Wpis z mikrobloga

Może jest ktoś tu specem od sieci i poradzi mi, czy dobrze projektuję sobie sieć w domu.
Mam 4 pokoje, do każdego wyprowadziłem po dwie skrętki kat. 6, do salonu 3. Kupiłem sobie szafkę rack i zasilacz oraz patch panel. Szukam do tego jeszcze switcha. Jak rozumiem, jak otrzymam od dostawcy internetu sygnał po światłowodzie, to z niego skieruję skrosowaną skretkę do switcha, a ten już będzie rozdział za pomocą patch panela sygnał po mieszkaniu.

Dobrze to rozumiem?

Jaki switch użyć? Szafka jest 10-calowa. Portów potrzebuję najlepiej 16, może jeszcze podepnę kiedyś kamerę po skrętce, więc przyda się z zasilaniem PoE.

Czym się różni np.
https://www.eltrox.pl/sprzet-it/sieci-komputerowe/switche/switch-tp-link-tl-sg1016de.html
od
https://www.eltrox.pl/sprzet-it/sieci-komputerowe/switche/switch-tp-link-tl-sg1016pe.html
bo cena jest dwukrotnie wyższa. Tylko zasilaniem PoE?
A tu też 16-tka, ale o wiele tańsza:
https://www.eltrox.pl/sprzet-it/sieci-komputerowe/switche/switch-tp-link-tl-sf1016ds.html

#siecikomputerowe
  • 13
@chud SF porty 100mbps SG porty gigabit, końcówka E to seria easy Smart. no a P to poe ;)
Otrzymasz sygnał po świetle do ich modemu.za ich modemem wrzuć sobie swój router i z niego skrętka do switcha. Taka moja rada, bo "router" od ISP to zazwyczaj dno i gówno.
Ten SG1016DE będzie ok, o ile nie planujesz niczego na poe.
, jak otrzymam od dostawcy internetu sygnał po światłowodzie, to z niego skieruję skrosowaną skretkę do switcha, a ten już będzie rozdział za pomocą patch panela sygnał po mieszkani


@chud: dobrze to rozumiesz, z tą drobną uwagą, że skrętka nie musi być skrosowana. Krosowanych połączeń LAN nie stosuje się od 20 lat nigdzie.
@marek22: nie ma chyba bardziej skostniałego i wolniej reagującego na nowinki techniczne ze swojej branży człowieka, niż nauczyciel akademicki )
Ja zaś mówię ze strony swojej praktyki zawodowej, ponad dwudziestoletniej. Na samym jej początku spotykałem faktycznie urządzenia bez auto-mdi ale już wtedy było to kuriozum i powód do rzucania #!$%@? przy uruchomieniu, gdy się okazywało, że zwykły przewód nie łączy. Od tamtych czasów nie spotkałem takich nigdy.
@chud: przemyśl jeszcze jak chcesz zapewnić w swoim domu wifi. Bo z routera od ISP, jeśli ma stać w tej szafce, trochę słabo będzie. W sumie najlepiej by było, gdyby ISP dał ci tylko ONT, a router, switch i jakiś accesspoint zapewnij sobie sam.
@korni007: @kwitnaca-wisnia: dzięki za rady. Ta łotewska firma to takie dobre sprzęty robi?
Tylko ten model ma trochę za mało portów. Potrzebowałbym coś na 12, w tym dobrze 1 pod PoE, gdybym chciał kamerkę zamontować...

@Jarek_P: rozumiem :) Widzisz, dobrze że się tu przy okazji podkształcę i nowe trendy poznam :)
@chud: router wystarczy Ci z jednym portem LAN, podepnij sobie do niego switcha i tam podłącz resztę urządzeń.

Nie używałem nigdy mikrotika, więc nie będę się wypowiadał nt. jakości. Widziałem kilka razy u znajomych i mnie osobiście negatywnie zraził ich bardzo specyficzny sposób konfiguracji, nazewnictwo funkcji itp. Mikrotika uwielbiają prawie wszystkie polskie sieci typu „Trzepak/Janusz ISP” które duszą grosza, więc przypuszczam że trudno ich produkty pobić w kategorii jakość/cena.
@Jarek_P: @kwitnaca-wisnia panowie, wybaczcie, że odkopuje tak stary wpis, ale będąc zielonym w temacie zastanawiam się po co jest ten swich w skrzynce? Czy jeden kabel pomiędzy routerem a switchem nie ograniczy przepustowości poszczególnych wyjść ze switcha?
Czy nie jest lepiej kupić router z 4 portami i je bezpośrednio wpiąć do gniazd na patchpanelu?
po co jest ten swich w skrzynce?


@vezu: switch rozdziela "internet" między urządzenia.

Czy jeden kabel pomiędzy routerem a switchem nie ograniczy przepustowości poszczególnych wyjść ze switcha?


@vezu: nie, bo to nie działa jak wodociąg, że jedna rura rozdzielona na cztery spowoduje, że z każdej rury leci 1/4 tego co w centralnej. Switch to rozdziela inteligentnie, każdy pakiet (poza pewnymi wyjątkami, mniejsza o nie) jest kierowany tam, gdzie jest potrzebny,