Wpis z mikrobloga

@Polanin: w ekonomii ceny są zazwyczaj przedstawiane jako indeks, gdzie wartością, do której się odnosimy jest dany rok/okres, zwany rokiem/okresem bazowym. Tutaj OP wrzucil wykres gdzie okresem bazowym jest I kwartał lub styczeń 2020 (ciężko stwierdzić bo nie ma opisanej osi) - stąd te 100%. Natomiast jeżeli gdzieś jest 40% to oznacza, że w tym okresie za ówczesną pensję minimalną brutto można było kupić 40% tego co teraz za obecną pensję
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: czy moglbys dodac wykres z cena chokoszokow warto zobaczyc jak pasta z przed paru lat ma sie do rzeczywistosci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Witam. Chciałbym powiedzieć, że jeżeli chodzi o jedzenie to Polska jest najtańszym krajem w Europie i można się tu wyżywić za około 100zł miesiecznie.
Właśnie kończe taki miesiąc za 100zł. Musze powiedzieć, że ani razu nie byłem głodny-ba!-momentami byłem nawet przejedzeony, zapchany.

Nie
  • Odpowiedz
@Analityk

raf to już n-ty wykres z dupy, który niczego sobą nie przedstawia


Skoro już mnie wołasz, to byłoby lepiej gdybyś zamieścił przykład wykresu z płacą minimalną, który coś sobą reprezentuje wtedy byłby szans, że zrozumiem o co Ci chodzi.
  • Odpowiedz
w ekonomii ceny są zazwyczaj przedstawiane jako indeks, gdzie wartością, do której się odnosimy jest dany rok/okres, zwany rokiem/okresem bazowym. Tutaj OP wrzucil wykres gdzie okresem bazowym jest I kwartał lub styczeń 2020 (ciężko stwierdzić bo nie ma opisanej osi) - stąd te 100%. Natomiast jeżeli gdzieś jest 40% to oznacza, że w tym okresie za ówczesną pensję minimalną brutto można było kupić 40% tego co teraz za obecną pensję minimalną.


@
  • Odpowiedz
@Brydzo

Przykładowo: w styczniu 2000 r. za równowartość płacy minimalnej brutto można było kupić 275 kg cukru, a w 2020 r. można było kupić 959 kg. 275 kg, to 29% w stosunku do 959 kg i taka wartość jest podana dla cukru na wykresie w styczniu 2020.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Po co porównywać płacę brutto do cen produktów, skoro nikt nie może swobodnie kwoty brutto wydać (za jej pomocą musimy przecież uregulować podatki)? To może sprawdźmy, ile można kupic miesięcznie jedzenia, licząc jakbyśmy zarabiali w dolarach. Albo jeszcze inne, oderwane od rzeczywistości fantazje.
  • Odpowiedz