Wpis z mikrobloga

Witam szanowne grono. W niedlugim czasie bede konczyl kotlownie. Wstawienie kotla na pellet i podlaczenie grzejnikow. Zastanawiam sie nad moca kotla (nowy budynek, ocieplony styropianem 15cm, welna 20cm na dachu - do ogrzania 150m2). Czy 10kW nie bedzie zbyt maly? Drugie pytanie dotyczy automatyki do sterowania kotlem. Instalacja bedzie do bolu prosta (nie toleruje komplikacji w tak prostych systemach). Jeden uklad na grzejniki i podlogowke na powrocie i drugi do cieplej wody uzytkowej. Czy warto inwestowac w czujnik pogodowy albo pokojowy? W jaki sposob steruja one praca kotla? Czy lepiej po prostu zamontowac zwykle termostaty na kazdym grzejniku? #budownictwo #budujzwykopem #ogrzewanie
  • 19
@Prusti: 10 kw wystarczy aż za bardzo z taką izolacją. Czujniki działają w ten sposób, że sterują pompą zamontowaną nad piecem. Jak czujnik wyłapie, że temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej zadanej (powiedzmy jest 20 stopni nie 21) włącza pompę która wprowadza ciepłą wodę z pieca do grzejników. i tak działa dopóki grzejniki nie nagrzeją do zadanej temperatury pomieszczenia. Jak temperatura podskoczy o ten powiedzmy 1 stopień to się wyłącza pompa i
@Prusti: A i warto (bardzo warto!) zainwestować w automatykę która ogarnia podawanie peletu, przerwy pomiędzy podawaniem, ilość tlenu itp. w defro ten system nazywa się PID i kosztuje 5 stówek, rok próbowałem być mądrzejszy od niego bo przecież co, ja lepiej pieca nie ustawię niż jakiś automat, ale się poddałem - #!$%@? jest lepszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Prusti: kiedy budowałeś i co skłoniło Cię do najgorszego układu czyli grzejniki i podłogówka na powrocie? Mam to samo i myślę, że 7 lat temu kiedy podejmowałem taką decyzję to było już przestarzałe rozwiązanie.
Co do czujnika pokojowego to nie wiem za bardzo jak to ma działać w układzie z jednym obwodem, jeden pokój może mieć potrzebę dogrzania, a drugi nie.
W każdym razie moim zdaniem termostaty to konieczność, niezależnie od
@Prusti ciężko będzie sterować takim układem. Jak dasz termostaty na grzejnikach to powrót nie pójdzie na podlogowke w przypadku zamknięcia. Nie wiem jaki masz dokładnie układ, ale nie wygląda to ciekawie.
@Pwado: pójdzie, przecież grzejniki nie są połączone szeregowo :) termostat po prostu jeden "odcina" :)
Problem z tą podłogówką na powrocie jest za to taki, że się tym kiepsko steruje.
@Alpha_Male: @ATAT-2 dom budowany od 2014 roku (projekt z 2011), nie ja podejmowalem ta decyzje tylko Sprzedajacy, od ktorego kupilem dom w budowie (w zasadzie ukonczony, pozostalo wlasnie wyposazyc kotlownie i mozna formalnie zakonczyc budowe) - Sprzedajacy sie rozwiedli i musieli spieniezyc inwestycje. Ciekawostka - Sprzedajacy pracuje w firmie instalacyjno hydraulicznej, ktora zajmuje sie wlasnie ogrzewaniem i sam zaprojektowal taki uklad (grzejniki w calym domu, podlogowka w wiatrolapie i lazienkach), a
@Alpha_Male: @robertx kociol oczywiscie ze sterownikiem, ktory steruje podawaniem paliwa, chyba ciezko kupic obecnie bez tego ( ͡° ͜ʖ ͡°) co do czujnika pokojowego to wydaje mi sie "zbednym bajerem" - tak jak pisze Alpha_Male - przy jednej petli steruje wylacznie jednym pomieszczeniem, w ktorym jest zamontowany. Reszta pomieszczen moze miec problem. Uwazam jednak, ze polaczenie tego czujnika z termostatami jest jeszcze gorszym rozwiazaniem - wyobrazmy sobie
@Prusti: nie wiem jak w kotle na pelet ale ja mam sterowniki w pokojach i listwy w rozdzielniach. Sterowniki po kablu idą do listwy i na listwie ustalam dokładnie od której do której godziny ma być jaka temperatura i w jaki dzień. Koszt raczej nieduży a masz możliwość na przykład dogrzewania łazienki na wieczór czy salonu przed powrotem z pracy
@Alpha_Male: watpie zebym kiedykolwiek uzyl programowania czasowego albo funkcji smart ( ͡° ͜ʖ ͡°) w pewnych kwestiach jestem tradycjonalista, pomimo, ze nie jestem jeszcze staruchem. Przez ostatnie 10 lat mieszkalem w miescie z ogrzewaniem z miasta i nigdy nie kombinowalem z zakrecaniem grzejnikow jak gdzies wyjezdzalem a co dopiero sterowanie smartfonem i programowanie kiedy wroce z pracy, kiedy bede spal a kiedy beda goscie, nie dla mnie
@Prusti: ja kupiłem tylko jeden taki termostat programowalny i w sumie go nie programowałem :) jest włączony gdzieś na małym grzejniku, tak to wszędzie mam ustawione mniej więcej to samo i jedyne co kręcę to jak wietrzę, albo na lato jak odkręcam na maxa ;)
Jeśli byś sterował pompą, tzn. wył/wł. to faktycznie, jak pompa jest wyłączona to kocioł na ekogroszek po prostu przechodzi w podtrzymanie (ta woda nigdzie nie krąży,
@Alpha_Male: podsumowujac, najlepsze efekty jesli chodzi o oszczednosc pelletu dalyby czujniki pokojowe, sterujace temperatura wody zasilajacej, pod warunkiem, ze byloby kilka osobnych petli dla roznych pomieszczen lub jedna petla na parter a druga na poddasze (mozliwosc sterowania temperatura w kazdym miejscu). W moim przypadku (jedna petla na caly dom wiec jeden czujnik pokojowy) mogloby to skutkowac tym, ze parter mialby 21 stopni, a gora za duzo (cieplo unosi sie do gory)
@Prusti: Pewnie tak, coś jak dla podłogówki z czymś takim
https://allegro.pl/oferta/sterowanie-ogrzewaniem-podlogowym-podlogowka-7123554409
Ale dla grzejników się tego nie robi.

A ja czujnik pogodowy i tak mam, tak jak pisałem to tylko do tego, żeby nie grzać bez sensu jak jest ciepło, nawet jeśli kaloryfery będą zimne, to nie ma po co puszczać tej wody przez cały układ (plus ta nieszczęsna podłogówka na powrocie). Chociaż szczerze powiedziawszy teraz to już sam nie wiem
@Alpha_Male: w przypadku gdy wszystkie termostaty sa zamkniete to woda nie krazy. Nie ma przeplywu nawet jesli pompka caly czas pracuje. W takim przypadku bardzo szybko zagrzewa sie woda zasilajaca i piec sie po prostu wylacza. Dlatego nie widze koniecznosci montazu czujnika pogodowego. Przy podlogowce tak, bo bardzo dlugo sie nagrzewa i bardzo dlugo stygnie, wiec taka informacja o zmianach temperatury zewnetrznej jest jak najbardziej wskazana, ale nie przy grzejnikach. Przy