Wpis z mikrobloga

Oglądam właśnie film i przyszło mi do głowy pewne pytanie.

Już nie pierwszy raz widzę że w #usa mają takie wielgachne karetki pogotowia, dlaczego u nas się takich nie stosuje? Na logikę to taki ambulans musi być znacznie wygodniejszy i praktyczniejszy, przecież tam musi być w środku że trzy razy tyle miejsca co w naszych karetkach.

Dobrze myślę że praca w czymś takim byłaby o wiele wygodniejsza a przez to wydajniejsza niż w naszych? Tak pytam bo wydaje mi się że w porównaniu z naszymi to tamte są o wiele wiele lepsze dla pacjenta o obsługi.

#ratownictwo #ratownikmedyczny #medycyna
A.....9 - Oglądam właśnie film i przyszło mi do głowy pewne pytanie.

Już nie pierw...

źródło: comment_1614456539wRoEE7DIhlGYizok4Y4UpP.jpg

Pobierz
  • 10
@Andi129: Oczywiście że są lepsze. Niebo, a ziemia. Mam kumpla w zgorzeleckim pogotowiu, gdzie użytkują karetę w takiej (poszerzonej i podwyższonej na styl amerykański) zabudowie. Jak im się psuje i muszą na warsztat oddawać to łzy w oczach mają.
@xTortox: ciekawe jakie są różnice w kosztach, domyślam się że spore. Jednak uważam że przynajmniej w większych miastach i do szczególnie ciężkich przypadków powinny być takie na wyposażeniu. Ale wynika z twojego komentarza że takie się zdążają, ciekawe jak często, ja poprostu się nigdy z taką nie spotkałem.
@Andi129: zabudowa kontenerowa to mokry sen ratoli :D Pojedyncze sztuki są, od dawna były na Lotnisku Chopina. Z systemowych to jakiś czas temu Poznań kupił kontenerową karetkę ECMO, ze dwa tygodnie temu Bydgoszcz (hehe, #perlapulnocy) się chwaliła, że kupili: http://www.wspr.bydgoszcz.pl/blog/nowoczesny-ambulans-z-funduszy-europejskich-w-wspr-w-bydgoszczy/

Największą przeszkodą jest chyba ciężar - te karetki wymagają już na bank prawka kat. C, nikt nie będzie udawał, że się na B zmieści. Poza tym są droższe i trudniej
@wonsz_smieszek: rozumiem, ja pytałem bo czasem mam tak że coś zobaczę i nagle mnie olśniewa jakie to musi być zajebiste. Tak też miałem z tą karetka, fajnie że dobrze pomyślałem.

Ogólnie to trochę żal że w takich sprawach nie dba się o najlepsze możliwe warunki tylko trzeba liczyć się z kosztami.
@Andi129: w Stanach jest inna zabudowa. Szerokie ulice, duże podjazdy, wszystko planowane tak, żeby te ich ogromne pickupy się zmieściły, więc i karetki mogą mieć duże. A spróbuj taką krową wykręcić na wąskich uliczkach starego miasta choćby Krakowa. To samo z wozami strażackimi, choć z tego co pamiętam to Kraków miał jeden taki amerykański
Praca w takim kontenerze to musi być złoto. Należy jednak pamiętać, że taki potwór ma duże wymiary-przykładowo w moim rejonie takie gabaryty by się nie sprawdziły ze względu na duże i strome podjazdy, wąskie uliczki. Pracuję na co dzień w VW T6 i w środku niestety brakuje miejsca do zgrabnego "obrobienia" pacjenta, jednak dojazd na te pipidówy po których się bujam jest bardzo sprawny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Andi129: bo żyjemy w p0lsce (a co gorsza w zsre) więc nikomu nie przyszło do głowy że może karetki powinny być wyłączone z przepisów o dopuszczalnej masie całkowitej, przez co trzeba je zabudowywać na busach do 3,5 tony dmc, a to po prostu za mało
@Andi129: pomijając różnice dla każdego stanu, to wiele tych karetek działa wspólnie ze strażą pożarną. Dlatego też w takiej karetce możemy znaleźć ubrania specjalne i sprzęt techniczny dla strażaków. Wiec już nam część miejsca odpada.
Identyczna sprawa jest z wozami strażackimi, gdzie podczas braku karetki są dysponowani oni. Niektóre wozy mają specjalne przedziały dla noszy itp.
dlaczego u nas się takich nie stosuje?


@Andi129: Bo tamte karetki przemieszczają się po >50% szerszych ulicach? Ta karetka ma 241 cm szerokości. Czyli 38-42 cm więcej niż typowa polska karetka.