Wpis z mikrobloga

162 + 1 = 163

Tytuł: Cmentarz w Pradze
Autor: Umberto Eco
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788373923607
Ocena: ★★★★★★★★

W pierwszej kolejności napiszę tak. Nie czytajcie opisu od wydawcy, albo opisu książki na Wikipedii. Dlaczego? Są tam informacje, przez które możecie sobie narobić wobec tej powieści pewnych oczekiwań a gdy autor będzie zwlekał z ich ujawnieniem, będzie się lekko frustrować. Widzę to po opiniach, gdzie zarzuca się książce nudę. Zakładam, że właśnie te osoby podeszły do tej książki z pewnym żądaniem czytania o wątku, jaki wydawca uznaje za główny, ale wydaje mi się, że nie w tym rzecz.

"Cmentarz w Pradze" to ciekawa opowieść w oparach XIX wiecznego nacjonalizmu i aurze spiskowej. Poznajemy kręgi satanistów, wolnomularzy, jezuitów, żydów a nawet wspominani są Iluminaci. W tle dzieją się znaczące dla Europy wydarzenia takie jak Wyprawa Tysiąca, Komuna Paryska, sprawa Dreyfusa. Głównymi bohaterami są ksiądz Dalla Picola i kapitan Simonini. Simonini jest człowiekiem pełnym nienawiści, do szpiku kości cynicznym, wiecznie samotnym, nieufnym i w gruncie rzeczy smutnym. Jest genialnym fałszerzem, którego autor rzuca za kulisy wielu spisków epoki, czyni z niego władcę marionetek. W tym gąszczu tajemnic i gier służb odgrywa się cała fabuła.

Eco oddaje klimat intelektualny epoki XIX wieku, choć często autor puszcza oczko do czasów późniejszych. Rozgrzane do czerwoności nacjonalizmy, rasizm, antysemityzm. Jak to bibliofil i profesor semiotyki, centralną rolę w jego powieści grają książki, słowa. To one mają moc kreowania rzeczywistości, jak wirus infekują kolejne umysły a przeoczenie niebezpiecznej książki przez cenzurę, może mieć fatalny wpływ na stabilność społeczeństwa. W książce Eco sfabularyzował wiele postaci historycznych. Przedstawieni są między innymi Garibaldi, Joly, Taxil, Freud (ma duży wpływ na ciekawy wątek psychologiczny), Dumas. Myślę, że więcej frajdy z tej książki miałbym, gdybym znał lepiej historię XIX-wieku, ale i tak jestem bardzo zadowolony po lekturze.
7/52

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki
LebronAntetokounmpo - 162 + 1 = 163

Tytuł: Cmentarz w Pradze
Autor: Umberto Eco
...

źródło: comment_1611346138YnnDA39xcDHL9bqBTxARsF.jpg

Pobierz
  • 12
to jest ta książka z ostatnią cegłą zabijającą ostatniego księdza?


@Pink_Floyd: nie, nie ma tam takiego wątku.

I jak się ma do Imienia Róży? - chciałbym, aby było równie wymagające intelektualnie, ale w zamian dające równie wielką satysfakcję..


@Pink_Floyd: w dobrym momencie piszesz, bo akurat kilka dni temu też zacząłem "Imię Róży" ( ͡° ͜ʖ ͡°). O ile w "Imieniu" jedną z największych wartości jest rekonstruowanie