Wpis z mikrobloga

Ale ja jestem sprytny. Kupiłem akcje za 20k pln. Dwa lata później sprzedałem i z tego mam 40k pln. Za tą kasę zamontowałem fotowoltaike 10kw. Z tej inwestycji będzie pewnie z 12k pln zwrotu No i jeszcze odliczenie PIT. Zużycia mam 4,6kw. Dlatego pozostała produkcja jest pod pompę ciepła, której koszt to Ok 25-30k pln. Rachunki za gaz i prąd to rocznie Ok 7k pln. Czyli za 8 lat wszystko się zwróci i mam #!$%@? na zmiany cen energii... No i będę eko #chwalesie #gielda #fotowoltaika #ekonomia #ekologia
  • 68
  • Odpowiedz
@Zady_i_walety: możliwości chłodzenia ogarnicza punkt rosy, który wyznacza kiedy zaczna Ci sie kałuże robić na podłodze. W praktyce będziesz miał chłodniejszą podłogę o kilka stopni, może i przyjemnie bedzie sie po tym chodzić ale czy się sprawdzi to zależy od izolacji chałupy, wentylacji czy ekspozycji na naslonecznienie. Dodatkowo klimatyzator osusza powietrze co w lecie jest na plus. Analizowalem - pompa bez tego + osobna klima. No chyba że chcesz klimakonwektory
  • Odpowiedz
@Nivele dlatego najważniejsze jest zrobienie wentylacji mechanicznej w której postawisz dwa wymienniki ciepła (zimny - ciepły) i np w ten sposób osuszyć powietrze.
  • Odpowiedz
@Zady_i_walety: Przecież to nie ma prawie żadnego znaczenia czy rozliczasz się co 2 miesiące czy raz na pół roku. Jeżeli w styczniu wyprodukowałbyś powiedzmy 1MWh (oczywiście nierealne z małej instalacji i to tylko przykład) to masz dokładnie rok na zużycie tego prądu bez względu jaki masz okres rozliczeniowy.
  • Odpowiedz
@Leo_12: Ma w tym sensie, że bym im płacił, a potem elektrownia by mi robiła rozliczenie i oddawała. I np w styczniu odpalił bym pompę i było by 1200 za prąd bo mała produkcja, a później na koniec okresu rozliczeniowego robili by zwrot bo w maju czerwcu była nadprodukcja i małe zużycie. Bez sensu zamrożone pieniądze. W skali roku jeden rachunek i wszystkie sytuacje ujęte na jednej fakturze. Dla mnie
  • Odpowiedz