Wpis z mikrobloga

Cześć Wam, pytanie do osób posiadających Acca lub mających w swoim otoczeniu osoby z takimi uprawnieniami.
Czy komuś udało się wyemigrować na wyspy i wykorzystać je w praktyce?
Jak wyglądają wasze zarobki?
Obecnie pracuje w wielkiej czwórce i zdobywam uprawnienia biegłego. Mój dylemat polega na tym, że pracy jest za dużo a zarobki marne. Perspektywa biegłego obecnie też.
Macie jakieś rady na temat rozwoju w tej branży?
Czuje się strasznie wypalony pomimo dopiero 3 lat w obecnej branży. Myślałem nad zmianą w kierunku IT i data science.
#acca #finanse #big4 #ksiegowosc
  • 19
@excelfinance: póki co zdałem 5 egzaminów. W moim odczuciu nie były trudne, ale w najlepszym wypadku to dopiero pół metek.
Może tylko utrwalicie moje wnioski, ale teraz audyt to tylko kilka firm a koncentracja będzie się zwiększać.
Biegły manager w big4 zarobi dużo. Pewnie i więcej niż 20k brutto, ale co z tego. To tak wymagająca praca.. i na dłuższą metę po prostu nudna..

Jest mi poprostu źle z tego powodu,
@MichealAngelo: Mam zupełnie podobne odczucia. Co z tego, że będzie się mieć te kilkanaście k brutto, kiedy trzeba włożyć naprawdę mnóstwo wysiłku w naukę i pracę. Korzyści są niewspółmierne do poniesionego nakładu czasu.
Sam robię ACCA, ale jestem dosyć zniechęcony. To porcja suchej teorii, z której większość potem jest nieprzydatna i ma niewielkie odzwierciedlenie w obowiązkach w pracy. Do tego coraz więcej osób w to idzie więc wartość acca mocno się
@xxvv: Ja zaczynając w to brnąć miałem nadzieję, że kiedyś otworze coś własnego. Jak zobaczyłem jaka jest konkurencją.. nawet w moim rodzinnym mieście <100k są biura gdzie wlasciel ma biegłego i Acca..
Audyt jest nierentowny a praca w nim nie daje wiedzy, aby zostać kontrolerem finansowym lub GK od tak.
Kiedyś na jednym forum przeczytałem wypowiedź, że biegła pojechała pracować za granicę. Myślałem, że to troll. Teraz wiem, że nie (
@MichealAngelo: nawet w moim rodzinnym mieście <100k są biura gdzie wlasciel ma biegłego i Acca..

Wiedziałem, że ACCA powszechnieje, ale nie, że aż tak. Słabo tak skończyć, konkurencja będzie dalej narastać. Generalnie audyt i księgowość to raczej słabe drogi. W Twoim wypadku jeśli masz big4 w cv to powinieneś dostać się na kontrolera. Też byłem w b4 przez chwilę.

Kiedyś na jednym forum przeczytałem wypowiedź, że biegła pojechała pracować za granicę.
@MichealAngelo: Znam ten ból - mój brat jeździ ciężarówką po UK, 4k Ł netto. Mi się chciało uczyć więc zarabiałem w pewnym momencie szalone 4k PLN brutto jako inżynier konstruktor w branży mechanicznej ( ͡° ͜ʖ ͡°), a potem uznałem że proste życie wyrobnika nie jest chyba takie złe i te dodatkowe 15k PLN złagodzi mój ból pracy poniżej kwalifikacji xD
@xxvv: trochę odkopuje, ale mam pytanko. robiąc FiR za granicą jaką droge obrać najlepiej, chce isc na 3 letni kontrakt w ktorym mi wyrobią ACCA i w co potem uderzać?
@hayawari: 3 letni kontrakt, ale w jakiej pracy? Na Twoim miejscu nie wracałbym do Polski, sam rozważam emigrację. Osobiście polecam kontroling, jest dosyć przyjemną pracą. Odradzam na pewno audyt i wszelkie SSC (shared service center).
@xxvv: 3 lata pewnie audyt na którym mi wyrabiają acca, nazywa się to training contract, uczysz się i pracujesz na raz
edit: i własnie nie wiem co po 3 latach w aducycie, gdzie naje;piej przejsc
@hayawari: 3 lata to dosyć długo, zostajesz w tym czasie równocześnie seniorem czy jak? Generalnie audyt w Polsce to b słaba sprawa, zarobki nieadekwatne to ilości poświęcanego czasu. Nie wiem jak gdzie indziej.
@hayawari: Zależy ile jesteś w stanie poświęcić dla kariery. Audyt to taka oklepana droga, byłem w big4 ale zrezygnowałem. Większość info na temat audytu to marketingowa papka dla studentów, którzy będą "zapier za miskę ryżu".
@hayawari: Nie chcę za Ciebie decydować, to musi być Twoja decyzja. Zależy też co lubisz, jest cała masa czynników. Na własnych błędach nie polecam księgowości SSC (monotonna praca bez rozwoju, a kto wie kiedy Polaków zastąpią Hindusi, Ukraińcy itp.). Audyt jeśli już to nie na długo - jako wpis do CV przydatny. Taka tradycyjna bankowość ma też b słabe perspektywy, pracując w oddziale jest się de facto sprzedawcą lokat/polis/TFI i innych
@hayawari: @xxvv: najciekawsze drogi to będą m.in. konsulting strategiczny czy bankowość inwestycyjna / VC / PE - najcięższe do dostania się i raczej nie do zrobienia bez rekrutacji po dobrych studiach / uczelni. Później idą rzeczy jak doradztwo transakcyjne czy ogólno pojęte M&A, a później jeżeli czegoś ważnego nie pominąłem to jest jak jest xD

Najczęściej występujące w Polsce to stanowiska w SSC oraz audyt / podatki w B4 i