Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, jeśli oddawałem krew przykładowo w czwartek, a wtedy wg grafika w pracy miałem dzień wolny, to czy przysługuje mi normalnie 8h w pracy? I wtedy dodatkowy dzień wolny?
Czy jak to jest?
Czy jak oddawałem na wolnym to po prostu wolne i tyle. Bo szukam przepisów regulujących

#pracbaza #krwiodawstwo #kiciochpyta
  • 7
  • Odpowiedz
@pjoooter:
"Zgodnie ze wskazanym aktem prawnym pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi – krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części. Wymiar czasu wolnego zależy od uznania samej stacji wyrażonego na piśmie."
https://www.infor.pl/prawo/praca/czas-pracy/697528,Dodatkowy-dzien-wolny-za-oddanie-krwi.html
  • Odpowiedz
@pjoooter:
"Chodzi o ustawę z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Jej art. 3 zmienił ustawę o publicznej służbie krwi wprowadzając w nowym dodawanym art. 9a dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowego dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19. Zgodnie
  • Odpowiedz
@pjoooter: nie wiem jakie jest ew orzecznictwo w takiej sprawie ale jezeli oddawales na wolnym to dnia wolnego dodatkowo nie dostaniesz, a z tym drugim dniem dopytalbym w kadrach bo to dosc nowa sytuacja wedlug mnie nie bo powinien to byc dzien wolny w nastepstwie pierwszego.
  • Odpowiedz