Wpis z mikrobloga

  • 0
#emigracja #podatki #holandia

Jak to jest z tymi ulgami podatkowymi w Holandii?

1. Może ktoś wytłumaczyć jak działa to 30% ruling ? Od części dochodów podatek jest zmniejszony o 30% tak? Pracodawca wypłaca od razu większą kwotę, czy dostaje się kasę jako zwrot podatku?
Jakie są warunki tego? I na jak długo się to dostaje?

2. Na jakie ulgi mógłbym jeszcze liczyć jako nowo-przyjezdny? Słyszałem że np. Wspólne rozliczanie jest korzystne. Czy musiałbym od razu po przyjeździe zameldować się w NL ?

Potrzebuję żeby ktoś w miarę prosto wytłumaczył rzeczy które dla niej/niego są już oczywiste, a dla mnie to nowość. Moje zainteresowanie bierze się z tego że mam kilka rozmów kwalifikacyjnych do NL, pomóżcie.

()
  • 12
  • Odpowiedz
@Lavson:
What is the 30% ruling?
The 30% reimbursement ruling (also known as the 30% facility) is a tax advantage for highly skilled migrants moving to the Netherlands for a specific employment role. When the necessary conditions are met, the employer can grant a tax-free allowance equivalent to 30% of the gross salary subject to Dutch payroll tax. This reimbursement is intended as compensation for the extra costs that international employees
  • Odpowiedz
@Lavson: jako nowo przyjezdny mozesz liczyc jedynie na ulgowe traktowanie w pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do meldunku, najpierw musisz miec prywatne zakwaterowanie. A niestety to do latwych rzeczy nie nalezy.
Wiec na pytanie czy musisz sie zameldowac odpowiwdz to nie
Jezeli jednak wynajmujesz prywatnie mieszkanie to tak- wtedy niezwłoczne musisz
Edit: z pkt prawnego musisz po 4 miesiacach, jednak nikt tego nie kontroluje
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@BillyGugu

A Algemene heffingskorting ? To każdemu przysługuje?

O zameldowanie pytam, bo gdzieś czytałem że jest taki wymóg, to lub 90% przychodów wypracowanych w NL żeby jakąś ulgę uzyskać.
  • Odpowiedz
@Lavson: jako nowo przyjezdny mozesz liczyc jedynie na ulgowe traktowanie w pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do meldunku, najpierw musisz miec prywatne zakwaterowanie. A niestety to do latwych rzeczy nie nalezy.
Wiec na pytanie czy musisz sie zameldowac odpowiwdz to nie
Jezeli jednak wynajmujesz prywatnie mieszkanie to tak- wtedy niezwłoczne musisz
Edit: z pkt prawnego musisz po 4 miesiacach, jednak nikt tego nie kontroluje

@BillyGugu:
  • Odpowiedz
@BillyGugu: Bez jaj, równo po 4 miesiącach przyszli mi do domu a że czekałem na burgera to sie zdziwiłem, no ale teraz mam meldunek i #!$%@? na skarbówke, jeszcze tylko przeniose centrum interesów życiowych i ****
  • Odpowiedz
@Lavson: sprawdź sobie thetax.nl - prosty kalkulator, w którym możesz uwzględnić 30% ruling, wtedy zobaczysz jak to (w przybliżeniu) wygląda od strony finansowej. Pracodawca zaczyna wypłacać 30% ruling zaraz po tym jak otrzyma pozytywną decyzję z US. Na decyzję czeka się około 6-8 tygodni (przynajmniej tak było jak ja aplikowałem). Jeśli decyzję pozytywną decyzję otrzymasz np po 2 miesiącach to oczywiście za te dwa pierwsze miesiące dostajesz wyrównanie (fajna suma wtedy
  • Odpowiedz
@kubenkrk: Belastingdienst wydaje tylko decyzje - 30% ruling wypłaca pracodawca (po prostu zamiast odprowadzać to jako podatek, wypłacają to Tobie). Jeśli masz pozytywną decyzję to przy następnej wypłacie powinieneś dostać wyrównanie za poprzednie miesiące kiedy czekałeś na decyzje. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Nie wiem jak inne firmy mają to zorganizowane ale wydaje mi się, że powinno być podobnie.
  • Odpowiedz