Wpis z mikrobloga

#dieta #pytanie #zdrowie

Zawsze się mówi, że chudnie się od deficytu.
Ale na różnych forach czasami ktoś mówi "jem X kalorii, mam nadwagę, czemu nie chudnę" i pojawiają się komentarze "zwaliłeś metabolizm"

Czym jest to legendarne popsucie metabolizmu, dlaczego tak się dzieje, że mimo jedzenia sporo mniej człowiek nie chudnie/chudnie mega wolno i jak się to naprawia?
  • 19
  • Odpowiedz
@zimnomi205:

Nie ma czegoś takiego.
Everybody lies. Ludzie potrafią mi płakać ogromną kasę oszukiwać ile zjedli i przyznawać się po miesiącach. Tak samo jak przeszacowują swój wydatek energetyczny i podaż.
  • Odpowiedz
@zimnomi205: trzeba jeść dużo warzyw, z 2 porcje owoców dziennie, pić wodę. Często niszczymy metabolizm przez za małą dawkę kalorii, a czasem choćby nam się wydawało, że okej to nie wliczamy przekąsek jak 3 ciasteczka czy olej na którym smażymy i nie mamy deficytu
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kasahara: a tym dobrym metabolizmem nie nazywa się po prostu wysokiego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego? Nie jest ono zależne od genów i ogólnego stanu organizmu?
  • Odpowiedz
@TenTypZez:

Nie ma czegoś takiego jak dobry/zły metabolizm czy zepsuty. Różnice są marginalne między nawet skrajnymi przypadkami. A zależy to od aktywności, masy mięśniowej i głównie kwestii na które sami mamy wpływ. Tak samo jak choroby metaboliczne leczone nie mają na to wpływu. Masz niedoczynność tarczycy? Bierzesz T4/T3 i niczym się nie różnisz od zdrowej osoby. Wszystko jest durną wymówką leniwych januszów, grażyn, za którymi nie stoi naukowe uzasadnienie.
  • Odpowiedz
@TenTypZez: pomijam to, że 99 % ludzi to dzbany i nawet nie wie czym jest metabolizm jak OP tematu. Bo to wszystkie przemiany zarówno KATABOLICZNE jak i ANABOLICZNE i nie tyczy to tylko tego, że ktoś dużo #!$%@? i chudnie lub nie xD. I
  • Odpowiedz
@Kasahara: @Stormweaver: czemu tak dużo ludzi tak komentuje?
Tutaj kiedyś bardzo szczupła dziewczyna opisała swoją droge do sylwetki, to stwierdzili, że 1200kcal do jej utrzymania jest wynikiem "popsutego metabolizmu".
Podobnie jak patrzyłam na forach sportowych - ktoś bardzo gruby człowiek pytał co robi nie tak, to po okazaniu diety stwierdzono, że spowalnia sobie metabolizm przy tej tak małej kaloryce do swoich parametrów i dobija to jeszcze dokładając basen.
  • Odpowiedz
@Kasahara: jestem prostym człowiekiem, nie doradzam nikomu z dietą i też nie szukam słownikowych definicji tematów z nie mojej branży, a że często takie określenie o spowolnieniu spotykam, to się zastanawiam co to znaczy.¯\_(ツ)_/¯
Nieładnie jest kogoś nazwać dzbanem z tego powodu.
  • Odpowiedz
@zimnomi205: Przy zbyt małej podaży energii po pewnym czasie dojdzie do adaptacji organizmu przez co zmniejszy NEAT a przez to bedziesz wydadtkować mniej energii niż normalnie ale twój metabolizm bedzie działać tak samo. To piszę w bardzo dużym skrócie po prostu czasem nie warto obniżać kalorii bo zmniejszy się neat a wyjedzie na to że mimo jedzenia mniejszej ilości kalorii, zużywasz mniej niż wcześniej a ujemny bilans jest mniejszy.
  • Odpowiedz
@zimnomi205: Na deficycie kalorycznym nie ma możliwości stania z wagą w miejscu, a tym bardziej jej wzrostem. Nawet sławne antydepresyjne leki z grupy trójpierścieniowych, które niby powodują tycie wcale tego nie robią, a poprawiają jedynie apetyt co jest ważne przy leczeniu choroby. Jak policzysz dobrze kcal to będziesz leciutka jak chmurka nie długo :)
  • Odpowiedz
@dzierzgos: akurat nie mam problemów z wagą, tylko pobudki czysto estetyczne, które w miare udaje się realizować jak nie podjadam między posiłkami xD
tylko zastanawiało mnie czym jest te spowolnienie metablizmu, bo w różnych losowych miejscach na gdzie ktoś komuś doradzał spotkałam
  • Odpowiedz
@zimnomi205: > akurat nie mam problemów z wagą, tylko pobudki czysto estetyczne, które w miare udaje się realizować jak nie podjadam między posiłkami xD
Chodzi tu o to, że chodzisz upierdzielona lukrem czy dżemem z pączka którego wsysłaś między posiłkami ?
  • Odpowiedz