Wpis z mikrobloga

@ButtHurtAlert: no dobrze, zima stulecia zaskoczyła. Ale chcesz powiedzieć, że stopień zaskoczenie i efektywności radzenia sobie z nim jest jakoś istotnie zależny od tego czy dana anomalia klimatyczna zachodzi w kapitalizmie czy w komunizmie?
  • Odpowiedz
polegające na pozostawieniu swobody działania mechanizmów rynkowych w warunkach redukcji własności prywatnej, planowania gospodarczego i częściowego stanowienia cen przez państwo (socjalizm rynkowy).


Ty umiesz czytać to co wklejasz? Gdzie w Niemczech masz redukcję własności prywatnej? Jak założysz firmę to musisz sprzedać udziały państwu? Tak jest w Chinach, a nie w Polsce czy Niemczech. Częściowe ustalanie cen przez państwo, dajesz przykład energii, gdzie jest to w zasadzie jeden z kilku wyjątków, a nawet
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sqrqol:

Jeżeli myślisz, że w PRL puste półki były cały czas to zbyt wiele nie czytałeś


To może być szok, ale niektórzy nie muszą czytać o PRLu, bo w nim żyli i doświadczali tego jak to wyglądało.
  • Odpowiedz
takie akcje w Teksasie są raz na 50 lat jak nie więcej. Tu przygotowanie się do tego byłoby bezsensowne, bo koszty utrzymania tego przygotowania przez tak długi czas przeważyłyby starty przez tych 5 dni


@Diamond-kun: i znajac zycie ludzie nakupili zarcia jak na 2 letnia wojne i za tydzien dwa wszystko co nie w puszkach beda musieli wypier do smieci:D Bo u nas inaczej bylo. Juz nikt nie pamieta walki
  • Odpowiedz
@edgar_k: Pytałem, mojemu tacie państwo sfinansowało budowę dwóch domów, moja mama miała mieszkania w blokach wystarczające do życia, minusem to że trzeba było czekać.
  • Odpowiedz
eśli zostałby w kraju jeden malutki biznes prywatny a wszystko inne zostało znacjonalizowane to też krzyczałbyś że to nie był prawdziwy socjalizm i kryzys to wina wolnego rynku?


@tallman: dokladnie tak jak wy ancapki krzyczycie że "to nie jest prawdziwy kapitalizm" na wszystko co nie jest 100% ancapem. Nawet ancapowy raj - Somalia po upadku rządu - nie pasowała pod teze bo nie ma tam dobrobytu więc nie spełnia definicji
  • Odpowiedz
@edgar_k: Pytałem, mojemu tacie państwo sfinansowało budowę dwóch domów, moja mama miała mieszkania w blokach wystarczające do życia, minusem to że trzeba było czekać.


@Sqrqol: Sfinansowalo xD znaczy kradł - jak wszyscy, nie żebym potępiał bo wiadomo jak było.
A mieszkanie „dostała” w zamian za oddawanie 90% pensji czy tam 95% jakby przeliczyć na dolary.
A teraz wystarczy oddawać przez 30 i nie trzeba czekać. Ah ta dobra
  • Odpowiedz
Sąsiada szanuję za służbę


@Sqrqol: stary cwaniak ale szczerze to lepiej na tym wyszedł niż honorowi robotnicy co po upadku zakładów przedzalniczych musieli kraść wszystko co metalowe by mieć co do gara włożyć przy 35% bezrobociu
  • Odpowiedz
@edgar_k: normalni ludzie placili za spoldzielcze mieszkania i finansowali przy okazji tych co nie placili. Tak samo panstwo nie finansowalo im budowy domow - byly normalne pozyczki.
  • Odpowiedz
@edgar_k: normalni ludzie placili za spoldzielcze mieszkania i finansowali przy okazji tych co nie placili. Tak samo panstwo nie finansowalo im budowy domow - byly normalne pozyczki.


@Miniu30: Oczywiście, tyle ze przy sztucznie utrzymywanej wartości złotego państwo zabierało ogrom wypracowanej wartości i oddawało pare dolarów w „gotowce”.
Realnie te wszystkie pożyczki, zapomogi i książeczki miały wartość pieniedzy z monopoly
  • Odpowiedz
@edgar_k: ale i tak trzeba bylo placic - za mieszkanie spoldzielcze ktore nie bylo do konca twoje - wziasc pozyczke na budowe domu albo kombinować przez lata z materialami - zjadla te pozyczki przynajmniej hiperinflacja. Taka byla rzeczywistosc wiekszosci a nie uprzywilejowanej garstki.
edit do dzis po 30 latach jest milion ksiazeczek mieszkaniowych z zamrożona kupa kasy.
  • Odpowiedz