Wpis z mikrobloga

@zgreddo ja kiedyś zamawiałem burgera, zapytali o stopień wysmażenia - więc pozytywne zaskoczenie - proszę o medium rare a dostałem coś jak pic rel, normalnie tatar w bułce ¯_(ツ)_/¯

Mielona wołowina musi być dogrzana, zawsze.


@neo_1995 a jak to się ma do tatara właśnie?
@hitherto: Mięso do tatara jest z zewnątrz dezynfekowane, np. za pomocą UV. Tak samo jak do carpaccio. Nie wiem, może są inne metody, ja się spotkałem z taką właśnie. Mielone jest czasami mielone "na miejscu", nie ma info czy gotowe mielone jest w ten sam sposób dezynfekowane przed zmieleniem.

Edit: nie wiem jak to się ma do różnych producentów, u mnie w pracy testowaliśmy na obecność drobnoustrojów 2 producentów.
a paczkowane mielone (nie na tatara) sprawdzaliście?


@hitherto: Nie sprawdzaliśmy. Nie mieliśmy w firmie takiego zlecenia.

Drugie pytanie - czy robiąc w domu siekanego tatara ze świeżej wołowiny wystarczy że zetnę z wierzchu z każdej strony (ewentualnie myjąc nóż po każdym cięciu)?


Tak szczerze to nie wiem, dobre pytanie. Zgłębię temat. Pewnie też wymagane jest powierzchniowe zdezynfekowanie.
@neo_1995: @hitherto
W krowie jest kilkanascie zrodel miesa (lopatka, zeberka, poledwica itp). Tartar serwuje sie z drozszych, lepszych miessni. Mieso mielone otrzymywane jest zazwyczaj z obrobki steakow, ewentualnie z mostka krowiego. Oczywiscie, mozna sobie kupic steaka, zmielic i usmazyc burgera. Kwestia ceny.