Wpis z mikrobloga

Mirki instalował ktoś może panele słoneczne w Holandii? Albo nawet w Polsce:

Sprzedawca dał mi ofertę na 11 paneli:

11 x zwart zonnepaneel van Trina Solar - Honey Black - TSM-DD06M.05(II) of van JA Solar - JAM60S17 325/MR + Optimizer (P370). Totaal vermogen: 3.575 Wattpiek (325 Wattpiek/paneel)

I przewidział produkcję na ok. 3217 kWh rocznie, czyli jakieś 900 godzin * szczytowa produkcja, rok ma 8760 godzin więc zakładając dzień przez 50% czasu dałoby to średnią produkcję na poziomie ok. 20% maksymalnej mocy

Cena 4519€ netto (bez VATu bo rząd ponoć zwalnia solary z VAT)

Przy tutejszych cenach prądu (0.22€/kWh) daje to zwrot z inwestycji w 6 lat, ROI na poziomie 16.6%, wygląda zbyt pięknie żeby było prawdziwe - czy ktoś kto ma w tym doświadczenie może zerknąć czy te liczby się dodają?

#kiciochpyta #holandia #fotowoltaika

(dodaję post drugi raz z poprawnym tagiem, sorry za spam)
  • 17
@robertx: pokrywa połowę, zużywam dużo prądu :) Plus elektrownia ma obowiązek odkupić ode mnie 100% nadwyżki prądu po cenie takiej samej po jakiej sprzedaje, przynajmniej przez kilka lat więc nawet jak zużycie jest nierówne (a jest) to mi to nie przeszakdza.

@zibizz1: pytałem o to sprzedawcę, powiedział że pytanie o chmury jest dość częste ale że paradoksalnie nie jest to duża przeszkoda - mówi że ludziom się wydaje że panele
gatineau - @robertx: pokrywa połowę, zużywam dużo prądu :) Plus elektrownia ma obowią...

źródło: comment_1610710995l6k16e5G8Ty97OcOkxU8V4.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@gatineau: w Polsce ocenia się produkcję na 950-1100kWh z każdego 1kWp paneli zamontowanych optymalnie. A ten koleś tam Ci z 910 oszacował.
Ja tylko chciałem powiedzieć że może być to poprawne i niekoniecznie będzie 1000 jak napisał RobertX , bo nie musi być dokładnie tyle co w PL.

Dodatkowo ważne są kąty , odchylenie od południa i pochylenie paneli, często nie montuje się ich optymalnie bo domy nie są idealnie na
@gatineau: Nie będziesz musiał płacić za koszty przesyłu czy posiadania podłączenia do zewnętrznej linii elektrycznej? Czy to już jest wliczone w Twój rachunek zwrotu w 6 lat?
@Tuff: sprzedawca mówi że podłączenie do sieci przesyłu jest wliczone w cenę a już na własną rękę czytałem że w ramach rządowej zachęty do instalacji paneli operator ma obowiązek odkupić energię po dokładnie tej cenie po której sprzedaje a przyłączenie do sieci energetycznej w obie strony kosztuje tyle samo. Ma się to zmienić w 2023 roku gdy cena zwracanej energii będzie spadać o 9 pp rocznie do 64% w 2026 i
gatineau - @Tuff: sprzedawca mówi że podłączenie do sieci przesyłu jest wliczone w ce...

źródło: comment_1610726179EPCV2ZD55xS9kNszRoyOMm.jpg

Pobierz
@Pacjent: solease, znalazłem przypadkiem przez formularz na stronie Praxis, wychodzę z założenia że jak mają kontrakt z dużą siecią sklepów to może i nie są najlepsi ale przynajmniej nie powinni być totalnym scamem :)

Prowincja Noord Holland chociaż sam solease jest chyba z Utrecht
@gatineau: Czy obie oferty są z optymalizatorami? Którą ofertę wybrałeś? W Holandii panele sprawdzają się bardzo dobrze .Najwięcej zależy od dachu jednak(orientacja ,nachylenie ,zacienienia) Jeśli są szanse na zacienienia to bierz ofertę z solaredge, bezpieczny system ,przejrzysty łatwo wychwycić nieprawidłowości.
Co do oferty i firmy ,opinie mają ok w necie. To oferta kupna nie leasingu?
@Langerob: tak, kupno. Płaski dach, prostokątny w osi NE - SW (w sensie dom przekręcony o 45 stopni względem osi północ-południe, nie wiem czy to coś zmienia).

Na liście jest "+ Optimizer (P370)" więc zakładam że jest optymalizator.

Najwyższy dach w okolicy więc nie spodziewam się żadnego cienia oprócz chmur