Wpis z mikrobloga

【 354 wpis w cyklu #zlotaeravhs

Dziś przypominam epidemiologiczny dramat sensacyjny rozgrywający się w pociągu, z polskim motywem i gwiazdorską obsadą - m.in. Sophia Loren, Ava Gardner, Burt Lancaster, Martin Sheen, O.J. Simpson.

" Skrzyżowanie Kassandra " aka "Most Kassandry" aka "Przejazd Cassandra"
( The Cassandra Crossing, 1976 )

W pociągu jadącym z Genewy do Sztokholmu, Jennifer (Sophia Loren) spotyka swojego byłego męża, znanego i szanowanego lekarza. Gdy do pociągu wsiada udający pasażera terrorysta zarażony groźną, tajemniczą chorobą, wirus wkrótce przenosi się na większość pasażerów, którzy w szybkim czasie umierają.

Europejskiej Siły Szybkiego Reagowania pod dowództwem Płk. Mackenzie (Burt Lancaster) na skutek sugestii amerykańskiego wywiadu podejmują decyzję, aby po zaspawaniu drzwi, wysłać skażony pociąg do jedynego miejsca w całej Europie które się do tego nadaje - do komunistycznej Polski, aby tam w jednym z opuszczonych polskich miasteczek, jego pasażerowie mogli zostać poddani kwarantannie.

Jednak na drodze do Polski stoi most zwany "Przeprawą Kassandry", nie używany od kilkudziesięciu lat i będący w bardzo złym stanie technicznym. Pasażerowie obawiaja się, że most może nie wytrzymać wagi pociągu i runąć.


Film długi, ponad 2-godzinny, co trochę wpływa na szybkość akcji, tzn. zdarzają się dłużyzny, ale z drugiej strony to dramat/thriller połączony z wątkiem politycznym i medycznym, więc nie można oczekiwać nieustannej akcji. Film ma jakby dwa style, pierwsza połowa spokojna, bardziej "śledcza", druga bardziej z akcją, w końcu obraz reżyseruje twórca "Rambo", a scenariusz stworzył autor jednego z "Bondów".

Chyba w dzisiejszej, pandemicznej rzeczywistości film inaczej się odbiera niż choćby 2 lata temu, nie mówiąc o początku lat 90-tych, gdy Silesia Film wypuścił go na kasetach video.

Moi znajomi z Filmwebu w większości ocenili go na 6 i 7/10, ale trafiły się i oceny 2, 3.
Ja z pamięci daję 6/10.

Zwiastun. Strona Filmweb.
Film dostępny on-line - 1080p, lektor, na cda.

Ciekawostka - most pokazany w filmie jako leżący w Polsce, naprawdę znajduje się we Francji.
Tu można zobaczyć jego współczesny wygląd.

✔✔✔✔✔✔✔
Będąc w temacie pociągów, od razu polecę też dwa kultowe, stare, ale mocne horrory które jakiś czas temu opisywałem, również rozgrywające się w pociągach...

Pierwszy to " Pociąg tortur " - brutalne, "brudne" i krwawe włoskie kino z nurtu "Rape and Revenge".

Drugi film, to horror z wątkiem nadprzyrodzonym, o "czymś" co grasuje i morduje w pociągu.
" Pociąg grozy ".

.

➡ Poprzedni wpis - włoski horror
" Człowiek - Szczur / The Rat Man "

✔ Wszystkie dawniejsze (i kolejne) wpisy znajdziecie pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs.
Zapraszam do obserwowania/czarnolistowania...

#bronbiologiczna #wirus #epidemia #zlotaeravhs #terroryzm #pociagi #filmnawieczor #ogladajzwykopem #thriller #dramat #gimbynieznajo #nostalgia #wykopplus30club #film #filmyonline #kinocebulowe
Montago - 【 354 wpis w cyklu #zlotaeravhs 】 

Dziś przypominam epidemiologiczny dra...

źródło: comment_16113338746TcDLRFQjtowapphgPmm3S.jpg

Pobierz
  • 13
@RozzPl:
W końcu to miało być "za żelazną kurtyną", więc co Zachód mogłaby obchodzić ewentualna epidemia w Polsce...
Najwyżej rzuciliby atomówkę żeby cały kraj wysterelizować. Patrz jaka korzyść - znika wrogi kraj, jest bariera atomowej pustynii oddzielająca Europę od ZSRR, a propagandowo nie ma już miejsca gdzie powstał Układ Warszawski.
I cały świat wdzięczny za powstrzymanie pandemii...
Równie dobrze wtedy i ruscy mogliby nas wreszcie się pozbyć.
Akurat to idealny temat
@Montago: Nie znałem, ale jeśli się uda to dzisiaj obejrzę! Swoją drogą dwa inne filmy o pociągach, które poleciłeś, polecam również i ja. "Pociąg tortur", to chyba najlepsze dzieło z podgatunku R&R. Od siebie dorzucę jeszcze "Terror w pociągu" z 1980 roku - przyjeny slasher z Jamie Lee Curtis w roli głównej!
@SuperEkstraKonto:
Nie znam tego z J. L. Curtis...
Jakoś nigdy nie wpadł mi w ręce, a szkoda, bo lubię wszystko co się dzieje w pociągach.
Kiedyś nadrobię, a może wcześniej nawet wpis z nim zrobię, bo jak polecasz, to trzeba tytuł rozpropagować.

Co do dzisiejszego filmu, ciekawe jak Ci się spodoba. Z dawnymi tytułami różnie bywa, a ten ma przecież prawie pół wieku. Choć sama obsada może podnieść ocenę, natomiast nie
@SuperEkstraKonto:

Widziałem tylko ten remake, tak się składało że na VHS-ach nie zawsze wszystko było, a później "starocie" jakoś przegrywały z nowościami.
Czego żałuję, bo kiedyś filmy w średnim stylu (nie jakieś ekstra hity) były całkiem dobre, a ostatnie lata (a może i dwie dekady) to w większości ostry podział na dość nieliczne dobre i bardzo dobre, a reszta już sporo poniżej średniej, często dotykająca dna.

Też lubię "wirusowe" horrory, sf
@Montago: Wczoraj wieczorem zdołałem obejrzeć, ale już nie chciało mi się tutaj pisać. Ogólnie wypada zaskakująco dobrze, choć momentami miałem wrażenie jakby był za bardzo rozwleczony. Ale i tak najlepszym tekstem w filmie jest "żaden europejski kraj nie chce przyjąć pociągu", po czym wysyłają go do Polski xd.
@SuperEkstraKonto:

Tak mi w pamięci zostało, że były dłużyzny, mogli go skrócić. Ale jednak był interesujący, na tyle że go dość dobrze zapamiętałem.

"Żaden europejski kraj nie chce przyjąć pociągu", po czym wysyłają go do Polski xd.


No i wszystko jasne — europejski kraj — czyli nie Polska XDD.