Wpis z mikrobloga

Cześć!

Czemu łączę w tagach kryptowaluty i sport? Już wyjaśniam, tylko dajcie mi chwilę :-)

Pierwszy raz zakupiłem kryptowaluty w 2017 i wtedy chciałem typowo zarobić, moja opinia na temat kryptowalut nie różniła się wcale od opinii ogółu społeczeństwa (wtedy jak i w większości dziś) - narkotyki, ciemne interesy, pieniądze dla nerdów, wymysł, bzdura, przemijający trend. Nic bardziej mylnego. Od kilku miesięcy siedzę w krypto i związanych z nimi technologiami po uszy, jestem tym zafascynowany i jestem przekonany, że ta sfera będzie tak lub prawie tak ogromna jak internet, a dziś dopiero raczkuje, choć zaangażowaną w nią są już setki tysięcy ludzi. Mam wykształcenie humanistyczne, więc przyswajanie wiedzy z tej dziedziny zajmuje mi troszkę czasu, wiele rzeczy muszę doczytywać po kilka razy i pewnie też troszkę ze względu na to mam często wrażenie, że choćbym czytał całe dnie, to nie nadążam za rozwojem tej technologii. Ale do rzeczy - sport, krypto, piłka nożna, aplikacje, o co chodzi?

Jakiś czas temu natrafiłem na apkę socios.com - jest to aplikacja dla fanów sportów, na której za pomocą kryptowaluty Chiliz można nabywać tokeny zapisane na sieci blockchain (a więc niezmienne, weryfikowalne, transparente) związane z różnymi klubami. Na tę chwilę umowę z twórcami aplikacji mają już podpisane naprawdę potężne kluby, takie jak #psg, #fcbarcelona, #acmilan, #juventus i wiele innych. Zanim zapytacie - #legia też, ale cały czas czekamy na emisję Fan Tokena.
Co taki Token daje, oprócz tego, że identyfikujemy się z klubem i jest to 'rzecz' kolekcjonerska? Otóż to, że kluby dzięki socios.com pozwalają posiadaczom tokenów na udział w demokratycznych głosowaniach dotyczących rożnych, ciekawych rzeczy z tymi klubami związanymi, takich jak wybór koloru autokaru klubowego, muzyki, przy której ekipa wchodzi na boisko, koloru koszulek i wielu, wielu innych, naprawdę fajnych rzeczy (propozycje mogą wychodzić od posiadaczy tokenów). Daje to potężne możliwości jeśli chodzi o realną, żywą interakcje kibica z klubem. Możliwości jest mnóstwo, a będzie jeszcze więcej. Oprócz tego na apce możemy też brać udział w konkursach czy obstawianiu wyników (i zgarnianiu za to tokenów), dokonywać zakupów klubowych gadżetów ze zniżką nawet 20%. A to dopiero początek jej rozwoju. Apkę można ściągnąć, kupić Chiliz za pomocą karty debetowej i za te środki kupić tokeny klubów. Tokeny można też kupić na giełdzie kryptowalutowej Binance.com - choć póki co nie wszystkie są dostępne. Zwracając także uwagę na aspekt finansowy - dla przykładu token Juventusu - JUV będzie miał w obrocie maksymalnie 20 milionów tokenów. Samych obserwujących na Instagramie klub ma ponad 90 milionów. Co to znaczy? Otóż to, że nawet jeśli co czwarta osoba śledząca ich instagram kupi tylko jednego tokena (a można ich kupić ile się chce), to już popyt przewyższy maksymalną podaż - domyślacie się pewnie, co to znaczy - tak, prawdopodobnie będzie można też całkiem nieźle na tym w przyszłości zarobić. Więc nawet jeśli nie jaracie się klubem, nie macie parcia na bycie jego częścią, możecie w pewnym sensie inwestować w tę sferę i zarabiać na handlu z innymi fanami lub inwestorami.

Kto jest twórcą apki? Alex Dreyfus - krókie info o człowieku, żeby nie było, że to student IT z dwoma dolarami na koncie, a temat upadnie za trzy miesiące...
Alex jest seryjnym przedsiębiorcą internetowym z ponad 22-letnim doświadczeniem w przestrzeni cyfrowej, budowaniu i rozwijaniu biznesów technologicznych. Pod koniec lat 90. był pionierem Webcity, internetowego interaktywnego przewodnika turystycznego. Po współzałożeniu Winamax (największego francuskiego pokoju do gry w pokera online) i Chilipoker w 2006 roku, podstawowa platforma technologiczna została sprzedana firmie Bally Technologies (obecnie Scientific Games). W 2013 roku zdobył Global Poker Index (wiodący autorytet w rankingach pokera na żywo) oraz The Hendon Mob (największa na świecie baza danych o pokerze na żywo). Dreyfus niedawno zebrał 66 milionów dolarów dzięki prywatnej sprzedaży tokenów chiliZ - demokratycznej platformy do zarządzania zespołami, która ma na celu zrewolucjonizowanie świata sportu i e-sportu dzięki technologii blockchain i inteligentnym kontraktom. Pierwszą aplikacją white label platformy chiliZ jest Socios.com, która oferuje gotowe rozwiązanie dla klubów piłkarskich i sportowych, które chcą zaadoptować technologię blockchain do zarabiania na swoich fanach poprzez ICO. Aby zwiększyć innowacyjność technologii blockchain na Malcie, Dreyfus założył również chiliZ Blockchain Campus - nowe epicentrum fintech, w którym będą się mieścić wiodące na świecie giełdy, przyjazne dla kryptowaluty europejskie banki i wiodące grupy medialne blockchain.

Mógłbym pisać więcej, ale chyba na wstęp wystarczy.

Nie jestem żadnym marketingowcem ani naganiaczem. Nie krzyczę też "kupujcie, inwestujcie, zastawiajcie domy!". Po prostu jestem zafascynowany tym, czego się dowiaduję i myślę, że mógłbym tym tematem zainteresować więcej osób, z którymi ot tak, po prostu, zajebiście byłoby dzielić hobby i wymieniać się informacjami. A przy okazji (według mnie na pewno) długoterminowo zarobić niezłą kasę.

Jeśli ktoś chce, bym wołał go do kolejnych wpisów związanych z blockchainem i kryptowalutami, niech zaplusuje mój komentarz pod tym wpisem. Z góry ostrzegam - to będą dość luźne przemyślenia i ogólne informacje, tak jak wspomniałem nie mam ogromnej wiedzy technicznej i sporo info w tej sferze mnie po prostu przerasta.

Wklejam link do krótkiego filmiku na youtubie, który pokazuje o jakich sprawach decydowali już właściciele tokenów sporych klubów piłkarskich, a także kilka artykułów na ten temat.

Pozdro! :-)

https://youtu.be/mStuEQ9IqLw

https://www.sport.pl/pilka/7,65039,26816898,legia-warszawa-wchodzi-na-rynek-kryptowalut-wyemituje-specjalne.html

https://businessinsider.com.pl/technologie/blockchain/fc-barcelona-wchodzi-w-kryptowaluty-barca-fan-token-na-platformie-socioscom-od-firmy/geqp9l0

https://www.socios.com

#kryptowaluty #blockchain #technologia #sport #pilkanozna #bitcoin
  • 17
@Bounty: generalnie większość krypto leci zawsze za falą BTC, jeśli BTC solidnie tąpnie, to reszta też. ale produkt działa, jest używany przez setki tysięcy osób i się rozwija - czego chcieć więcej?
@atari_xd: aha, czyli rozumiem, że nie mogę tutaj dzielić się tym, co czytam na anglojęzycznych portalach i swoimi przemyśleniami? gdyby czytanie ze zrozumieniem Cię nie przerosło to ogarnąłbyś, że dalej pisałem, że nie jestem ekspertem i sam wiele się uczę, wielu spraw nie ogarniam. poza tym znam ludzi, którzy są maxi bitcoin, kupili w 2014 i o reszcie sfery gówno wiedzą i często nic ich to nie obchodzi. można więcej nauczyć
@atari_xd: mam kompletnie gdzieś to czy ktoś w to włoży kasę czy nie. naprawdę nie zostanę milionerem z mojej inwestycji za kilkaset złotych naganiając na nią 15 wykopków. zainteresował mnie temat, bo wydaje mi się, że jest bardzo przyszłościowy i ciekawy zarówno dla osób zainteresowanych technologiami, jak i sportem. tyle. rzadko tracę czas na ludzi z mentalnością i uwagami na poziomie dwunastolatka, więc to chyba tyle z mojej strony w tej
@atari_xd: W dupę sobie tego syna wsadź i na nim siądź. Typ się chce tylko czymś podzielić to odgrywasz wielkiego oldfaga.

Sam temat mnie zainteresował jak Legia ogłosiła współpracę z Chillz, ale nie podano jakichś więcej szczegółów co przysługuje posiadaczom tokena. Na tę chwilę ogłoszono współpracę i nic. Trochę można było temat pociągnąć, ale z tego co widziałem entuzjazmu w komentarzach nie było.