Wpis z mikrobloga

#kawa #aeropress #kawatime
Pije co 1-2 dni kubek 250ml kawy z mlekiem. Chcę zacząć pić ziarnistą, prosto i ekonomicznie. Najlepiej niskokofeinowa.
Jaka strona oferuje w dobrej cenie i jakości zestaw próbek kaw?
Czy młynek żarnowy Hario to najlepsza opcja cena/jakość? Może z aliexpress jakiś lub zwykły ostrzowy, skoro nie jestem koneserem?
Zwykłe papierowe filtry wkładane do kubka wystarczą?
Inne metody (kawiarka, aeropress itp) wymagające każdorazowego czyszczenia po użyciu to chyba niepotrzebnie dla jednej osoby?
  • 5
@DeringeR: Młynek żarnowy Hario będzie świetny na początek. Do tego polecam drip jak na zdjęciu niżej plus filtry. Drip możesz kupić za 5 czy 10zł w markecie albo wydać 20zł na markę premium ( ͡° ͜ʖ ͡°). Reszta metod parzenia to już jak kto woli, ja mam ekspres, kawiarkę, drip i aeropress i z każdego kawa wychodzi inna, czasem mam ochotę na espresso czasem na dobrego
N.....s - @DeringeR: Młynek żarnowy Hario będzie świetny na początek. Do tego polecam...

źródło: comment_1615474639kiPlfReSEAyxtry1VxKGo9.jpg

Pobierz
@DeringeR: Kolega wyżej powiedział najważniejsze, ja dorzucę: warto dołożyć do dripa z hario, bo duża cześć marketowych dripow jest wyprofilowana pod filtry jak do automatu przelewowego. Gorzej się w tym parzy, a różnica w cenie niewielka ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Z palarnii blend ma parę tańszych propozycji, ewentualnie HAYB i Mastro Antonio ale te dwie droższe. Coffe and sons tez bardzo przyzwoita kawa, ale nie mam rozeznania
@Niles:
@CapaldiTheDoctor:
Drip wygląda w porządku i prosto. Jednak sądziłem, że kawa ziarnista będzie tańsza lub niewiele droższa. Tymczasem musimy użyć 15g ziaren (wcześniej mielonej sypałem łyżkę czyli 10g). Pellini Top 250g to 20pln czyli 80pln/kg. Ceny ziarnistej jasnopalonej to 140pln/kg, ale rozumiem że jakość ziaren jest lepsza.
Cena za jedną kawę to 4pln jednak...?

Dopowiem, że próbowałem (mielonej w kiepskim młynku) jasnopalonej Afrykańskiej-owocowej i niezbyt mi smakowała, do tego
@DeringeR: Nawet najlepsze ziarno źle zaparzone może być kwaśne, wodniste i niepijalne. To jak z herbata, możesz mieć najlepsza zielona, ale jak zalejesz wrzątkiem i potrzymasz 5min to będzie niepijalna.

Co do cen: niestety dobry surowiec kosztuje, a trzeba go jeszcze wypalić i coś z tego mieć. Często tez warto patrzeć na trochę większe pojemności, bo 250 są zawsze droższe za kg. Ale jak się już zacznie pic porządne ziarno to
@DeringeR: tyle kosztuje dobra jakościowo kawa, jeżeli chcesz mieć dobrą kawę za cenę Tchibo Family to niestety się nie da. Duży wpływ na smak kawy ma sposób przygotowania, stopień zmielenia, jakość wody itd. Różne kawy mają też różne profile smakowe, niektóre są bardziej cytrusowe z ustaleniami kwasowością one są bardzo ciężkie z pełnym body, profile smakowe to temat rzeka , dlatego laikom nie sprzedaje się kawy specialty tylko blendy które zawsze