Wpis z mikrobloga

Skoro już mnie wołasz, to byłoby lepiej gdybyś zamieścił przykład wykresu z płacą minimalną, który coś sobą reprezentuje wtedy byłby szans, że zrozumiem o co Ci chodzi.


@Raf_Alinski: pomarańcze i kurczęta są opisane tą samą linią (kolor, rodzaj). Naprawdę masz 3 kolory a linia musi być taka gruba? Czy grubość linii opisuje niepewność pomiarową?
Ile pomarańczy mogłbym sobie kupić w 2015 roku zarabiając dwie płace minimalne brutto?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@biliard: dlatego, bo niektórzy zarabiają na umowie o pracę, inni mają umowę o dzieło, b2b, jeszcze inni umowę zlecenie. Każda z tych osób dostaje inną kwotę netto. Dlatego zazwyczaj się porównuje kwoty brutto.
  • Odpowiedz
@Rhaegson: Mam lepszy pomysł. W miejscach, w których porównujemy produkty potrzeby życiowej, postępujmy równie "życiowo" podając dane netto, zatem uwzględniając oczywisty fakt, że ludzie płacą podatki, nawet jeśli bywają one różne. Wówczas taka kalkulacja nawet coś mówi. Jeśli zaś porównujemy kwoty brutto, bo i tak można, to wydaje mi się, że najlepiej zrezygnować z oderwanych od rzeczywistości przeliczeń, bo te mogą wprowadzać w błąd.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@biliard: zawsze możesz sobie to policzyć samemu ¯\_(ツ)_/¯ mimo wszystko myślę, że się czepiasz. Nawet jeżeli opodatkowanie się zwiększyło to nie na tyle żeby zniwelować ewidentny wzrost siły nabywczej, który jest ukazany na wykresie.
  • Odpowiedz
@Matesz: @Polanin: To jest stosunek cen do płacy - nie ma znaczenia czy liczone w kilogramach czy 35 gramach - liczy się tylko relatywna płaca do ceny danego produktu oraz zmiany w tym kursie na przestrzeni czasu. Oś Y jest podpisana w tytule (%), oś X to lata.
  • Odpowiedz
@Analityk

pomarańcze i kurczęta są opisane tą samą linią (kolor, rodzaj). Naprawdę masz 3 kolory a linia musi być taka gruba? Czy grubość linii opisuje niepewność pomiarową?


To jest błąd, ale błąd marginalny ponieważ celem tego wykresu nie było dokładne pokazywanie ile można było kupić pomarańczy czy kurczaków w danym roku w stosunku do 2020 r., tylko żeby było widoczne, jak z gmatwaniny linii wyłania się trend.
Raf_Alinski - @Analityk

 pomarańcze i kurczęta są opisane tą samą linią (kolor, rod...

źródło: comment_1612813582J178Vbfnq4rr60FTDBWvUv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Przypomniało mi się ...Umysł feministki, lesbijki
Fragment artykułu Anny Zawadzkiej "Ile waży light?" (Gazeta Wyborcza, 24 sierpnia):
"W Śmietankowym Warmii tłuszczu co prawda 73%, ale nie podano, czy na 100 g, czy na całą kostkę, czyli na 200 g. Z Łaciatym to samo. Napis głosi minimum 82% tłuszczu. Ale na ile? Nie podano. Masło Stołowe z Sokołowa Podlaskiego - 73,5% tłuszczu. Znów nie wiemy, czy na 100 g, czy
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Możesz zrobić taki wykres ale tylko z produktami rolnymi, które cyklicznie zmieniają cenę. Ładnie widać cykl ziemniaka. Nie wiedziałem że z jabłkami i burakami jest tak samo.
  • Odpowiedz
@Krytek: Jeżeli chodzi o benzynę to wprowadza w błąd. Cena benzyny 4,5 zł i była wyższa w przeszłości a tutaj rośnie cały czas - nie wiem skąd on brał te dane bo nie podał źródła nawet czysta manipulacja
  • Odpowiedz
@j-ankos Chodzi Ci o to, że ceny danego towaru zawsze zmieniają się tak samo bez względu na to w jakich porcjach jest sprzedawany? Chętnie bym zobaczył dowód np. porównanie zmiany cen wódki za 0,25 ml i 1 L w okresie np. 10 lat.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Podałeś cenę masła za 100 gram, bo kilogram kosztuje taniej. Zastanów się jeszcze raz, co napisałeś. Są masełka o wadze bodaj 3 dkg. Trzeba było podać cenę tych małych masełek, różnica byłaby jeszcze większa
  • Odpowiedz
może mieć sens np kupując większe opakowania może być taniej ale w większości przypadków faktycznie bez sensu ilość podana


@Danzem: Nie, bo kupując większe opakowanie w 2000 i większe opakowanie w 2020 stosunek cen będzie taki sam (w granicach błędu) jak przy kupnie małych opakowań w 2000 i 2020, albo wywrotek w 2000 i 2020.
  • Odpowiedz