Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy
mam takie pytanko, moze madre moze glupie nie wiem. z tego co rozumiem, na siłę składają się w małej mierze 'sprawność' oun i w większości masa mięśniowa. w takim razie, dlaczego istnieją oddzielne programy na siłę i na hipertrofię? czemu początkującym chcącym zwiększyć siłę zawsze poleca się programy 3x5/5x5? czy nie lepiej by było gdybym początkowo robił z mniejszym ciężarem boje np 3x12? nie dość że powinienem szybciej nabierać mięśnia, miałbym więcej powtórzeń na doskonalenie techniki
  • 5
@Ricardo_Izecson_dos_Santos_Leite: to Ty mi powiedz, bo widocznie w moim zrozumieniu brakuje jakiegoś ważnego ogniwa.
ale na ten moment wyjaśniłbym to w ten sposób, że kulturyści przez koncentrację na estetyce skupiają się na rozwoju mięśni które mają mniejszy wpływ na ogólną siłę (posterior chain etc)
@g1venchy: powiedziałbym raczej, że w drugą stronę. W rozwoju siły większą rolę gra układ nerwowy. Wystarczy wspomnieć, że znane są przypadki niećwiczących w ogóle chudzielców, czy kobiet podnoszących np. samochód, bo ktoś tam znalazł się pod kołami (zobacz np. tu https://en.wikipedia.org/wiki/Hysterical_strength)
Sama masa mięśniowa i tkanka tłuszczowa raczej sprawia, że siła rozwija się po prostu optymalnie, chroniąc kości i stawy przed uszkodzeniem.

Do tego odnosząc się do samej hipertrofii, to też
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Saprofit: @g1venchy: warto też dodać że nagromadzenie metabolitów w mięśniu, przy wyższych zakresach, też w pewien sposób wpływa na hipertrofię.
A do tego większa siła (przyzwyczajenie układu nerwowego do obciążeń) pozwala skuteczniej wykorzystywać tą masę mięśniową, a co za tym idzie lepiej ją budować. Przykładowo: zbudowałeś dostatecznie masy mięśniowej żeby podnieść 120 kg, ale robiłeś to w niskich zakresach i twój maks to 100 kg, więc dalej pompujesz 80 kg
@g1venchy bo na niskich powtórzeniach lepiej robi się siłę, a objętość i tak jest wystarczająca na początek więc pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu i robisz solidne fundamenty. Programy zazwyczaj opierają się o wyciskanie, przysiad i martwy, są to podstawowe ćwiczenia do budowy siły i warto je robić w niższych zakresach.