Wpis z mikrobloga

Ma ktos pomysl jak z automatu przekalkulowac dystans w km pomiedzy adresami?
Mam tabele atrybutow z adresem poczatkowym i koncowym. Moze jest narzedzie dzieki ktoremu przelicze w qgisie, arcu automatycznie dystans po drodze z uzyciem open street map. Chodzi o trase samochodu osobowego wiec tez nie najkrotsza.
#gis #qgis
  • 7
@Falconidae: Dużo tego masz? Bo nie wiem czy googlowskie API nie byłoby tu najlepsze. A tak ogólnie to na pewno jakieś algorytmy sieciowe. Ale musiałbyś danym z OSM nadać jakąś wagę - jak bardzo droga jest przejezdna, z jaką prędkością itd. Pytanie jaką dokładnie trasę chcesz wyznaczyć - najkrótszą, najszybszą, może wg. jakichś innych parametrów?
@Falconidae: No to pobierz sobie dane OSM, albo BDOT, warstwa z drogami. Wywal wszystkie drogi, po których nie mogą poruszać się samochody (np. ścieżki rowerowe, piesze). Masz adresy już zgeokodowane? Jeśli nie to musisz to zrobić. Jest w QGIS wtyczka od GIS supportu, która to chyba ogarnia, jak nie to google API albo dane z bazy PRG. Następnie od każdego adresu znajdź punkt na linii z przefiltrowanymi drogami, który znajduje się
@schreder: No właśnie nie pamiętam dokładnie - ale coś mi świta, że był z tym jakiś problem w qgisie. W shortest path jako argument podajesz nie tyle punkt z warstwy, co współrzędne - ja miałem problem, żeby to wsadowo ogarnąć, ale jakby przeiterować po obiektach z warstwy i wyciągnąć X i Y to pewnie by się dało.