Wpis z mikrobloga

@Beti-niemiecki:

No wlasnie nie rozumiem, czemu akurat w tym przypadku rodzajnik jest zbedny.
Czy wlasnie w przypadkach, gdy "wklejamy" przyslowia do dluzszego zdania(zlozonego), to mozemy pominac rodzajnik nieokreslony?

Jesli tak to dlaczego?

Trotz der schwierigen Zeiten sehe ich ein Licht am ende des Tunnels.

Dzwonilem do Kolegi z Pracy(niemiec) i mowil, ze musi byc ein.

Ale spotykam sie z tym ktorys raz(strasznie mnie to gryzie), wiec nie wiem czy istnieje jakas
@weakra: tu jak dasz ein , to jakby podkreślenie.

W wielu Redewendungen pomijają rodzajnik
Np: Geld wie Heu haben
Etwas zu Geld machen
Jemandem Feuer unter dem Hintern machen
Feuer fangen
Etwas unter Dach und Fach bringen

I tak jak piszesz, w nagłówkach, ogłoszeniach pomijają rodzajniki

Jak mi coś jeszcze przyjdzie to dam znać
@Beti-niemiecki: poszperalem troche, bo chcialem znalezc zasade, dlaczego to tak funkcjonuje.

Zasada glowna : Rodzajnik zerowy.
http://www.twojniemiecki.pl/gramatyka/rodzajnik-zerowy-zasada-opuszczania.html

Ale to mi nie wystarczylo, dalej mnie gryzlo to swiatlo, bo czesto slyszalem Ein Licht, das Licht. W kontekscie " tego swiatla " - dokladnie tego ktorego tam jest! wlacz to swiatlo! widzisz tam swiatlo? itd...

Okej, ale ten rodzajnik zerowy, raz stosujemy raz nie Wiec powyzsze zasady z tego linka, laduja w kosz.
Pobierz
źródło: comment_1612467402QXHLqc2iv7wzgpNfKuEtnr.jpg
@weakra: super. Świetna robota.
Coś czuję, że przygotowujesz jakąś pracę doktorską. ;)

Dobry szperacz z Ciebie.
Ja też tak szperałam. Nawet błędy w książkach zgłaszałam tu drukowanych.
Bo w polskich książkach to min 10 błędów to norma.
Dlatego przestałam ich używać i tak jak Ty korzystam w razie niejasności z de stron.
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz zachęcę Cię do tego. Dostarczasz wiele świetnym spostrzeżeń i uwag. Moc jest z
@Beti-niemiecki: przygotowuje się do tylko do egzaminu Goethego, im dalej w las, tym gorzej.
Wizja straty jednego punktu za gramatykę zmotywowala mnie do szperania.

Gdzieś tam wyczytałem ze mieszkasz w szwajcarii, fajnie by było jakbyś wrzucała jakieś „ciekawostki” ze szwajcarskiego./ Szwajcarii (ps jaki rejon?)

rejony obok szwajcarii(Austria Niemcy) wcielają szwajcarskie słowa do mowy codziennej, co doprowadza mnie do szału, wiec z chęcią bym się czegoś dowiedział.

Grüße
No właśnie już mam przygotowane z 10 materiałów na ten temat. Ale myślałam, że nikogo to nie zainteresuje.
Ogólnie mogę powiedzieć, że od 10 lat prowadzę pamiętnik ze szwajcarskimi słowami. Nigdzie nie ma tego ich mowionego języka, a że dla mnie na początku był to straszny problem, to właśnie z tego wzięła się idea stworzenia slownika- pamiętnika.
Jak chcesz, to wyślę Ci na priv z deutsch perfekt, ćwiczenia do egzaminów, gdzie bardzo
@weakra: Wizja straty jednego punktu za gramatykę zmotywowala mnie do szperania.

Na egzaminie nie liczy się tylko wiedza. Ważne jest też szczęście i trzeźwe myślenie.
Ja z gramatyki jestem, mogę powiedzieć, bbd ale jeśli chodzi o pisanie wypracowań, brak mi fantazji.

Wszystkie pierwsze egzaminy przesyłam na 100 procent nawet w Austrii ösd zdałam na 100 procent.

Powalił mnie TLC na najwyższym poziomie, bo część, rozumienie czytania dostałam artykuł z dupy..... o
@Beti-niemiecki: Interesuje mnie poziom C1, bo do tego egzaminu sie przygotowuje.
Jesli masz jakies materialy, ktore umozliwily by mi nauke, z checia przyjme.

ad.2
Mysle ze wiele osob subskrybowalo by takie slowka.

W Austrii np, popularne jest Zack Zack.

Mozna zrobic cos Zack Zack. ( szybko )

W pracy team leader kiedys do mnie powiedzial Zack Zack, es muss heute erledigt werden.

Dwa dni pozniej zamawiajac w Restauracji obiad, na danie
Super.
zack zack jest również tu znane :)

Czyli spokojnie Konjunktiv Ii in der Vergangenheit,
Passiv i reszta. Ok.
W weekend wyślę Ci parę materiałów.

Resztę jeśli chodzi o CH I A tez Ci napiszę .
@weakra: oczywiście na priv skany zrobię. Żebyś mógł wydruk i do nauki. A masz książki przygotowujące? Bo mogę ci powiedzieć gdzie pobrać.
Trzymam kciuki i powodzenia.

Dostałam też kilka wiadomości, że niektórzy startują dopiero z niemieckim. I potrzebują takiej gruntownej powtórki lub nauki. I będę takie robić.
Oczywiście będę robić takie materiały, dla nich. Muszę i lubię pomagać.
Od kilku lat działam w urzędzie migracyjnym. Tam pomagam rodakom, chodzę na tłumaczenia
@weakra: Niemcy nie? Kurde ( ͡° ʖ̯ ͡°) Siedzę od lat w UK i w Niemczech byłem w dzieciństwie kiła razy i mi się bardzo tam podobało. Oczywiście w porównaniu do Szwajcarii do wiele krajów chyba wypada blado. Spotkałem kiedyś tu w UK na szlaku Szwajcarkę i była bardzo zawiedziona brytyjskim krajobrazem.