Wpis z mikrobloga

Mirasy, może ktoś jak ja miał bądź ma dylemat którą konsolę zakupić. To poniżej napiszę kilka zdań swoich opinii na temat Xbox Series X, którego posiadam od grudnia 2020, oraz na temat PS5 które posiadałem kilka dni (tak, posiadałem, bo finalnie konsola wróciła do sklepu - dlaczego? szczegóły napiszę poniżej).

XSX jest praktycznie bezgłośny, wyjątkiem jest odczyt danych z napędu, ale na szczęście nie włącza się on co 20-30 min jak w PS5. Do tego jest o wiele chłodniejszy, temperatury praktycznie nie czuć wcale (na obudowie) podczas długiego grania (AC:Valhalla, Cod, Fifa, Mass Effect, Wiedźmin, StarWars i parę innych tytułów - zero jakiegoś nagrzewania), co jest ważne ponieważ wiatraka w ogóle nie słychać, a mimo to daje radę ochłodzić x-klocka.

Pady dla mnie wygodniejsze w Xbox, pomimo, że całe życie byłem za obozem niebieskich (prywatnie od premiery miałem PS4 Slim ale grałem na wszystkich konsolach PS od PSX aż do PS5), mniej się ślizgają palce bo tych "grzybkach" i samo ułożenie "na upośledzonego" wg mnie wygodniejsze. W PS5 są "bezdźwiękowe" przyciski, natomiast te w Xboxie "klikają" (chodzi o DPAD oraz o L1/LB,L2/LT, R1/RB,R2/RT) i jest to normalne (na początku mogło dziwić czy to poprawne zachowanie, ale później się człowiek przyzwyczaja, zważywszy na to, że wszystkie tak mają i tak ma być).
Mimo to kontrolery w PS5 i tak są o wiele lepsze niż pady w PS4, a adaptacyjne triggery to świetny ale męczący na dłuższą metę bajer.

Funkcja quick resume w XSX to jest serio deal breaker, nie wszystkie gry to obsługują, ale te które to mają to aż chce się je włączać :) Czasem jak mnie złapie złość bo coś się nie udaje w jakimś tytule to szybko przeskoczę do drugiego, bardziej relaksującego, a później wracam. Całość zajmuje kilka sekund.

System i UI: zdecydowanie wygrywa PS5, mimo, że interfejs w Xbox nie jest tragiczny, to mogliby troszkę nad tym popracować. Ktoś kto nie ogarnia zbytnio kwestii nowinek technologicznych, może mieć problem z poruszaniem. Sam mam już dwa miesiące XSX a czasem muszę chwilę pomyśleć gdzie jest jaka funkcja.

Dźwięk - tutaj za wiele się nie wypowiem, ale na słuchawkach brzmi chyba lepiej PS5, ale ja po prostu słyszę co tam ćwierka z głośników TV i to mi wystarcza.

O PS5 mówię w czasie przeszłym, ponieważ zwróciłem ją do sklepu. W moich poprzednich wpisach wstawiałem linki jak ona brzmi:
https://streamable.com/knci46
https://streamable.com/1cw7kv
https://streamable.com/jar292

I nie jest to odosobniony przypadek, mnóstwo ludzi ma ten problem. Żadne gumki czy regulacja śrubek wiatraka u mnie nie pomagała na tyle, aby problem był wyeliminowany (chociaż dało się go zniwelować). Od tego specyficznego "tu tu tu tu tu" bolała mnie głowa po kilkudziesięciu minutach grania...
Może ktoś w ogóle tego nie słyszy lub mu to nie przeszkadza, wtedy będzie zadowolony. Ja nie byłem i czekam aż mi się trafi dobra sztuka albo ogarną produkcyjnie kolejną rewizję.

To w sumie tyle z grubsza, jakby kogoś interesowało coś jeszcze to pytajcie.

#ps5 #playstation5 #xsx #xbox #xboxseriesx #playstation
  • 26
@DawidXO: mnie z kolei bardziej irytowały wiatraki w premierowym ps4 fat i pro. Praktycznie całą poprzednią generacje grałem w słuchawkach. Przy ps5 ustawiam soundbar na 14-15 i zagłusza te dźwięki z kosmosu. Czekam na wiatraki w sprzedaży ewentualnie za pół roku kupię kolejna ps5, a tą oddam siostrze xD
@mikorys: To nie losowość, tylko dwa różne wiatraki od innych firm. Jeden jest głośny a jeden cichy. Z powodu małej ilości komponentów na rynku to zamawiali po prostu te, które są i wyszło jak wyszło.
@DawidXO: Tak, ja swoja konsole potrafie uslyszec przy totalnej ciszy nawet z 10 metrów xD
Podczas grania dzwiek TV ja zagluszy ale przy totalnej ciszy to jest to dzwiek, ktory sie po prostu slyszy.
@kuta_senator XSX

XOX był bardzo cichy, ale XSX to jest w ogóle jakiś kosmos, kompletnie go nie słychać. Dobre pady, prosty interfejs, zdecyodowane nie tak ładny jak PS5, ale funkcjonalny. Do tego solidny sprzęt, który nie straszy dizajnem, no i najważniejsze - gamepass. Masa fajnych gier za niewielką kasę i produkcje MS w GP na premierę. MŚ ma teraz dużo wykupionych studiów, więc będzie w co pykać na tej generacji.

Oczywiście dużo