Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Drogie Mirki, wytłumaczcie mi coś, proszę…
Ostatnimi czasy srogo zajarałem się teorią inflacji i pochodzeniem naszego Wszechświata. Wiemy, co działo się po Wielkim Wybuchu jednak wciąż pozostają niejasne same początki zaistnienia osobliwości. Co sprawiło, że osobliwość w ogóle się pojawiła? Osobiście skłaniam się do tej uznanej za najpewniejszą teorii, do tej mówiącej o fałszywej próżni i fluktuacjach kwantowych. Nie jestem jednak w stanie sobie wyobrazić i zrozumieć, jak fluktuacje kwantowe zrodziły osobliwość, ani jak one same powstają i co z tym wszystkim ma wspólnego fałszywa próżnia. Nie pytam oczywiście o to, skąd te fluktuacje i fałszywa próżnia pochodzi, bo na te pytania zapewne nie poznamy odpowiedzi (Stwórca? Cokolwiek?). Najbardziej ciekawi mnie udział fluktuacji kwantowych i fałszywej próżni w powstanie osobliwości. Czy ktoś mógłby wyjaśnić mi jak to wszystko przebiegało? Skąd to wszystko się wzięło i jak działają owe fluktuacje w kontekście powstania osobliwości? Dzięki za pomoc!
#fizyka #astronomia #kosmologia #wielkiwybuch #kosmos #wszechswiat

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6022aa83db7e1c000b4c0d5d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 9
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: poczytaj książki Włodzimierza Sedlaka, ma ich sporo. Generalnie twierdzi, że życie jest światłem, falą elektromagnetyczną. Oczywiście wiąże naukę z wiarą bo czysta nauka to demagogia a czysta wiara to zabobon. Porusza kwestie pierwszej przyczyny i motywu powstania wszechświata. Była to niesamowita osobowość w naszym narodzie.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Po pierwsze, osobliwość to tylko sygnał, że teoria się sypie w danych warunkach. Najprawdopodobniej żadnej osobliwości nigdy nie było ani nie będzie - to tylko błędny wynik wyliczony z niedoskonałej teorii.

Po drugie, nie ma póki co dobrze przetestowanej naukowej odpowiedzi na pytanie skąd się to wszystko wzięło, ale do mnie osobiście najbardziej przemawia koncepcja, że nie musiało się znikąd brać. Po prostu coś istniało zawsze, tylko że "zawsze"
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ale wiesz, że osobliwość ogranicza się wyłącznie do naszego obserwowalnego Wszechświata? Cały, hipotetyczny, Wszechświat, który rozmiarami przekracza zdecydowanie nasz Wszechświat obserwowalny, w chwili początku, tj. "na tuż przed" Wielkim Wybuchem mógł być nieskończenie wielki. To z jego nieskończenie małego fragmentu mógł powstać nasz Wszechświat obserwowalny. Inna rzecz, że "osobliwość" powstaje wyłącznie po cofnięciu się w czasie do punktu zerowego. Taki punkt jest niefizyczny, bo przekracza rozmiary Plancka, gdzie równania
  • Odpowiedz