Wpis z mikrobloga

Po roku od ostatniej rozprawy biegły przesłał uzupełnienie swojej opinii w temacie przebiegu drogi koniecznej. Miał on narysować, jak wyglądałaby taka droga poprowadzona przez działki powstałe z działki pierwotnej, ale przez rok coś mu się zapomniało i narysował służebność całkowicie pokrywającą się z drogami wewnętrznymi narysowanymi na planie zagospodarowania przestrzennego. Wliczył w służebność nawet działki drogowe należące do gminy. ;)
Spodziewam się głośnego sprzeciwu sąsiada z przyległego pola, bo teraz jemu biegły zasugerował zabrać pół pola na dojazd. W sumie wnioskodawca też nie powinien być wielkim optymistą, bo ta służebność łącznie ma powierzchnię ponad 4000m^, co wyniesie pewnie grubo ponad 10 000 zł rocznie za możliwość przejazdu. Moim jedynym zastrzeżeniem było brak wyrysowanych placów do zawracania na końcach pasów drogowych. Podczas ostatniej rozprawy biegły bardzo mocno zaznaczał konieczność wydzielenia takich placów o wymiarach 15 x 15 m. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wnoszę żadnego sprzeciwu do tej komedii, bo skoro niedawno chciałem oddać gminie kawałki mojej nieruchomości a teraz jeszcze miałbym dostawać za nie kilka złotych rocznie, to w sumie nie będę miał krzywdy.
Załączam rysunek z ostatecznym stanowiskiem biegłego co do wyglądu służebności. Szkoda, że wyszła z tego opinia odrębna a nie uzupełniająca ale po takim czasie to pewnie sam sąd nie będzie pamiętał o co prosił.
W najbliższych dniach będzie o:
- sytuacji ze światłowodem na mapie,
- odpowiedziach z urzędów,
- reakcji prokuratury,
- statusu pozwolenia na budowę.
Powiem tylko, że podejrzewam, że u sąsiada dużo bigosu na uspokojenie jest podawane.
#sluzebnoscwolfika
Pobierz whitewolfik - Po roku od ostatniej rozprawy biegły przesłał uzupełnienie swojej opini...
źródło: comment_1616100804swd33niko4O9Df4AYv6FoZ.jpg
  • 107
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@whitewolfik: Za służebność płaci się tylko raz i ustanawiana jest ona przez akt notarialny i wpisywana do KW danych działek.

@IronRev666:

@whitewolfik: w8, ale czemu opłata miałaby być roczna? w przepisach odszkodowanie za drogę konieczną jest jednorazowe. Sąd może zarządzić rozłożenie jej na raty, ale tylko w szczególnych przypadkach.


z tego co kojarzę, to przy przebiegu zgodnym z MPZP gmina może zostać włączona do partycypowania w kosztach przez sąd.
@staryhaliny sprawa jest już przecież w sądzie. Po opinii biegłego marne szanse aby została wycofana. Ciekaw jestem wyceny. Co do utrzymania drogi to skoro nie ma drogi to i opłaty na jej utrzymanie nie będzie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@techninja: miesiąc temu napisałem, że staram się o pozwolenie na budowę domu na tym polu. Kilka osób zauważyło na planach, że wzdłuż granicy została nakreślona na moim polu linia światłowodowa. Okazało się, że projektant również założył, że to będzie lub jest droga i pociągnął kreskę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@staryhaliny sprawa jest już przecież w sądzie. Po opinii biegłego marne szanse aby została wycofana. Ciekaw jestem wyceny. Co do utrzymania drogi to skoro nie ma drogi to i opłaty na jej utrzymanie nie będzie.

@eloar: z tym sądem w sumie racja.

Drogę i tak że musi wykonać ten, ktoremu będzie ona niezbędna do wykonywania służebności. Problemy i niedopowiedzenia zaczynają się jak z drogi korzysta zarówno właściciel nieruchomości obciążonej jak i
@staryhaliny jeśli będzie chciał. Najważniejsze aby działka miała formalny dojazd (obsługę komunikacyjną) i dostęp do mediów. Grunt na miejscu może być dostatecznie dobry do jeżdżenia/chodzenia bez "budowy" drogi.
@whitewolfik: w sensie linia napowietrzna? czy doziemnie? doprojektuj sobie chociaż od razu przyłącze i z domu z miejsca gdzie będzie szafa teleinformatycznerurę RHDCPE z pilotem do brzegu gdzie będą ci mogli dospawać. Będzie prosta robota bez grzebania w domu.