niebezpieczeństwa lub jego zdementowania w związku ze szczepienie AstraZenecą i braku zajęcia w niedzielę :P

#gruparatowaniapoziomu #astrazeneca #szczepienia #szczepionki #koronawirus #covid19 #biotechnologia #pandemia #ciekawostki #nauka #swiat #foliarze
  • 8
  • Odpowiedz
Wow świetna opracowanie
@Krole: W związku z powyższym Mam pytanie czy inhibitory ace2 będą miały wpływ na zwiększenie krzepliwości i czy nie będą upośledzały mechanizmów regulujących ciśnienie? Druga sprawa to warfaryna czy podawanie jej w pierwszej fazie szczepień będzie mogło skutkować poprawą to znaczy zmniejszeniem lepkości osocza? No i oczywiście Trzecie pytanie Obiecuję że już ostatnie czy NLPZ byłby wskazany? Stosowanie trasa acetylosalicylowego jako zabezpieczenie przed agregację płytek?
  • Odpowiedz
@shadowsniper: Nie jestem lekarzem ani farmaceutą, więc co do leków nie jestem pewien.
Inhibitory ACE2 będą przesuwać równowagę w kierunku AngII więc tak zwiększą krzepliwość. Warfaryna zmniejsza lepkość osocza więc tak. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko zakrzepicy tętniczej, w przypadku żylnej już jest gorzej, zresztą heparyna wykazuje lepsze działanie.
  • Odpowiedz
@meetu27: Z początku w ogóle AstraZeneca nie powodowała żadnej zakrzepicy lub nie miała związku z chorymi na zakrzepicę, a tu nagle jeden wyjątek. Czekam na kolejne...
Skoro badania wskazywały na gorszy przebieg zakażenia Covid-19 w przypadku chorób współistniejących w szczególności zakrzepicy, nadciśnienia, cukrzycy itd. To czy samo białko kolca S nie doprowadza do tak silnej odpowiedzi immunologicznej która też zaburza homeostazę i krzepliwość krwi? Niemcy już wykazali jedną korelację z
  • Odpowiedz
W adenowirusie znajduje się DNA kodujące kolec S które po wniknięciu do komórki zostaje bazą do produkcji białek kolca S wirusa Covid-19.


@Krole: to zadania RNA a nie DNA z tego co pamiętam panie ekspert ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@alex-fortune: A piśmiennictwo przejrzałeś? Nie będę opisywał wszystkiego dlatego napisałem "bazą". W wektorze adenowirusowym znajduje się DNA wirusa Covid-19, adenowirus odpowiada za przetransportowanie go do jądra komórki, tam DNA ulega transkrypcji do mRNA, a potem na błonie siateczki śródplazmatycznej podlega translacji do białek kolca S.
  • Odpowiedz