Wpis z mikrobloga

Niebywałe zdjęcie Wenus dostarczyła sonda Parker Solar Probe!

Chociaż celem tego instrumentu jest Słońce, to jego orbitę zaplanowano tak, aby 7-krotnie skorzystał z asysty grawitacyjnej Wenus, co skutecznie będzie zawężać jego orbitę, doprowadzając do coraz bliższych przelotów w okolicy Słońca.
Asysty grawitacyjne Wenus skutkują bliskimi spotkaniami z tą planetą. Do ostatniego doszło 11 lipca 2020 roku, kiedy sonda, przelatując w odległości 12 400 km, wykonała to zdjęcie jej nocnej strony, wykorzystując kamerę WISPR (Wide-field Imager for Parker Solar Probe).
Na fotografii widać jasną obwódkę wokół planety, co jest prawdopodobnie światłem emitowanym przez wzbudzone atomy tlenu w wysokich warstwach atmosfery Wenus. Jasne smugi i kreski, to prawdopodobnie naładowane energetycznie cząsteczki i pył kosmiczny w pobliżu aparatu odbijający światło słoneczne.
Obraz Wenus jest nieco zaskakujący, ponieważ przypomina obrazy, jakie wykonuje sonda Akatsuki (obrazująca w bliskiej podczerwieni). Tu udało się zajrzeć w głąb gęstej atmosfery Wenus, a te ciemniejsze regiony mogą być znanymi naukowcom cechami terenu. To spowodowało, że zespół bliżej przyjrzy się danym rejestrowanym przez urządzenie WSIPR, być może jest bardziej czuły na pracę w bliskiej podczerwieni, niż sądzono, albo mamy do czynienia z dziwnym "oknem" w atmosferze Wenus.

NASA/PSP

#kosmos #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #astrolife #swiatnauki #eksploracjakomosu #nasa

________________________________________________________

Nie chcesz przegapić następnych znalezisk? Zapisz się TUTAJ.
Zerknij również na pozostały content i tag #ntdc : KLIK.
________________________________________________________
ntdc - Niebywałe zdjęcie Wenus dostarczyła sonda Parker Solar Probe!

Chociaż celem...

źródło: comment_16144488758EaXR7QSqSQLIBRxfBiUp5.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach