Wpis z mikrobloga

Czy są jakieś mniejsze i tańsz rekuperatory tylko na jedno pomieszczenie (łazienka)? Pisząc mniejsze mam na myśli wydajność, bo mam miejsce gdzie go schować. Wolałbym taki klasyczny w jednoczesnym nawiewem i wyciągiem, a nie te z ceramicznym wkładem działające na zmianę (rysunek niżej). Da się zejść poniżej 2000 zł? Ostatecznie mógłby być sam wymiennik ciepła w sensownej cenie.
#remontujzwykopem #remont #wentylacja #lazienka
Polanin - Czy są jakieś mniejsze i tańsz rekuperatory tylko na jedno pomieszczenie (ł...

źródło: comment_1614421271JnRY6PFxEUF1xa7EG5a18T.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

czekaj, to na jednej rurze tylko jest?


@defoxe: Tak. Przez minutę dmucha w jedną stronę i wtedy ceramiczny wkład się grzeje, a potem przez minutę dmucha w druga stronę i odbiera ciepło od wkładu. Można kupić dwa i zsynchornizować (chyba bezprzewodowo), żeby dmuchały na zmianę (jedne wydmuchuje, drugi wdmuchuje, a potem zmiana).
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Polanin: nie jestem pewny, ale na pierwszy rzut oka Mitsubischi lossnay rekuperator ścienny ma 2 wentylatory, zajmuje nieco więcej miejsca, cenowo... Zależy czy masz rabaty
  • Odpowiedz
@barwus: właśnie to później znalazłem. Najtaniej widziałem vl-50 na allegro za 1600 zł. Rabatów nigdzie nie mam. Da się gdzieś to dostać taniej?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Polanin: po 1 to upewnij się że ten vl-50 też ma dwa wentylatory bo ja chyba przy vl-100 taka informację znalazłem.
Ciężko mi powiedzieć czy da się taniej, gdybyś miał zaprzyjaźniona firme od klimatyzacji/wentylacji to może z ich rabatami byłoby taniej
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Polanin: znalazłem na YT filmik z montażem, vl50 ma jedną rurę, vl100 dwie.

Znalazłem jeszcze takie coś:
OXY Centrala Wentylacyjna Dimplex DL 50 Q2 Lublin

Możesz też poszukać gdzieś jakiś malutki wymiennik krzyżowy lub przeciwprądowy, dokupić dwa wentylatorki, cztery kratki i jakiś filterek, zabudujesz karton gipsem, może akurat wyjdzie taniej
  • Odpowiedz
znalazłem na YT filmik z montażem, vl50 ma jedną rurę, vl100 dwie.


@barwus: On ma jedną rurą, ale koncentryczną, albo dzieloną na pół na wlot/wylot.

OXY Centrala Wentylacyjna Dimplex DL 50 Q2 Lublin

To chyba tylko część systemu. Do tego potrzeba jeszcze jednostki wewnętrznej. Jeśli dobrze sprawdziłem to wychodzi ponad 4000 plus wielka dziura w murze czyli koszty jakiejś otwornicy, albo dzień
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Polanin: kiedyś zastanawiałem się nad takim rekuperatorem i ktoś polecał to misubischi, teraz doczytalem że faktycznie tam jest podzielona rura, wydaje się więc że to idealne rozwiązanie dla Ciebie :)

Teraz kwestia wydajności, to urządzenie ma dwa biegi jeden ma 15 m3/h drugi około 50 m3/h
Ten wyższy bieg jest odpowiedni dla łazienki, tylko że nie wiem jak interpretować przepisy, od praktycznej strony wydaje się że ta wydajność będzie potrzebna w czasie korzystania z łazienki i chwilę po.

Nie zaszkodzi też dopytac producenta o to czy urządzenie nadaje się do łazienki, wymiennik
  • Odpowiedz