Wpis z mikrobloga

Czy ktokolwiek z was jest w stanie twardo udowodnić, że domowa instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć koszt takiej inwestycji i zacznie przynosić faktyczne benefity zanim panele będą niezdatne do użytkowania? Dla ścisłości, nie pytam o oszczędności na rachunkach za prąd w danym miesiącu, tylko o bilans całkowity inwestycji uwzględniający żywotność paneli.

Na googlu jest tyle lobbingu i ukrytych działań marketingowych tej branży, że nie mogę dotrzeć do wartościowej informacji na ten temat.

#fotowoltaika #panelesloneczne #fotowoltaikastaty
  • 28
@Rayearth: Nie zrozumiałeś mojej odpowiedzi, właśnie to miałem na myśli. Zresztą same panele mają dłuższe gwarancje (tzn. mogą mieć bo nie wszystkie), ale tak to wygląda. Jak ja liczyłem to aby mówić o jakimkolwiek zwrocie instalacja powinna się zwrócić przed końcem gwarancji, bez dotacji mało prawdopodobne.
Jak ja liczyłem to aby mówić o jakimkolwiek zwrocie instalacja powinna się zwrócić przed końcem gwarancji, bez dotacji mało prawdopodobne.


@mamnatopapiery: Te 5 tys. dotacji tak wiele zmieniają?
@Rayearth: jeśli instalacja (montaż) kosztuje tyle ile zapłacisz za prąd przez 5 lat i obniży ci rachunki o 80 czy 85% to znaczy że zwróci ci się w 5-6 lat i kolejne lata to będzie czysty zysk.
Jeśli uznamy że typowa gwarancja to 10 lat, to jest to ok.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Rayearth: instalując panele za 25 tys musisz zużywać dużo prądu żeby Ci się to zwróciło.

Przy rachunkach 150zl/mc nie instalujesz paneli za 25tys.

Instalując tyle paneli grzejesz wodę, dom, zasilasz pompę ciepła żeby Ci instalacja się zwróciła jak szybciej.

Realny dobrze wumiarnowana instalacja to zwrot inwestycji w przeciągu 6-7 lat
Chyba widzisz ile masz kw pomijając że zawsze wytwarzają mniej energii niż producent podaje możesz porównać sprawność z początku i po 20 latach jeżeli spadła o 50% z twoich obserwacji odsyłasz na gwarancję jako że nie spełniają wytycznych podanych przez producenta
@MArcinnn96: producent mierzy (na twój koszt) i mówi że sprawność spadła o 19% i odsyła ci jako sprawne.
Jak chcesz porównywać produkcję między latami kiedy oczywistym jest że każdego roku jest inna ilość słońca?

Co chce przez to powiedzieć? Że spadek mocy to może się jednak okazać wartością abstrakcyjną i nie zgadzać się już od dnia instalacji.

Uwierz że panel dojeżdżając na miejsce instalacji może już mieć sporą stratę z powodu
Każdy producent jasno określa jaki spadek mocy przewidywany jest dla danego panelu słonecznego. Jeśli spadek jest znacząco wyższy niż ten określony przez producenta, można skorzystać z gwarancji stałej mocy. "


@MArcinnn96: to powiedz jak wygląda proces realizacji takiego roszczenia i kto jest stroną odpowiedzialna (gwarantem)
@Mirkomil: jednym ew dowodem jest pomiar na sprzęcie pomiarowym mającym certyfikacje.

Znam przypadek ze test producenta pokazał 320W a test na poprawnie ustawionym testerze pokazał 256W....

Mówię o nowym panelu bez uszkodzeń