Wpis z mikrobloga

#gornictwo #slask #prl #pracbaza

#!$%@? powiedzcie mi, że życie w prlu nie było prostsze.

Moja rodzina pochodzi z Górnego Śląska.

Wujek po ukończeniu szkoły zawodowej dostał robotę na kopalni - wydawał górnikom kaski xD

Ryzyko - zero
Szkodliwe warunki - zero
Ciężka praca - absolutnie

A pracował na takich samych zasadach co górnicy - dostawał bardzo dobrą wypłatę, 13stkę, premię na barbórkę, bony na żywność, miał tam jakąś legitkę górniczą dzięki której mógł korzystać ze sklepów tylko dla górników, gdzie nie było kolejek, na półkach było sporo produktów.
Po 25 latach emerytura i dostawał bardzo konkretne pieniądze. Zmarł w zeszłym roku po 25 latach latach lekkiej pracy i 31 latach sytej emerytury.
rales - #gornictwo #slask #prl #pracbaza 

#!$%@? powiedzcie mi, że życie w prlu ni...

źródło: comment_1610527646I4KUHrCS7NacgEpbrjVozN.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
Zmarł w zeszłym roku po 25 latach latach lekkiej pracy i 31 latach sytej emerytury.


@rales: Skoro praca była lekka, to znaczy, że to emerytura go tak wykończyła? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
#!$%@? powiedzcie mi, że życie w prlu nie było prostsze.


@rales: no zajebiste było, wszyscy byli tak samo biedni i nic nie mieli, chyba że komuś dałeś w łapę - marzenie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rales: Jeśli jesteś jednym z tych, którzy narzekają na podwyższoną cenę coli, to mam dla Ciebie wiadomość - w PRL nie było coli. Nie było niczego, poza podstawowymi towarami, które były do tego ograniczone, przynajmniej dla szarego człowieka.
  • Odpowiedz
@rales: nie powiem, rok takiej pracy pewnie mógłby psychicznie zniszczyć każdego potrzebującego jakichś intelektualnych wyzwań. Ale miesiąc w ten sposób sam bym chętnie popracował.
  • Odpowiedz
@rales: PRL był dobry tylko dla ludzi którym wystarczał standard niewolnika czyli wódka, kiełbasa, papieros, kawalerka. Wszyscy byli na tym samym poziomie czyli gównianym. Dziś mamy większe możliwości i lepsze czasy dla ludzi ambitnych. Ludzie pokroju twojego wujka mają teraz gorzej bo dziś nie wystarczy podawać kasków aby mieć mieszkanie i bony.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mroznykasztan: ale rozumiesz, że on też płacił podatki? Rozumiesz, że kupując bezyne, alkohol, buty, chleb płacił podatki? Rozumiesz to.
No i najważniejsze. Fajnie, że taka robotę załapał. Fajnie jeśli rzeczywiście praca była lekka. To takie samo jeczenie, jakbym ja jęczał, że programista 15k siedzi przed kompem i ma 15 koła, a ja muszę od 6 w januszexie #!$%@?ć.
  • Odpowiedz
@rebahr Płacił, ale i tak więcej w emeryturze odebrał niż wpłacił do systemu. Płacił składki w wysokości kilku dolarów a otrzymywał emeryturę w wysokości kilkuset - rozumiesz, że z ekonomicznego punktu widzenia to nie może się spiąć?
I nie porównuj lekkiej i dobrej pracy w sektorze prywatnym (tej nikt normalny nie będzie się czepiał, oby każdy z Nas taką miał) z lekką i dobrą pracą w sektorze publicznym - tej znów
  • Odpowiedz
No i najważniejsze. Fajnie, że taka robotę załapał. Fajnie jeśli rzeczywiście praca była lekka. To takie samo jeczenie, jakbym ja jęczał, że programista 15k siedzi przed kompem i ma 15 koła, a ja muszę od 6 w januszexie #!$%@?ć.


@rebahr: To nie takie samo jęczenie. Prywatna firma stwierdziła, że taki programista przyniesie jej więcej zysku niż 15k i przede wszystkim płaci mu z tego, co sama zarobiła. Na pensję górnika
  • Odpowiedz