Wpis z mikrobloga

Mirki gdzie uczycie się/uczyliście Springa? Od kilku dni kręcę się i odbijam od tutoriala do tutoriala i niby wiem co to JPA/hibernate, wiem co to mapowanie obiektu do bazy, ogarniam Beany w Springu, czy adnotacje wiem że warto dzielić projekt na controlery, serwis, repository oraz domain, robiłem jakieś bardzo proste endpoint z RestAPI (dodawanie nowego użytkownika, pobieranie listy użytkowników) ale jak mam napisać coś sam to totalnie klękam i nie wiem jak się za to zabrać.
Na początku nauki planowałem zrobić serwis wypożyczalni samochodów ale szybko go porzuciłem XD
teraz myślę nad prostą appką CRUD do robienia notatek wraz z logowaniem (pomijając na razie SpringSecurity), ale np jak zrobić by po zalogowaniu i wywołaniu endpoint randomstrona.pl/posts pobierało posty zalogowanej osoby a nie wszystkich?
Albo macie jakieś kody waszych prostych aplikacji do podejrzenia żebym zobaczył jak to wszystko kleić? HELPPP

#java #programowanie #programista15k #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 31
@klepie-biede: czyli trzeba by od razu wdrażać i security...xD masakra
Ty z jakich źródeł się uczyłeś? Albo masz jakieś kursy na udemy do polecenia?
A może chcesz pochwalić się jaka była twoja pierwsza appka w Spring to może podpatrzę pomysł i spróbuję napisać coś jak Ty
@s0bieskii: przecież tam jest tylko adnotacja komponent i wstrzykiwanie co trzeba umieć ze springa, reszta to odpowiednie zaimplementowanie danej funkcjonalności i testy, resztę adnotacji się szuka samemu bo tyle tego jest, spring to nie tylko kontrolery, np. jest spring batch gdzie inaczej jest całkiem, dla mnie spring to kontener DI i nic więcej, ja bym się springa nie uczył bo to strata czasu, co mi z tych znajomości adnotacji, lepiej se
@janek_88: Tak ale do tego dochodzą SpringSecurity czy SpringData, trzeba wiedzieć tez jak używać tych adnotacji oraz jakie możliwości nam dają także trzeba się skądś taka wiedzę brać czyli się tego nauczyć. myśle że jesteś na takim poziomie ze Spring wydaje Ci sie mega proste i oczywiste ale jak ktoś dopiero zaczyna i ma pierwszą styczność z Spring to niestety takie nie jest.
Ale wracając do wzorców, może masz jakieś fajne
@s0bieskii: nie wiem na jakim poziomie jesteś ale. Jak ja umiałem jave i 0 doświadczenia z web-devem uczyłem się z tego https://www.udemy.com/course/spring-hibernate-tutorial/learn/lecture/5117036#overview
Plus wiadomo jakieś googlowanie, dzone, baeldung itd. No i teraz pracuje przy backendzie więc chyba podziałało.
Odcinki są nudne, nieraz zbyt długie bo opowiada wszystko jak dla debila. No ale jest też to plus bo wszystko można zrozumieć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@s0bieskii: ja go jakoś taniej kupiłem :D
Według mnie możesz ominąć tematy typu jsp no chyba że cię to interesuje
Edit: no i on tam tłumaczy spring mvc, aop itd a dopiero później spring boota (którego pewnie będziesz używać najwięcej) więc jeżeli musisz napisać jakieś api a masz mało czasu to przejdź do spring boota. Jak nie to polecam zapoznać się z większością kursu. Ja ominelem jsp, thymeleaf i dużo z
@straznik_internetuf: przelece go od deski do deski, zawsze warto coś tam więcej wiedzieć :D
Że tak zapytam z ciekawości, pracując przy backend jakie masz przykładowe zadania w pracy? Bo jest masa różnych kursów i projektów w internecie które się przerabia w ramach ćwiczeń a jak ma to się do prawdziwej pracy?
@s0bieskii: Ogólnie to cieżko stwierdzić. Ja trafiłem do projektu który już istnieje kilka lat, więc to raczej utrzymanie niż wdrażanie nowych rzeczy. (Pierwsza praca to nie narzekam, lepsze to niż nic). Ogólnie zajmuję się rzeczami na które seniorzy czasu nie mają XD. Czyli pisanie jakiś testów (nie tylko jednostkowe ale też integracyjne) Jakieś proste zmiany w api typu dodanie nowego endpointu czy modyfikacja istniejącego (np zmiania się jakaś klasa która jest
@s0bieskii: a no i dwie porady : często sie słyszy że jak nie wiesz to zapytaj. Nie do końca sie z tym zgadzam. Jak masz konkretne pytanie to najprawdpodobniej znajdziesz odpowiedź w google, dopiero jak faktycznie zrobiłeś jakiś reserach, dalej nie wiesz to pytaj. Ale miej jakieś pojęcie o tym. Drugie to nie bój się przyznać że czegoś nie umiesz. Często tak mam ze wymagają zrobienia czegoś co nigdy nie robiłem,
@straznik_internetuf: Dziękuje za odpowiedz i za protipy! :D
A co do czytania to właśnie jak to jest, ile czasu w pracy poświęca się na faktyczna prace a ile na naukę?
Bo ja np ucząc się javy pisałem sobie prosta „grę” wraz z GUI w Java FX, i momentami rozwiązania problemu szukałem godzinami (szczególnie przy multiwatkowości) xd
@s0bieskii: cieżko mi powiedzieć, ja mam bardzo lajtową prace. Dostaje task który ma raczej niski piorytet, więc jak zajmie mi on cały dzień zamiast godziny to nikt się nie czepia raczej :d. Ale jak np : jest wdrożenie całego nowego frameworku do projektu to najczęściej (nawet i seniorzy) kilka dni czytają, coś tam próbują i dopiero do implementacji przechodzą. Takze z 8 dni pracy, 4 spędzają na researchu.
No ale też
przecież tam jest tylko adnotacja komponent i wstrzykiwanie co trzeba umieć ze springa, reszta to odpowiednie zaimplementowanie danej funkcjonalności i testy, resztę adnotacji się szuka samemu bo tyle tego jest

dla mnie spring to kontener DI i nic więcej, ja bym się springa nie uczył bo to strata czasu, co mi z tych znajomości adnotacji, lepiej se przeczytać książkę czysta architektura

równie dobrze sklep można zrobić w quarkusie, czy dropwizardzie, ważne jest