Wpis z mikrobloga

  • 24
275 + 1 = 276

Tytuł: Endymion
Autor: Dan Simmons
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★★★★★★★★

Kolejna książka z uniwersum Hyperiona i pierwsza część duologii Endymiona.
Akcja dzieje się ponad 250 lat po wydarzeniach z Upadku Hyperiona. Poznajemy całkowicie nowych bohaterów, których historie splatały się w przeszłości z bohaterami poprzednich części. Tytułową postacią jest Raul Endymion, który wspólnie z adnroidem Rettikiem ma za zadanie chronić Eneą, córkę Brawne Lamii i Johny'ego, która stała się zagrożeniem dla Paxu.
Książka po dość prostej akcji w pierwszej części i mocno chaotycznej drugiej, wraca do sposobu prowadzenia akcji z 1 części. Skupiamy się na 2 wątkach, które w pewnym momencie się łączą. Akcja jest bardziej przygodowa i właściwie nie ma w niej walki. Wraca postać Dzierzby, z czego się bardzo cieszę.

Ta część podobała mi się na równi z pierwszą częścią i zdecydowanie bardziej niż część druga. Nowi bohaterowie bardzo ciekawie się uzupełniają, historia toczy się dość spokojnie, ale te tempo akcji mi się bardzo podobało. Druga część była dla mnie zbyt chaotyczna i czasami można się było pogubić.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

11/100
#bookmeter #czytamzwykopem #ksiazki
Pobierz ali3en - 275 + 1 = 276

Tytuł: Endymion
Autor: Dan Simmons
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★...
źródło: comment_1612472556T0MG4dPdj0uBKm7HGixan9.jpg
  • 11
@ali3en: niestety imo duzo slabsza niz 1/2, w zasadzie wrecz sprawia wrazenie napisanej na sile jakiejs tam lajtowej opowiastki adventure-sf bez specjalnej glebi, odpuscilem w polowie przez to tez 4 niedokonczylem.
@piwniczak: ale moze byc i celowy - jakie to ma znaczenie. wyglada jakby z glebszych rozkmin i przemyslen przeszedl na zwykla adventure opowiastke troche ciagnac na popularnosci hyperiona. kiedys pewnie dokoncze ale te #!$%@? uciekanie/ganianie sie z potworkiem w tle i malymi dziewczynkami mnie znudzilo cholernie
@piwniczak: ale ja to wszystko rozumiem, tylko 1-2 inaczej odbieralem i oczekiwalem troche wiecej niz ganianiek sie z mala dziewczynka i potworkiem w tle bo naprawde na 3 tomie wynudzilem sie fest, nie twierdze ze na koniec 3 czy 4 costam sie rozkreca i sie broni chociaz tez juz czytalem ze 1-2 jest poziom wyzej a 3-4 takie tam i mozna sobie odpuscic
@ali3en: u mnie podobnie. Kupiła mnie bardzo historia Endymiona i enei, cała przygoda zapiera dech, czyta się w zasadzie bez przerwy. Ma wzruszające momenty, szybkie, pełne akcji i pewnej tęsknoty za czasami jakie znamy z pierwszej dylogii. Jak dla mnie genialnie uzupełnia całe uniwersum. Drugi tom Endymiona podobał mi się bardziej
@hekktik: jak dla mnie z tomu na tom cała opowieść staje się gorsza, ja skończyłem, ale z każdym kolejnym tomem entuzjazm dla serii gasł. Jak masz ochotę dowiedzieć się jak to się skończy to śmiał, ale moim zdaniem masz lepsze przeczucia od kolegów, którzy uważają, że koniec wynagrodzi ponad 1000 s przynudzania z tomów 3 i 4
@Magnolia-Fan: +1, 3 tom juz czytalem skanujac tekst mega szybko, nudy starszne. troche ambitniejszych rzeczy po tym oczekiwalem czytajac 1-2 (ktore tez az tak super ambitne nie byly ale cos tam przemycal w tych poszczegolnych opowiesciach), 3 to family adventure time z mala dziewczynka i groznym potworkiem
@hekktik: w sumie to człowiek po kolejnych tomach oczekiwał jakiejś odpowiedzi na temat tego co właściwie się działo zwłaszcza w pierwszym tomie, ale mam wrażenie, że próba odpowiedzi przerosła trochę Simmonsa i stąd się wzięła Enea. Mimo wszystko w ogólnym rozrachunku cała seria na plus, tylko że żaden z kolejnych tomów nie zdołał zbliżyć się do pierwszego